Strona główna | Aktualności

Scena dla Muzyki Polskiej
22 października

Scena dla Muzyki Polskiej to nowy program Instytutu Muzyki i Tańca przeznaczony dla polskich artystów wykonawców, realizowany we współpracy z Filharmonią Narodową i instytucjami artystycznymi w kraju. Wyłonione w trybie konkursowym programy z muzyką polską będą prezentowane w Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej i powtarzane w innych miastach w Polsce, w tym w Kielcach.


czytaj więcej >>>


Inauguracja sezonu artystycznego 2019/2020
4 października

Koncert, inaugurujący nowy sezon artystyczny w Filharmonii Świętokrzyskiej, rozpoczniemy Uwerturą z wodewilu Cud mniemany, czyli Krakowiacy i górale.
A następnie wykonany zostanie XX Koncert fortepianowy d-moll W. A. Mozarta, z którego, być może, zapamiętali Państwo I i II część ze słynnego filmu Amadeus. W każdym razie na pewno z przyjemnością wysłuchamy wszystkich trzech części tego niezwykłego dzieła nasyconego szczególnym dramatyzmem, siłą uczuć i głębokim liryzmem.
Wieczór zakończymy sielską Symfonią L. van Beethovena – w zamyśle kompozytora będącą „bardziej ekspresją uczuć niż malarstwem”. Autorowi bowiem chodziło raczej o oddanie nastroju i stanu ducha człowieka obcującego z przyrodą, niż o proste obrazowanie.
Do udziału w koncercie zaprosiliśmy włoskiego pianistę, który po raz pierwszy wystąpi w naszej Filharmonii. Lorenzo Di Bella obecnie jest profesorem fortepianu w Wyższej Szkole im G. Braga w Teramo, a także dyrektorem artystycznym „Accademia Pianistica delle Marche” w Recanati.
Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii poprowadzi Jacek Rogala.


czytaj więcej >>>


Ule na Filharmonii
1 października

Dołączamy się do akcji "Pszczoły w mieście"!
Na dachu naszej filharmonii dziś pojawiły się ule. Opiekę nad pszczołami ma sprawować Liga Ochrony Przyrody. Bardzo się cieszymy, że mogliśmy przystąpić do tej akcji.Dzień otwarty w Filharmonii
21 września g. 10.00 i 11.00

Czy ciekawi Państwa, jak Filharmonia wygląda od środka?
Zapraszamy na oglądanie miejsc na co dzień niedostępnych oraz na chwilę pięknej muzyki.

Zaproszenia do odbioru w kasie Filharmonii od 16 wrześniaII Festiwal Filmu i Muzyki. Włochy
6 - 13 września

Rozpoczynamy drugą edycję Festiwalu Filmu i Muzyki, tym razem przystanek muzyczno-filmowy nosi nazwę WŁOCHY. Przed nami trzy koncerty – z piosenkami-hitami nagradzanymi m.in. na festiwalu w San Remo (Ciao, ciao bambina, Volare), z najbardziej znanymi pieśniami neapolitańskimi, jak Santa Lucia czy O sole mio, a także fantastyczną muzyką włoskiej kinematografii autorstwa Nino Roty czy Ennio Morricone i przepięknymi tematami z kompozycji tak wybitnych twórców, jak Giaccomo Puccini, Antonio Vivaldi… Oprócz tego zachwycać się będziemy pięcioma filmami uhonorowanymi najwyższymi nagrodami na prestiżowych festiwalach. Ale to nie jedyne przyjemności, jakie na Państwa czekają w tych dniach w Filharmonii!


czytaj więcej >>>


Lato w Filharmonii
5 lipca - 30 sierpnia

Jeśli przez moment ktoś z Państwa Melomanów poczuł się zaniepokojony, że zakończenie sezonu oznacza brak koncertów w Filharmonii w miesiącach letnich, śpieszymy zapewnić, iż Lato w Filharmonii, a w nim pełne muzyki wieczory na dziedzińcu, jest już zapięte na ostatni guzik.


czytaj więcej >>>


Nasi na wyjeździe
30 czerwca, 4 lipca

Zakończyliśmy sezon artystyczny, co nie oznacza, że orkiestra odkłada instrumenty. Wręcz przeciwnie! Otrzymaliśmy zaproszenie na prestiżowy XI Letni Festiwal im. Jerzego Waldorffa w Radziejowicach, zainicjowany pod koniec ubiegłego wieku przez dzisiejszego patrona Festiwalu. Tak więc 30 czerwca zespół wystąpi przed tamtejszą publicznością pod dyrekcją Moniki Wolińskiej. A już 4 lipca nasi filharmonicy pod batutą Jacka Rogali wezmą udział w XXV Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym im. K. Jamroz, Busko-Zdrój. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami wydarzeń na stronach:

XI Letni Festiwal im. Jerzego Waldorffa, Radziejowice

XXV Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym im. K. Jamroz, Busko-Zdrój


Zakończenie sezonu artystycznego
14 czerwca 2019

Wielkimi krokami zbliża się zakończenie sezonu artystycznego! Już w piątek o 19.00 wystąpi znakomita skrzypaczka - Maria Sławek. W jej interpretacji usłyszymy Symfonię hiszpańską d-moll Édouarda Lalo. Tego wieczoru zabrzmi również Mona Lisa Gioconda Ludomira Różyckiego i Symonia B-dur autorstwa Ignacego Dobrzyńskiego – dzieło pełne urokliwych tematów i współbrzmień. Orkiestrę Filharmonii poprowadzi szef naszej instytucji – Jacek Rogala.


