Strona główna | Koncerty Familijne | Szkolne koncerty kameralne | Akademia Melomana | Konkursy

fot. A. KustraSzkolne koncerty kameralne dla dzieci i młodzieży odbywają się w szkołach, a także w przedszkolach na terenie Kielc i Województwa Świętokrzyskiego. Szczycimy się wieloletnim doświadczeniem organizacyjnym i merytorycznym: rocznie organizujemy ok. 600 koncertów w 80 placówkach dla ok. 100.000 młodych słuchaczy.
Proponowane przez nas zajęcia to swoiste lekcje muzyki, prowadzone przez doświadczonych prelegentów, z programem specjalnie opracowanym i dostosowanym do możliwości percepcyjnych uczniów. Podzielone są na dwie grupy: koncerty 30-minutowe dla dzieci młodszych (klasy 0 - III) i 45-minutowe dla dzieci i młodzieży starszych klas szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
Terminy koncertów ustalane są z trzytygodniowym wyprzedzeniem, a przy tym dostosowujemy je do rytmu lekcji, więc nie kolidują z innymi zajęciami.
Cały cykl (do 10 spotkań rocznie) pomyślany jest tak, by wychowankowie poznawali instrumenty, kompozytorów i ich utwory oraz uczyli się słuchać muzyki. Naszą ambicją jest, by te koncerty stanowiły uzupełnienie lekcji muzyki i sztuki oraz innych przedmiotów humanistycznych.

TEMATY SZKOLNYCH KONCERTÓW KAMERALNYCH
W ROKU SZKOLNYM 2016/2017
opracowanie i prowadzenie: Zofia Zamojska-Pabich

wrzesień
MUZYKA ZAKLĘTA W DRZEWIE

Poznajmy klarnet i fagot, czyli dwa instrumenty z grupy dętych drewnianych. Jakie tajemnice kryją? Czym się od siebie różnią? Jak wykorzystują je tacy kompozytorzy, jak F. Mendelssohn, E. Grieg, P. Czajkowski czy W. A. Mozart.


październik
MUZYCZNE KONTRASTY

Jednym z ważniejszych środków wyrazowych w muzyce jest kontrast. Cicho – głośno, wolno – szybko, jasno – ciemno. Zbadajmy, jak zestawianie tych i innych przeciwieństw wpływa na nasz odbiór muzyki.

P. Czajkowski, H. Wieniawski, K. Lipiński
Ksylofon, skrzypce, fortepian.


listopad
JESIENNY STRAGAN

Tym razem pobawimy się dźwiękami, dzięki którym zanurzymy się w jesiennej tonacji barw i odgłosów przyrody. Poznamy tę porę roku w całym jej bogactwie od zupełnie innej strony.

Z. Noskowski, St. Niewiadomski, St. Moniuszko
Akordeon, śpiew i fortepian.


grudzień
ŚWIĄTECZNE KOLĘDOWANIE

Gwiazdkowe przeboje i piękne kolędy, które oddają czar przygotowań do magicznych świąt Bożego Narodzenia i do powitania Nowego Roku.

A. Vivaldi, F. Schubert, A. Dvořák
Śpiew, altówka, fortepian.


styczeń
KARNAWAŁOWE SZALEŃSTWO

Sprawdźmy razem, jakie tańce i zabawy taneczne królują w różnych zakątkach globu. Będzie rytmicznie, hucznie i wesoło!

S. Joplin, P. Restecki,
Puzon, gitara akustyczna, fortepian.


luty
TANECZYM KROKIEM

Czy wiecie, które tańce były najpopularniejsze w XIX i XX wieku? Tańczyliście może walca, tango lub kankana? A może wiecie, dlaczego niektóre z nich budziły wielkie emocje i kontrowersje?

J. Strauss, J. Offenbach,
Klarnet, skrzypce, fortepian.


marzec
ABC POLSKIEJ OPERY

Opera od wieków cieszy się niezmienną popularnością. Dowiedzmy się, jak rodziła się w Polsce, jaka tematyka w niej dominowała, z jakim odbiorem się spotykała.

