14 listopada, środa, g. 18.30, sala koncertowa

ŚWIĘTUJEMY RAZEM
Koncert z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości Polski i Czechosłowacji

JAN MRÁČEK (Czechy) skrzypce
FILHARMONIA IM. LEOŠA JANÁČKA W OSTRAWIE
RISTO JOOST (Estonia) dyrygent

B. SMETANA Uwertura do opery Sprzedana narzeczona
A. DVOŘÁK Koncert skrzypcowy a-moll op. 53
L. JANÁČEK Suita z opery Przygody Lisiczki Chytruski
L. JANÁČEK Sinfonietta


100 Lat Niepodległości

Janáčkova filharmonie Ostrava

Ostrava

Ministry of Culture Czech Republic

Okręg Morawsko-Śląski

kup bilet on-line


Po raz pierwszy w Kielcach gościć będziemy światowej klasy czeską orkiestrę symfoniczną z siedzibą w Ostrawie. Licząca około setki najbardziej utalentowanych muzyków orkiestra słynie z niezwykle miękkiej barwy instrumentów smyczkowych oraz zwartej sekcji instrumentów dętych blaszanych. Okazja jest zresztą niezwykła – to setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę i Czechosłowację. Podczas tournée po Polsce (Gorzów, Szczecin, Wrocław, Kielce…) zespół pragnie zaprezentować to, co w muzyce naszych sąsiadów najlepsze, a przez słowiańskość – bliskie naszym sercom.
„Przebojowa”, pełna energii Uwertura do równie uwielbianej opery Sprzedana narzeczona Bedřicha Smetany jest jednym z najpopularniejszych i najchętniej granych dzieł, które nawet zyskały autonomiczny byt. Bo też przednia to muzyka inspirowana, jak na romantyzm przystało, folklorem i rytmami czeskich tańców.
Wirtuozowski, pełen romantycznej ekspresji Koncert skrzypcowy a-moll op. 53 Antonin Dworzak dedykował znakomitemu skrzypkowi – Josephowi Joachimowi. Ten jednak kręcił nosem, narzekając na rozwiązania formalne i fakturalne, i nigdy nie włączył Koncertu do swego repertuaru. Ciekawe, jak bardzo żałował swego wyboru, słysząc zewsząd o sukcesie dzieła po spóźnionej premierze.
Fascynująca klimatem dźwiękowym Suita z opery Przygody Lisiczki Chytruski Leoša Janáčka została zainspirowana morawskim folklorem, poddanym atrakcyjnej stylizacji. Opera opowiada komiczną historię lisiczki, która przewraca do góry nogami świat leśniczego, stawiając jednak ważkie pytania na tematy nurtujące dzisiaj szczególnie – przyszłości Ziemi.
Solistą koncertu będzie młody, utalentowany skrzypek cieszący się wielkim powodzeniem na europejskich estradach i znany również po drugiej stronie globu – Jan Mráček. Natomiast Orkiestrę Filharmonii poprowadzi Risto Joost – znakomity estoński dyrygent, obecnie m.in. dyrektor artystyczny Chóru Radiowego MDR w Lipsku.

Tego koncertu nie można opuścić!

JAN MRÁČEK
Urodził się w 1991 r. w Pilźnie. Absolwent Praskiego Konserwatorium oraz Wiedeńskiego Uniwersytetu Muzycznego, gdzie studiował pod kierunkiem Jana Pospíchala, głównego dyrygenta Wiedeńskiej Orkiestry Symfonicznej.
Zwycięzca prestiżowych konkursów, m.in. Concertino Praga National Round 2006 (międzynarodowego konkursu muzycznego dla młodych muzyków organizowanego przez Czeskie Radio), najmłodszy laureat Międzynarodowego Konkursu Muzycznego Praska Wiosna (2010), jest również najmłodszym solistą w historii Orkiestry Symfonicznej Czeskiego Radia. W 2014 zdobył pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Fritza Kreislera w Konzerthaus w Wiedniu. W 2008 roku dołączył do Trio fortepianowego Lobkowicza, które zdobyło pierwszą nagrodę i nagrodę publiczności na Międzynarodowym Konkursie im. J. Brahmsa w Pörtschach (Austria) w 2014. Występował jako solista z niemal wszystkimi czeskimi orkiestrami, jak również rumuńską, słowacką, finlandzką, a także z Royal Philharmonic Orchestra, z orkiestrą z St. Luis i Florydy. Brał udział w festiwalach w Austrii, Szwajcarii i we Włoszech. Gra na skrzypcach Carlo Fernando Landolfi, Mediolan 1758.