czytaj więcej >>>


27. Świętokrzyskie Dni Muzyki
3 - 12 kwietnia 2019


Szanowni Państwo, Drodzy Melomani,


witając Państwa na naszym Festiwalu przed rokiem, pisałem, że w drugim ćwierćwieczu jego istnienia zmierzamy do tego, by Świętokrzyskie Dni Muzyki rozpościerały się pomiędzy dwoma piątkami, oferując osiem różnorodnych koncertów prezentujących odmienne style muzyczne. Nie rezygnując z tego założenia, z satysfakcją zapraszamy Państwa w tym roku aż na dziesięć wieczorów. Dzięki współpracy z zaprzyjaźnionymi z nami instytucjami inauguracja Dni będzie miała miejsce dwa dni wcześniej – nie w piątek, lecz w środę – Festiwal otworzymy 03. kwietnia występem cenionego nie tylko w Europie kwartetu smyczkowego Aron, który gościmy za sprawą Austriackiego Forum Kultury. Już następnego dnia odbędzie się koncert coraz szerzej znanej melomanom orkiestry Santander, w której dzięki szczodrości Banku regularnie wspólnie muzykuje najzdolniejsza, wyłaniana w drodze konkursu młodzież.


czytaj więcej >>>


Fils w Filharmonii
22 marca 2019


W ramach obchodów Roku Stanisława Moniuszki Akademia Muzyczna w Łodzi zaplanowała realizację rzadko wystawianej jednoaktowej opery Flis, z premierą 16 marca w Sali Koncertowej Akademii przy ul. Żubardzkiej, pokazem przedpremierowym (15 marca) i czterema kolejnymi spektaklami (17-20 marca). Flis zostanie zaprezentowany również w naszej Filharmonii oraz na scenie kameralnej Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie. Przedstawienie ukaże się także w postaci nagrania DVD. Kierownictwo muzyczne w tej realizacji należy do Marcina Wolniewskiego, reżyserem przedstawienia jest Andrzej Ferenc. Scenografią i kostiumami zajmuje się Zuzanna Markiewicz, ruchem scenicznym – Aleksandra Stanisławska, przygotowaniem chóru – Dawid Ber i Maria Hubluk-Kaszuba.


więcej >>>


Rok Stanisława Moniuszki w Filharmonii Świętokrzyskiej
19 marca 2019


Uchwałą Sejmu RP i Senatu RP rok 2019 został ustanowiony Rokiem Stanisława Moniuszki w 200. rocznicę jego urodzin. Obchodom Roku Stanisława Moniuszki towarzyszyć będzie bogaty program imprez i przedsięwzięć w naszej instytucji. Zapraszamy do zapoznania się z naszą propozycją.


więcej >>>


Konkurs Wiedzy o Muzyce Polskiej - Stanisław Moniuszko
5 grudnia 2018


Towarzystwo Przyjaciół Muzyki im. F. Chopina i Filharmonia Świętokrzyska im. O. Kolberga w Kielcach ogłaszają kolejną edycję Konkursu Wiedzy o Muzyce Polskiej. Jak w częściach poprzednich adresowany jest do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych województwa świętokrzyskiego. Stopień trudności jest zróżnicowany dla obu grup zarówno w części muzycznej jak i biograficznej. Celem konkursu jest zaznajomienie dzieci i młodzieży z sylwetką Stanisława Moniuszki, którego twórczość ma dla muzyki polskiej duże znaczenie.


więcej >>>


Świętujemy razem
14 listopada 2018


Po raz pierwszy w Kielcach gościć będziemy światowej klasy czeską orkiestrę symfoniczną z siedzibą w Ostrawie. Licząca około setki najbardziej utalentowanych muzyków orkiestra słynie z niezwykle miękkiej barwy instrumentów smyczkowych oraz zwartej sekcji instrumentów dętych blaszanych. Okazja jest zresztą niezwykła – to setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę i Czechosłowację. Podczas tournée po Polsce (Gorzów, Szczecin, Wrocław, Kielce…) zespół pragnie zaprezentować to, co w muzyce naszych sąsiadów najlepsze, a przez słowiańskość – bliskie naszym sercom.


więcej >>>


Royal Opera House
7 listopada 2018


Już w środę inauguracja spotkań z Royal Opera House!
Zapraszamy na godz.18.30 - balet MAYERLING. A w grudniu... nie może zabraknąć DZIADKA DO ORZECHÓW:)!


więcej >>>


Inauguracja sezonu z laureatem Konkursu Chopinowskiego
28 września 2018


Melomani, i nie tylko!, będą usatysfakcjonowani. Nowy sezon artystyczny rozpoczniemy już w najbliższy piątek.
Zaprezentowany zostanie m.in. II Koncert fortepianowy f-moll Fryderyka Chopina. Ten Koncert, poznamy w interpretacji artysty z pierwszych stron gazet – laureata Konkursu Chopinowskiego z 1995 r. – Philippe Giusiano.


czytaj więcej >>>


Dzień otwarty
22 września 2018


Już w sobotę zaprosimy Państwa do spaceru po siedzibie Filharmonii Świętokrzyskiej, co będzie okazją do odwiedzenia miejsc, które na co dzień nie są udostępnione dla słuchaczy. Świętokrzyski Kwintet Blaszany, którego członkowie są muzykami naszej orkiestry przygotują dla publiczności mini-koncert, a zwiedzanie zwieńczone będzie spotkaniem z dyrektorem Jackiem Rogalą i przedstawieniem oferty koncertowej na nadchodzący sezon.
Od 19 września można odbierać bezpłatne zaproszenia, kasa czynna w godz. 9.00-17.00. Do zobaczenia!