St. Moniuszko, K. Kurpiński, M. Kamieński
Śpiew, wiolonczela fortepian.


kwiecień
BLASZANE HISTORIE

Opowieści o instrumentach, w których zaklęta jest jakaś siła, czyli dużo humoru i muzycznego hałasu w wykonaniu puzonu i tuby.

J. Haydn, G.F. Telemann, J. Offenbach.
Puzon, tuba, fortepian.


maj
KRAINA ŁAGODNOŚCI

Zapraszamy do wiosennej wędrówki, której towarzyszy muzyka opisująca budzącą się przyrodę, podkreślająca jej subtelny urok i rozbrzmiewająca ciepłymi, rozświetlonymi kolorami.

F. Chopin, W. Żeleński, E. Grieg, J. Brahms
Śpiew, klarnet, fortepian.


czerwiec
NA WPROST I W POPRZEK

Sprawdźmy, jak różne instrumenty kryją się pod nazwą flet. Jak duże są podobieństwa i różnice w ich budowie oraz brzmieniu, do jak odmiennej muzyki wykorzystują je twórcy.

J. Haydn, L. Delibes, J. Offenbach, J. F. Ramean
Flet prosty, poprzeczny, piccolo, fortepian.TEMATY SZKOLNYCH KONCERTÓW KAMERALNYCH
W ROKU SZKOLNYM 2016/2017
opracowanie i prowadzenie: Agnieszka Nowak-Zagóra

wrzesień
HISTORIA PEWNEGO MENUETA

W lekki, a czasem nawet żartobliwy sposób przybliżymy dzieciom postać jednego z najsłynniejszych kompozytorów wszechczasów - W. A. Mozarta.
Flet, altówka

październik
LEGENDY ŚWIĘTOKRZYSKIE

Gdzie odbywały się sabaty czarownic? Jak powstało gołoborze? Na te pytania odpowiemy, słuchając muzyki z regionu świętokrzyskiego.
Trąbka, wiolonczela

listopad
NIEPODLEGŁA - NIEPOKORNA

Czy wiecie, które melodie podnosiły na duchu Polaków w trudnych chwilach? Mury, Nadzieja a może Żeby Polska… To tylko niektóre utwory zwane niepokornymi, jakie zabrzmią podczas koncertu.
Śpiew, fagot

grudzień
Z POLSKĄ KOLĘDĄ PRZEZ ŚWIAT

Wszyscy znamy i kochamy polskie kolędy. Wyobraźmy je sobie jednak jako swing lub reggae…
Śpiew, saksofon, fortepian

styczeń
BAŁKAŃSKI KARNAWAŁ

Jak powszechnie wiadomo, karnawał to bardzo roztańczony okres roku. Może zatem zainteresują Was nieco mniej znane tańce serbskie, rumuńskie, albańskie oraz węgierskie i żydowskie. A może zechcecie je z nami zatańczyć?
Akordeon, klarnet, perkusja

luty
KOSMICZNA PODRÓŻ

Naszej międzyplanetarnej podróży towarzyszyć będzie muzyka elektroniczna. Korzystając z nowoczesnych technik, spróbujemy wspólnie skomponować nowy kosmiczny utwór muzyczny.
Syntezator, instrumenty perkusyjne

marzec
HALKA - DZIEWCZYNA Z GÓR

Przedstawimy Wam dzisiaj historię głównej bohaterki opery Stanisława Moniuszki – Halki. Posłuchamy także muzyki twórcy naszej narodowej opery.
Śpiew, obój, fortepian

kwiecień
CAŁY TEN JAZZ

Tym razem dowiemy się, co to jest improwizacja i gdzie powstał jazz. Posłuchamy najpopularniejszych standardów tego stylu.
Puzon, klarnet

maj
GÓRALU, CZY CI NIE ŻAL?