RISTO JOOST
Laureat nagrody Malko Conducting Competition 2015 i Jorma Panula Conducting Competition 2012, Zdobył szerokie uznanie za swoją pracę zarówno w studiu operowym, jak i na scenie koncertowej. Od 2009 jest dyrygentem Estońskiej Opery Narodowej, od 2013 głównym dyrygentem Tallińskiej Orkiestry Kameralnej, od sezonu 2015/16 dyrektorem artystycznym Chóru Radiowego MDR w Lipsku, a od wiosny 2016 dyrektorem artystycznym Towarzystwa Filharmonicznego w Tallinie oraz Birgitta Festival. Poprowadził wiele uznanych na międzynarodowej scenie orkiestr, m.in. w Niemczech, Danii, Norwegii, Holandii, Litwie, Łotwie, Estonii. Współpracował również z licznymi i wysoko cenionymi chórami (RIAS Kammerchor, Rundfunkchor Berlin, SWR Vokalensemble, Holenderski Chór Kameralny, Szwedzki Chór Radiowy, Ars Nova Copenhagen czy Estoński Filharmoniczny Chór Kameralny). Jego dyskografia zawiera nagrania Josepha Haydna z Tallińską Orkiestrą Kameralną, Peetera Vähiego z Łotewską Orkiestrą Narodową, Arvo Pärta z Holenderskim Chórem i Orkiestrą Kameralną, nagrania z muzyką estońską, zrealizowane z Narodową Estońską Orkiestrą i Tallińską Orkiestrą Kameralną.
Studiował dyrygenturę chóralną i orkiestrową oraz śpiew na Estońskiej Akademii Muzyki i Teatru, Wiedeńskim Uniwersytecie Muzyki i Sztuki Teatralnej oraz w Szwedzkiej Królewskiej Akademii Muzycznej w Sztokholmie.


ORKIESTRA FILHARMONII IM. LEOŠA JANÁČKA
Światowej klasy czeska orkiestra symfoniczna z siedzibą w Ostrawie, powstała w 1954 r. na bazie orkiestry radiowej, założonej w okresie międzywojennym. Liczący około setki najbardziej utalentowanych muzyków zespół słynie z niezwykle miękkiej barwy instrumentów smyczkowych oraz zwartej sekcji instrumentów dętych blaszanych. Od 2014 r. funkcję dyrektora artystycznego pełni Heiko Mathias Förster.
Co roku organizowanych jest ponad 50 różnorodnych koncertów symfonicznych przed miejscową publicznością, Do największych atrakcji sezonu należy zaliczyć występy takich artystów, jak: Piotr Beczała, Sonia Jonczewa, Jean-Efflam Bavouzet, Johannes Moser, Ingolf Wunder i Alexander Ghindin. Co roku orkiestra otrzymuje zaproszenia na wiele festiwali w kraju i za granicą; występuje także na seriach koncertów w Europie, Azji i Ameryce Płn.. Ostatnie koncerty orkiestry odbyły się w Nowym Jorku, Seulu, Paryżu, Pekinie i Monachium.
Orkiestra posiada doskonale wyposażone studio, w którym dokonuje nagrań płytowych. Dużą popularnością cieszą się nagrania koncertów na żywo; w 2014 rozpoczęto czteroletni projekt nagrania wszystkich utworów symfonicznych Janáčka na żywo (zestaw 5 płyt kompaktowych).



strona główna

Listopad