Zobacz szczegóły >>>


I Festiwal Filmu i Muzyki. Francja.
7 - 14 września 2018


Tego nie można przegapić! I Festiwal Filmu i Muzyki. Francja. Zaczynamy już 7 września! Śledźcie świętokrzyskie media - będzie dużo ciekawych informacji o tym, co się będzie działo w najbliższych dniach w naszych skromnych progach;)!


Zobacz szczegóły >>>


Lato w Filharmonii
6 lipca - 24 sierpnia 2018


Lipiec i sierpień to miesiące, w których w naszej Filharmonii nieco zwalnia czas. Nie oznacza to jednak, że zostawiamy naszych słuchaczy samych sobie. Wręcz przeciwnie. Mamy dla Państwa coś wyjątkowego - świetną propozycję dla miłośników muzycznych hitów, z których większość – jeśli tylko pogoda dopisze – wysłuchamy w słonecznym nastroju na dziedzińcu Filharmonii.
Oto nasza propozycja dla wszystkich poszukujących w wakacje artystycznych wzruszeń i dobrej zabawy!


Zobacz informator >>>


Dźwiękowisko
20 kwietnia 2018


Oddajemy w Państwa ręce reportaż Dźwiękowisko nagrany w dn. 12-16.03.2018 r., w którym udział wzięli UCZNIOWIE IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO i UCZNIOWIE GIMNAZJUM NR 23 W KIELCACH. Młodzież, która nie jest przygotowana muzycznie, przez cały tydzień poprzedzający koncert, uczyła się wykorzystywać swoje ciało i rozmaite przedmioty do precyzyjnie zaplanowanej improwizacji, próbując stworzyć m.in. obraz pór roku w Kielcach.


Zobacz reportaż Dźwiękowisko >>>


26. ŚWIĘTOKRZYSKIE DNI MUZYKI
5 – 20 kwietnia 2018


Nasz doroczny wiosenny Festiwal wkracza właśnie w swoje drugie ćwierćwiecze. Czy można go więc uznać za wydarzenie dojrzałe i w pełni ukształtowane? Zapewne tak, choć nie oznacza to, że nie będziemy go dla Państwa modyfikować i rozwijać. Stopniowo zmierzamy do tego, by Świętokrzyskie Dni Muzyki rozpościerały się pomiędzy dwoma piątkami i by jego wydarzenia odbywały się dzień po dniu. I to się udało – pomiędzy 13 a 20 kwietnia zapraszamy Państwa do Filharmonii codziennie. Ale jednocześnie w formie prologu włączamy do tegorocznego Festiwalu wydarzenia wcześniejsze: monograficzny koncert Pawła Łukowca zawierający m.in. jego oratorium Święta przy Tobie chwila oparte na poemacie lirycznym zmarłego niedawno kieleckiego poety Henryka Jachimowskiego oraz poprzedzające to wykonanie spotkanie z artystami, a kilka dni później specjalny koncert kameralny wiedeńskiego kwartetu fortepianowego Stratos, którego program rozpościerać się będzie od klasyki (W. A. Mozart) poprzez paryski romantyzm (G. Fauré) aż po współczesność Austrii (G. Proy) i Polski (T. Skweres, który mieszka i działa w Wiedniu).


czytaj więcej>>>Sprzedana narzeczona
luty 2018

Słynna bajkowa opera Bedřicha Smetany "Sprzedana narzeczona" to wspaniała historia prawdziwej miłości triumfującej nad zakusami chciwych rodziców i zawodowego swata. Osadzona w realiach dziewiętnastowiecznej czeskiej wsi od lat bawi publiczność na całym świecie żartobliwymi dialogami, interesująco nakreślonymi postaciami i wątkami o komediowym charakterze. Na naszej scenie już w piątek (23.02.18 o g. 19.00) w obsadzie młodych, utalentowanych i pełnych zapału śpiewaków - jeszcze studentów, ale z kontami pęczniejącymi od udziału w konkursach i zdobytych nagród, występujących pod profesjonalnym okiem uznanych realizatorów.
A nasza orkiestra już pracuje pod batutą Janusza Przybylskiego.
W czwartek (22.02.18) o g.19.00 odbędzie się próba generalna z udziałem publiczności, na którą zapraszamy.


czytaj więcej>>>Wręczenie odznaczeń
8 listopada 2017

Wojewoda Świętokrzyski Agata Wojtyszek wręczyła naszym pracownikom odznaki „Za Zasługi dla Kultury Polskiej”. Uroczystość odbyła się Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim.
Odznaki są wyrazem uznania za wkład w upowszechnianie naszej kultury, wielką pasję i pracę na rzecz regionu. Odznaki otrzymały: Bożena Ptak, Iwona Wróblewska i Aneta Zając. Gratulujemy!Pożegnanie
31 października 2017