Góralska kapela będzie przewodnikiem po świecie muzyki ludowej Podhala. Poznamy popularne tatrzańskie tradycje i obrzędy.
Śpiew, akordeon, skrzypce, kontrabas

czerwiec
MORSKIE OPOWIEŚCI

W letnią muzyczną podróż zabierze nas Kapitan Papryka. Przekonajcie się, że jest świetnym gawędziarzem, a swoje ciekawe opowieści ilustruje szantami, czyli pieśniami żeglarzy.
Gitara, śpiew, skrzypceKoncerty przedszkolne 2016/2017
Prowadzenie: Emilia Michalska, Krzysztof OrkiszWRZESIEŃ – PODRÓŻ ZA JEDNĄ NUTĘ
Pozostańmy jeszcze chwilę w atmosferze wakacji i odwiedźmy różne zakątki świata, które odkryją przed nami bogactwo muzyki. Przy okazji przypomnimy sobie określenia, którymi opisujemy muzykę.
Instrumenty: fortepian, akordeon, śpiew.

PAŹDZIERNIK – JESIENNE OBRAZY
Czy dźwiękami można namalować obraz? Wysłuchajmy muzycznych opowiadań o jesieni i stwórzmy dla nich akompaniament. Poznajmy małe instrumenty perkusyjne.
Instrumenty: fortepian, instrumenty perkusyjne.

LISTOPAD – MOC GŁOSÓW
Odkrywając tradycyjne polskie pieśni patriotyczne, zastanówmy się, dlaczego i kiedy ludzie śpiewają oraz czy głos ludzki to także instrument.
Instrumenty: kwartet wokalny - sopran, alt, tenor, bas.

GRUDZIEŃ – KOLĘDA PŁYNIE
Przed nami święta Bożego Narodzenia, a wraz z nimi mnóstwo polskich kolęd, które postaramy się wspólnie wykonać. Nasze śpiewanie wzbogacimy tęskną melodią skrzypiec.
Instrumenty: fortepian, skrzypce, śpiew.

STYCZEŃ – CAŁY TEN JAZZ
Przez chwilę będziemy gościć w Nowym Orleanie. Tam w karnawałowym korowodzie czeka nas zabawa oparta na pulsujących jazzowych brzmieniach.
Instrumenty: fortepian, trąbka, śpiew.

LUTY – MAGICZNE DŹWIĘKI
Czy pośród skrzypiących połaci śniegu uda nam się odnaleźć muzyczną magię? W poszukiwaniach pomogą nam kompozycje Piotra Czajkowskiego i Edwarda Griega.
Instrumenty: fortepian, obój, klarnet.

MARZEC – ROZTAŃCZONY ŚWIAT
U progu wiosny poddamy się radosnym pląsom. Sprawdźmy, czy potrafimy zatańczyć tańce narodowe z Polski i innych krajów.
Instrumenty: fortepian, akordeon.

KWIECIEŃ – BAJKA O ZASPANEJ WIOŚNIE
Co zrobić, jeśli Wiosna nie zdąży obudzić się na czas? Skrzat, kukułka i świerszcz zapraszają Was na koncert, który z pewnością zdoła wyrwać ją z zimowego snu!
Instrumenty: skrzypce, flet poprzeczny, bębenek.

MAJ – KOLOROWA MUZYKA
Czy muzyka ma kolor? A może smak, temperaturę lub fakturę? Czy możemy je poczuć? Zbadajmy to wspólnie, poeksperymentujmy!
Instrumenty: fortepian, skrzypce, wiolonczela.

CZERWIEC – W DROGĘ!
W wakacyjny nastrój wprowadzą nas utwory o lecie i podróżach. Dowiemy się, jak wydobyć muzykę z przedmiotów codziennego użytku i jak stworzyć własne instrumenty muzyczne.
Instrumenty: gitara, śpiew, instrumenty z recyklingu.

góra O Filharmonii  | Aktualności  | Program  | Edukacja  | Bilety  | Wydawnictwa  | Darczyńcy  | Galeria  | Ogłoszenia  | Kontakt

Copyright © 2003 -Grabka.