Z przykrością powiadamiamy, że dzisiaj zmarła Pani Zofia Zamojska-Pabich - niezwykły człowiek, który dobrze zapisał się w pamięci wielu pokoleń kielczan. Zawsze pełna energii i nowych pomysłów, była niezmordowana w upowszechnianiu muzyki: od przedszkoli, poprzez szkoły, różne placówki szkolno-wychowawcze, biblioteki i kluby osiedlowe, aż do wielkich sal koncertowych oraz imprez okolicznościowych organizowanych przez środowiska akademickie czy muzea. Udzielała się również społecznie, m.in. organizując zajęcia muzyczne, zabawy choinkowe dla dzieci niepełnosprawnych. Wielka kultura osobista, takt, wiedza muzyczna, a przy tym bezpośredniość i umiejętność dotarcia do ludzkich serc sprawiły, że ceniło ją wiele znanych osób i obdarzały sympatią całe rzesze wychowanków.
Z Filharmonią Świętokrzyską współpracowała od dawna jako prelegentka, organizator audycji muzycznych w Kielecczyźnie oraz Prezes Towarzystwa Przyjaciół Muzyki im. F. Chopina. Jej życiowej pasji, uśmiechu i empatii będzie nam bardzo brakowało.
Żegnamy wielką Przyjaciółkę naszej instytucji!
Jeszcze wszyscy mamy w pamięci Benefis Pani Zofii, który obchodziła w listopadzie 2014 roku. Z tej okazji Włodzimierz Kutrzeba napisał Studium do portretu Jubilatki, który za łaskawą zgodą autora przytaczamy.


czytaj więcej>>>filharmonia/ostrożnie, wciąga!!!
14 września 2017

Dziś ruszyła szósta edycja - kierowanego do maturzystów - Ogólnopolskiego Programu Instytutu Muzyki i Tańca filharmonia/ostrożnie, wciąga!!! Po raz czwarty realizowany jest on w Filharmonii Świętokrzyskiej. W ramach tego programu uczniowie będą mogli uczestniczyć w 20 koncertach przez cały sezon artystyczny za darmo.


czytaj więcej>>>Dzień otwarty
9 września 2017

Przyjdź i zobacz Filharmonię od kulis! W sobotę zapraszamy na DZIEŃ OTWARTY! Wejścia o godzinach: 10.00, 11.00, 12.00 i 13.00.
Wstęp wolny - zaproszenia do odbioru w kasie filharmonii.Nowy kontrakt dyrektora
29 sierpnia 2017


Jacek Rogala przez kolejne pięć lat będzie dyrektorem Filharmonii Świętokrzyskiej. Marszałek Adam Jarubas wręczył uroczyście naszemu Szefowi nowy pięcioletni kontrakt, który obejmuje okres od 1 września 2017 roku do 31 sierpnia 2022 roku. Mimo że będzie to kontynuacja dawno obranej drogi zawodowej, naszemu Szefowi życzymy nowych wyzwań i dalszych sukcesów.Lato w Filharmonii
7 lipca - 28 sierpnia 2017


Szanowny Słuchaczu,
to dla Ciebie organizujemy Lato w Filharmonii – pełne kołyszących rytmów, ekscytujących brzmień i znanych często melodii. Oraz fantastycznych zespołów – solistów, którzy w dziedzinie muzyki mają wiele do powiedzenia i dla których liczy się zadowolona publiczność.
Czas zatem na summertime w muzyce i duszy. Endorfiny jednak nie dadzą się uśpić i będą pracować – oj, będą!

zobacz informatorFilharmonicy na wyjeździe
26 czerwca 2017


Przy szczelnie wypełnionej sali zakończyliśmy w piątek sezon artystyczny, co oznacza – nie, orkiestra jeszcze nie odkłada instrumentów i nie udaje się na plaże Europy i innych egzotycznych wysp. Wręcz przeciwnie! Otrzymaliśmy zaproszenie na prestiżowy IX Letni Festiwal im. Jerzego Waldorffa w Radziejowicach, zainicjowany pod koniec ubiegłego wieku przez dzisiejszego patrona Festiwalu. Tak więc w dniach 26, 28 i 29 czerwca zespół wystąpi przed tamtejszą publicznością pod dyrekcją Moniki Wolińskiej, Marzeny Diakun i Jacka Rogali. Solistami będą wybitni artyści, którzy zaprezentują się w arcyciekawym programie na czele z mistrzami: Beethovenem i Bachem.
A już 7 lipca zespół filharmoników kieleckich weźmie udział w Festiwalu im. K. Jamroz, Busko-Zdrój.
Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami wydarzeń na stronach:

IX Letni Festiwal im. Jerzego Waldorffa w Radziejowicach

XXIII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny JamrozZakończenie sezonu artystycznego
23 czerwca 2017


Co łączy Rachmaninowa i Strawińskiego? Ponoć przy okazji jakiegoś “zakrapianego” spotkania obaj wielcy rosyjscy kompozytorzy licytowali się, który więcej zarabia. Awantura wisiała w powietrzu, ale obaj panowie rozstali się w zgodzie, przyrzekając sobie, że w przyszłości zadbają o większe sumy. Ale kompozytorzy nie zarabiali kroci, choć ich twórczość warta jest fortuny! Na szczyty sławy wyniosła ich muzyka: Rachmaninowa – romantyczna, z szeroką frazą i przepięknymi melodiami, Strawińskiego – niesłychanie ekspresyjna. Dzisiaj, na zakończenie sezonu, postanowiliśmy Państwa uraczyć tą wielkiej urody muzyką, dodając zawsze uwielbianego Chopina (w słynnym Larghetto z II Koncertu, ale także w Wariacjach na temat jego Preludium c-moll Rachmaninowa) oraz nastrojowego Włocha - Ottorina Respighiego (zachwycające Ptaki). Solistą wieczoru będzie nasz gość z Łotwy, finalista ostatniego XVII Konkursu Chopinowskiego (2015) – Georgijs Osokins.


czytaj więcej o koncercie>>>25. Świętokrzyskie Dni Muzyki
24 marca - 7 kwietnia 2017


Zapraszamy na jubileuszową edycję festiwalu Świętokrzyskie Dni Muzyki, który odbędzie się od 24 marca do 7 kwietnia 2017. Podczas festiwalu zostaną zaprezentowane różnorodne osiągnięcia muzyki polskiej.
Na wydarzenie złożą się: cztery koncerty symfoniczne, cztery koncerty kameralne, dwa spotkania z artystami połączone z projekcjami filmowymi. Oprawę festiwalu stanowić będą wystawy.
O programie Festiwalu Świętokrzyskie Dni Muzyki mówi dyrektor Jacek Rogala (materiał TVP 3 Kielce, Głos Dnia)>>>
Zapraszamy!
Zobacz szczegóły:


szczegółowy program >>>


Opera w Filharmonii
10 marca 2017

Jedno z najdoskonalszych dzieł pośród oper Stanisława Moniuszki – Straszny dwór – na estradzie Filharmonii Świętokrzyskiej! Choć to wersja koncertowa – przygotowana we współpracy z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie – to na pewno żywiej zabiją serca, gdy zabrzmią wszystkie znane Państwu arie, jak ta „z kurantem”, prawdziwa perła wśród najsłynniejszych tenorowych arii, także włoskich i francuskich, czy też Ten stary zegar wykonywany w ciągu ponad 150 lat przez największych śpiewaków. A już nikt nie pozostanie obojętny, słysząc Mazura wieńczącego całe dzieło. Dobrze więc będzie przypomnieć sobie heroiczną poezję, na której zostaliśmy wychowani, przywołującą atmosferę szlacheckiego dworu będącego synonimem polskości i staropolskiej kultury z jej tradycją, obrzędowością i tańcami.


czytaj więcej >>>Wydarzenie
3 lutego 2017

Już w najbliższy piątek odbędzie się KONCERT-WYDARZENIE ze wspaniałymi wykonawcami:
Maria Włoszczowska, laureatka XV Międzynarodowego Konkursu im. H. Wieniawskiego i kilku innych. W ub. roku uhonorowano ją także prestiżową nagrodą Emily Anderson Prize oraz tytułem Royal Philharmonic Society Young Artist. Na XV Konkursie H. Wieniawskiego (2016) grała m.in. II Koncert skrzypcowy H. Wieniawskiego, który wykona również w naszej Filharmonii. Sprzymierzeńcem jej będą skrzypce z Pietro Guarneri da Mantua z 1715 r.
Marek Pijarowski, wybitny dyrygent znany i ceniony na świecie, szef-dyrygent Orkiestry Filharmonii Poznańskiej, były dyrektor Filharmonii Łódzkiej i Wrocławskiej. Wielu zapewne pamięta go ze spektakularnego występu w halach Vive Textile w 2005 (Carmina burana C. Orffa).
W programie wieczoru – ARCYDZIEŁA SYMFONIKI – utwory, które od początku cieszyły się nadzwyczajną popularnością. “Stańczyk” L. Różyckiego to zdaniem Marka Pijarowskiego szlagier, który orkiestra może wykonywać nie tylko jako pozycję zaplanowaną w repertuarze, ale także jako bis!
II Koncert “poety skrzypiec” – H. Wieniawskiego – jest dziełem niezwykłym, intymno-liryczną pieśnią z olśniewającą partią skrzypiec.
Symfonia d-moll C. Francka zachwyca urodą melodii i bogactwem harmonicznym. Ciekawostką jest fakt, że finał utworu stał się motywem przewodnim piosenki tytułowej serialu animowanego My Little Pony.

Prosimy szykować się na niezwykły wieczór!


czytaj więcej o koncercie>>>Wesołych Świąt
21 grudnia 2016

Magicznych Świąt Bożego Narodzenia
pełnych pokoju, nadziei i miłości,
wielu radosnych spotkań
przy wigilijnym stole
oraz
życzliwości na każdy dzień
Nowego Roku 2017
życzy

Jacek Rogala
Dyrektor
oraz pracownicy
Filharmonii Świętokrzyskiej
im. Oskara KolbergaDyrygent przed Filharmonią
18 listopada 2016

Z przyjemnością informujemy, że 18 listopada 2016 ustawiona została przed Filharmonią Świętokrzyską rzeźba pt. Dyrygent autorstwa Arkadiusza Latosa – artysty-rzeźbiarza z Kielc.
Rzeźba przedstawia stylizowaną postać dyrygenta w charakterystycznym geście z batutą. Zrobiona jest z metalu patynowanego, waży 237 kg, mierzy ponad 2,60 m., a z postumentem – 3 metry.
Uroczyste odsłonięcie rzeźby odbędzie się 25 listopada 2016 (piątek) w przerwie koncertu pt. Arcydzieła symfoniki, podczas którego sponsorzy otrzymają pamiątkowe statuetki. W środku rzeźby znajdują się dwie kapsuły dla potomnych z informacjami o historii Filharmonii, programie koncertu 25 listopada oraz notką biograficzną Arkadiusza Latosa.
Serdecznie zapraszamy na tę uroczystość.


czytaj więcej o koncercie>>>„Kompozytor – rezydent”: Ignacy Zalewski
18 listopada 2016

Wykonaniem utworu Lilije, ballady symfonicznej wg Adama Mickiewicza, rozpocznie się rezydencja Ignacego Zalewskiego w naszej Filharmonii.
W programie inauguracyjnego koncertu rezydencji znajdzie się również Koncert na klarnet i orkiestrę A. Coplanda i III Symfonia F-dur J. Brahmsa. Wykonawcami koncertu będą Piotr Szymyślik (klarnet) i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej pod batutą Jakuba Chrenowicza.
W ramach rezydencji Ignacego Zalewskiego w sezonie 2016/2017 odbędą się cztery koncerty, na których zostaną wykonane jego utwory symfoniczne, kameralne i solowe.
Wykonanie i prawykonanie utworów Ignacego Zalewskiego odbywa się i jest współfinansowane w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca
„Kompozytor – rezydent”.


czytaj więcej>>>Laureat Konkursu Chopinowskiego 2015
14 października 2016

Rewelacyjny pianista – laureat ubiegłorocznego Konkursu Chopinowskiego, hity muzyki poważnej czyli dwa utwory najwybitniejszych kompozytorów uwielbiane przez publiczność filharmoniczną oraz wykład profesora fizyki jądrowej, m.in. o muzyce ciał niebieskich – oto trzy powody, dla których polecamy piątkowy koncert jako wydarzenie muzyczne. Nie mówiąc o tym, że w przerwie można obejrzeć wystawę prac malarskich, a także wypić dobrą kawę w kawiarni Filharmonii! Kiedy za oknem plucha i szaro, czyż można pozbawić się tej przyjemności i opuścić tak ekscytujący wieczór?


czytaj więcej>>>Nowy sezon w Metropolitan Opera
8 października 2016

Już w sobotę zainaugurujemy transmisje z Metropolitan Opera. Na początek – miłosny dramat wszechczasów – Tristan i Izolda Ryszarda Wagnera – w reżyserii Mariusza Trelińskiego, dyrektora artystycznego Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie. Żaden polski reżyser dotychczas nie dostąpił tego zaszczytu, a przynajmniej w ciągu ostatnich stu lat! Treliński zaangażował do nowojorskiego przedsięwzięcia największe gwiazdy. Owacje na premierze (26 września) były na stojąco! Teraz za pośrednictwem satelity spektakl obejrzą miliony ludzi na całym świecie. Polecamy – koniecznie!


zobacz zwiastun >>>Bandoneon w roli głównej
7 października 2016

Wiesław Prządka – jeden z najlepszych akordeonistów w Polsce i jedyny, który gra na bandoneonie diatonicznym, takim, jakiego używał Astor Piazzolla. Tanga argentyńskiego kompozytora w wykonaniu tego wybitnego artysty z Poznania potrafią poruszyć i wzruszyć największych twardzieli! Te i inne utwory – m.in. muzyka filmowa – oraz znakomity muzyk, który zajmująco i z cudownym poczuciem humoru opowiada o mało znanym, posiadającym jednak bogatą barwę instrumencie – już dziś!


czytaj więcej>>>Inauguracja sezonu artystycznego
23 września 2016

Uroda i talent, a także niezwykła wrażliwość muzyczna to cechy artystki, na którą się patrzy z podziwem i słucha jak – wirtuoza skrzypiec. Katarzyna Duda w przepięknym Koncercie skrzypcowym d-moll Jeana Sibeliusa wystąpi w Koncercie inaugurującym nowy sezon w Filharmonii Świętokrzyskiej. Na dodatek mało znany u nas – a szkoda! – Igor Strawiński i jego późnoromantyczna Symfonia Es-dur, pełna barwnej i żywej muzyki.
Zapraszamy Państwa serdecznie na wspaniały koncert!


czytaj więcej>>>filharmonia/ostrożnie, wciąga!!!
22 września 2016

Dziś ruszyła piąta edycja - kierowanego do maturzystów - Ogólnopolskiego Programu Instytutu Muzyki i Tańca filharmonia/ostrożnie, wciąga!!! Po raz trzeci realizowany jest on w Filharmonii Świętokrzyskiej. 12 kieleckich szkół średnich zgłosiło się do udziału w programie, w sumie to około tysiąc maturzystów.


czytaj więcej>>>Nowości w tym sezonie artystycznym
19 września 2016

Informator koncertowy

Szanowni Państwo,
jesień idzie, nie ma na to rady! Choć... w Filharmonii wszystko jest możliwe.
Repertuar, jaki przygotowaliśmy na nowy sezon artystyczny na pewno pozwoli zapomnieć o nawet bardzo ponurej aurze, a wykonawcy? Na wielu z nich czekają melomani. Nie dość, postanowiliśmy również nieco zmodyfikować ceny biletów – oczywiście z korzyścią dla naszych słuchaczy. Przede wszystkim polecamy zakup abonamentów. Kupując abonament zaoszczędzą Państwo 72 zł, a wraz z abonamentem plus nawet – 167 zł! Zaś abonamenty plus upoważniają do zakupu tańszego biletu na takie koncerty, jak np. Czar bandoneonu 7 października czy Przeboje Nat King Cole’a 4 listopada, lub – na Sylwestra w Filharmonii.


zobacz informator koncertowy w wersji pdf >>>Dzień otwarty Filharmonii Świętokrzyskiej
17 września 2016

Zapraszamy Państwa do udziału w Dniu Otwartym Filharmonii Świętokrzyskiej w ramach 24. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce, które w tym roku odbywają się pod hasłem „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią – świątynie, arcydzieła, pomniki”. Podczas tego wydarzenia zaprosimy Państwa do spaceru po siedzibie Filharmonii Świętokrzyskiej, co będzie okazją do odwiedzenia miejsc, które na co dzień nie są udostępnione dla słuchaczy. Muzycy Filharmonii przygotują dla publiczności mini-koncerty, a zwiedzanie zwieńczone będzie spotkaniem z dyrektorem Jackiem Rogalą i przedstawieniem oferty koncertowej na nadchodzący sezon.

Bezpłatne zaproszenia do odbioru w kasie Filharmonii od 7 września br., zwiedzanie rozpoczyna się o godz. 11.00, 12.00, 13.00 i 14.00.Lato w Filharmonii
29 czerwca 2016


Lato w Filharmonii Lato pachnące miętą, lato koloru malin, lato szalonych muzycznych wieczorów na dziedzińcu Filharmonii. Tak będzie, lecz najpierw zaczniemy od sali kameralnej – poważnie. Co nie oznacza zamknięcia w schematach, ściśle wg klasycznych reguł, z zadęciem. Zostawiamy sobie swobodę wykonywania (np. improwizacja), dobór utworów o takim natężeniu emocji, żeby poruszały najczulsze struny w naszej duszy, albo były balsamem na zbolałe serca (swing, bossa nova), lub przywoływały najpiękniejsze wspomnienia, a na pewno cieszyły. Z dwiema szczyptami humoru i – w najlepszym gatunku. Z wykonawcami, których zapragniemy słuchać kolejny raz.
Państwo niedowierzają? Przekonajmy się już w niedzielę!

czytaj więcej >>>„Kompozytor – rezydent”– wyniki konkursu VI edycji programu
16 maja 2016

W sezonie 2016/2017 Ignacy Zalewski będzie kompozytorem-rezydentem w naszej Filharmonii. W siedzibie Instytutu Muzyki i Tańca odbyły się obrady komisji opiniującej wnioski złożone do VI edycji programu „Kompozytor - rezydent”. Projekt Filharmonii Świętokrzyskiej uzyskał akceptację komisji i przyznano nam środki w ramach tego programu. Uzasadnienie wyboru komisji dostępne jest na stronie internetowej Instytutu Muzyki i Tańca. W opinii komisji przedstawione projekty rezydencji świadczą o dużej wyobraźni i własnej wizji świata muzycznego, a dotychczasowy dorobek kompozytorów zasługuje na uznanie. Zaplanowane programy mogą stanowić ciekawą propozycję artystyczną w sezonie koncertowym. Uznanie komisji zyskało także pełne wykorzystanie potencjału artystycznego i organizacyjnego wnioskujących instytucji.Fantastyczny duet
10 maja 2016

Ale co to jest muzyka?. Ona jest cudem. Stoi między myślami a zjawiskiem jako poetycka pośredniczka miedzy duchem a materią.

Heinrich Heine

Szanowni Państwo,
fantastyczny duet, by nie powiedzieć – idealny. Dwoje ludzi – artystów, którzy znakomicie się poznali, choćby przy okazji pracy (i wspólnych koncertów) nad Piękną młynarką Schuberta. Karol Kozłowski – tenor o unikalnej barwie głosu, porównywany wówczas do słynnego Jonasa Kaufmanna, a ta konfrontacja wypadła niekorzystnie dla... tego ostatniego. Jolanta Pawlik – ceniona kameralistka i producentka płyt, m.in. Night in Calisia nagrodzonej Grammy Award 2014. Słuchacze, którzy uczestniczyli w koncercie z Die schöne Müllerin Schuberta w programie (lipiec 2013 roku) – wiedzą o czym mowa. Teraz będziemy mieli nadzwyczajną przyjemność wysłuchania następnego (i, niestety, ostatniego, napisanego tuż przed śmiercią) cyklu pieśni wiedeńskiego liryka. Winterreise to bardziej podróż w głąb samego siebie, niż zwyczajne wędrowanie po zimowym krajobrazie. To sześćdziesiąt minut niesamowitych emocji i prawdziwej uczty duchowej za sprawą muzyki i obojga wykonawców. Zaświadcza o tym płyta natychmiast okrzyknięta w rankingu Hi-Fi i Muzyka jako “Płyta roku 2015” i przyjęta entuzjastycznie przez krytykę i publiczność wielu filharmonii. Karol Kozłowski i Jolanta Pawlik – już w Kielcach – wtorek 10 maja o godz. 18.30 – w arcydziele Winterreise !


czytaj więcej >>>


24. Świętokrzyskie Dni Muzyki
15 - 29 kwietnia 2016


Szanowni Państwo,
ekscytujący, pełen kolorów i cudownych brzmień Festiwal – 24. Świętokrzyskie Dni Muzyki – tuż!
A że nie jest to gołosłowna rekomendacja, niech zaświadczy pierwszy koncert – inauguracyjny, a w nim najprawdziwsza muzyka rozrywkowa, choć w klasycznym anturażu. Pałłasz, Kilar oraz... Chopin, lecz opowiedziany językiem jazzu przez Andrzeja Jagodzińskiego i jego znakomite Trio.
A zaraz potem – 19 kwietnia – sensacja! Instrument zbudowany wg projektu Leonarda da Vinci. Próbowano go skonstruować i przez 5 stuleci to się nie udało. Dopiero w XXI w. sił swych postanowił spróbować krakowski pianista, klawikordzista, kompozytor i konstruktor starych instrumentów - Sławomir Zubrzycki. W 2012 roku (!) powstała viola organista. Zarówno sam instrument, jak i jego twórca zyskali już najwyższe uznanie za granicą. Teraz poznaje ich kraj. W programie muzyka XVI – XVIII wieku, bardzo osobista, emocjonalna, liryczna, choć nie brak tam żywszych brzmień.
I tak można opowiadać aż do 29 kwietnia.
Ale kolejna porcja informacji – w następnych aktualnościach. Zresztą – nie trzymamy Państwa w niepewności. Polecamy naszą stronę, na której już można znaleźć wiele interesujących rzeczy na tematach poszczególnych koncertów. I filmów, bo i to pomieściliśmy w naszym programie. Zaś oprawę festiwalu stanowią wystawy – niezwykłe!
Zapraszamy!


czytaj więcej >>>


Opera w Filharmonii
10 marca 2016


Jeszcze trwa ostatnia próba – generalna – do wspaniałego spektaklu Eugeniusz Oniegin Piotra Czajkowskiego.
W piątek uroczysta premiera opery z przepięknym librettem samego kompozytora (swoje dzieło Czajkowski określił jako “intymny i poruszający dramat”), zachwycającą muzyką pełną namiętności, smutku i żalu, porywających tańców. Czwarte przedsięwzięcie Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Filharmonii Świętokrzyskiej jutro przejdzie do historii.

czytaj więcej >>>KONKURSU WIEDZY O MUZYCE POLSKIEJ
1 marca 2016

To już czwarta edycja konkursu wiedzy o muzyce polskiej organizowanego przez Filharmonię Świętokrzyską we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Muzyki im. Fryderyka Chopina. Jego celem jest zaznajomienie dzieci i młodzieży z sylwetką Karola Szymanowskiego. Konkurs adresowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych w województwie świętokrzyskim.
Jury pod przewodnictwem Zofii Zamojskiej-Pabich wyłoni laureatów, którym wręczone zostaną nagrody na koncercie 11 marca.

czytaj więcej >>>POCZUJ filHARMONIĘ


Poczuj Filharmonię Drodzy melomani, w ramach naszej akcji POCZUJ filHARMONIĘ przygotowaliśmy dla Was ofertę.
Kupując bilet na koncert 5 LUTEGO (BARWY ROMANTYZMU z udziałem znakomitego Tomasza Strahla - wiolonczela) otrzymają Państwo możliwość zakupu biletu na koncert kameralny (który odbędzie się 23 lutego) w cenie 5 zł. Promocja tylko w kasie Filharmonii. Zachęcamy i zapraszamy.
O kolejnych promocjach będziemy informować wkrótce – bądźcie czujni!

czytaj więcej >>>Dla każdego coś miłego
styczeń 2016

Z okazji Nowego Roku życzymy Państwu pomyślności i wielu spełnionych marzeń, a w sferze kulturalnej – magicznych światów muzycznych, przede wszystkim w Filharmonii Świętokrzyskiej.
Dla naszych Melomanów zaplanowaliśmy ekscytujący program, gdzie obok muzyki lekkiej, przyjemnej i ... na poziomie, proponujemy prawdziwe rozkosze – dla miłośników opery (uwaga!!! Już w sobotę absolutny hit z Metropolitan!), dla koneserów muzyki klasycznej (22 stycznia zachwycająca muzyka amerykańska!), wielbicieli bluesa (29 stycznia) – jednym słowem – dla wszystkich, którzy “ucha nadstawiają, słuchają jak gra”.

czytaj więcej >>>zobacz archiwum wiadomości: 1,  2,  3

góra O Filharmonii  | Aktualności  | Program  | Edukacja  | Bilety  | Wydawnictwa  | Darczyńcy  | Galeria  | Ogłoszenia  | Kontakt

Copyright © 2003 -Grabka.