II FESTIWAL FILMU I MUZYKI
WŁOCHY
6-13 września 2019

KONCERT NA OTWARCIE

Piątek, 6 września 2019, godz. 19.00
Sala Koncertowa

MIA ITALIA

(Koncert symfoniczny festiwalowy)

JAREK WIST śpiew

oraz zespół w składzie:
BARTEK STASZKIEWICZ fortepian
MACIEJ MATYSIAK bas
NIKODEM WRÓBEL gitara
BARTOSZ NAZARUK perkusja

ORKIESTRA SMYCZKOWA FŚ
JACEK ROGALA dyrygent

kup bilet on-line


Rozpoczynamy drugą edycję Festiwalu Filmu i Muzyki, tym razem przystanek muzyczno-filmowy nosi nazwę WŁOCHY. Przed nami trzy koncerty – z piosenkami-hitami nagradzanymi m.in. na festiwalu w San Remo (Ciao, ciao bambina, Volare), z najbardziej znanymi pieśniami neapolitańskimi, jak Santa Lucia czy O sole mio, a także fantastyczną muzyką włoskiej kinematografii autorstwa Nino Roty czy Ennio Morricone i przepięknymi tematami z kompozycji tak wybitnych twórców, jak Giaccomo Puccini, Antonio Vivaldi… Oprócz tego zachwycać się będziemy pięcioma filmami uhonorowanymi najwyższymi nagrodami na prestiżowych festiwalach. Ale to nie jedyne przyjemności, jakie na Państwa czekają w tych dniach w Filharmonii!

Festiwalowi towarzyszyć będzie promocja kulinarna kuchni włoskiej naszego Partnera – Penne Grande Un Vero Ristorantino Italiano. Restauracja mieści w Kielcach na ul. Słowackiego 1. Każdy festiwalowy bilet upoważnia do jednorazowego 20 % rabatu na dania serwowane w restauracji, dokąd zapraszamy także na prelekcje. W okresie trwania Festiwalu Penne Grande serwuje w swojej siedzibie specjalne dania, o których informować będziemy codziennie. Oprócz tego zapraszamy na degustacje ciabatty, oliwy, pizzy oraz win włoskich, które odbędą się po zakończeniu filmu/koncertu w gmachu Filharmonii. Wyjątkowo 9 września smakosze pizzy będą kosztować tę potrawę kuchni włoskiej natychmiast po przywiezieniu, czyli od godz. 17.30.
W przerwie koncertu inauguracyjnego zaplanowany jest również wernisaż prac malarskich znakomitych artystów – IWONY OSTROWSKIEJ I BOGUSŁAWA LUSTYKA (to znane na świecie nazwiska!). Wystawa nosi tytuł Dwa temperamenty.

Mia Italia to nowy pomysł muzyczny Jarka Wista. Artystę zauroczonego tym razem muzyką włoską – pełną temperamentu, emocjonalności i widowiskowości – kielczanie poznali już w ubiegłym roku w programie Swinging with Sinatra. Podczas koncertu przypomnimy doskonale znane włoskie przeboje z końca lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych, m.in. Volare, Tu vuo’ fa’ ll’americano, Quando, quando, Piove (Ciao, ciao bambina).

PENNE GRANDE*: od 16.00 – danie dnia Tortiglioni al bacio
17.00, prelekcja: Alberto AMATI Pizza i reguły jej przygotowania

JAREK WIST
Jeden z najlepszych wokalistów swingowych – wprowadził na scenę zapomniany już retro-pop, przypominając to, co w muzyce najważniejsze i najpiękniejsze.

Jest zarówno wokalistą, jak i współtwórcą jednego z ciekawszych projektów muzycznych ostatniego czasu – Swinging with Sinatra. Karierę zaczynał od Szansy na sukces, co otworzyło przed nim nowe możliwości – m.in. współpracę z wieloma znanymi wokalistami i muzykami. Od dawna koncertuje ze znakomitą orkiestrą Zygmunta Kukli – Kukla Band. Wydał dwa solowe albumy studyjne – pierwszy z 2014 zatytułowany Jest zapisane to podsumowanie doświadczeń wokalnych – muzykowania w towarzystwie dużych orkiestr, big bandów, solistów. Drugi z 2015 – Na swojej skórze stanowi zapis wrażeń i emocji – tym razem, co sugeruje tytuł, nieco bardziej intymnych. To znacznie bardziej osobisty krążek – Jarek jest autorem większości tekstów i kompozycji. Koncertuje w całym kraju, zarówno z projektem jazzowym w różnych odsłonach, jak i z własnym nowym repertuarem. Na swoim koncie ma dwie duże zagraniczne trasy koncertowe, w tym występ m.in. w Paryżu oraz dwie trasy transamerykańskie – w 2016 seria koncertów w Brazylii: Brasilii, Rio de Janeiro i Kurytybie, w 2017 w Waszyngtonie, USA oraz ponownie w Brazylii, także występy w Rzymie. Zdobywca m.in. Fryderyka 2007 za piosenkę Między słowami, finalista na sopockiej scenie Top Trendy Festiwal, gdzie wystąpił z kolejnym singlem Zawsze wracaj nominowanym przez Gazetę Pomorską do tytułu Osobowości Roku 2016. Bierze także udział w nowoczesnych projektach Filharmonia Futura - Rock Poezji, Symphonica Rock of Poland, występując u boku takich artystów, jak: Małgorzata Ostrowska, Artur Gadowski czy Damian Ukeje.


BARTEK STASZKIEWICZ - klawiszowiec, pianista, producent muzyczny. Współzałożyciel i członek zespołu Sofa, razem z nim laureat Fryderyka 2007 (debiut roku), nominowany do tej nagrody jeszcze dwukrotnie, także dwukrotnie do Superjedynek; finalista TopTrendy, konkursu Premier KFPP w Opolu, dwukrotnie VenaFest.
MACIEJ MATYSIAK – basista i kontrabasista. Zdobywca Klucza do Kariery (z Joanną Dudą i Michałem Bryndalem jako zespół AuAuA), Grand Prix na Konkursie Zespołów Jazzowych w Gdyni (z zespołem Paul Band), zdobywcą pierwszego miejsca w konkursie Nadzieje Warszawy (z Łukaszem Ojdaną i Karolem Domańskim) oraz laureatem najważniejszych polskich festiwali jazzowych – Jazz Nad Odrą oraz Bielska Zadymka Jazzowa. Współtworzy zespół Dziewczyny, stale współpracuje z Teatrem Muzycznym Roma i Teatrem Ateneum oraz wieloma artystami sceny popowej, jazzowej i rockowej.
KACPER STOLARCZYK - gitarzysta sesyjny, który na co dzień współpracuje z takimi artystami jak: Krzysztof Napiórkowski, Kasia Kurzawska, zespół Dziewczyny, "Mrozu Soundsystem" i wieloma innymi artystami, udzielając się koncertowo, jak i studyjnie.
TOMASZ “HARRY” WALDOWSKI to nie tylko perkusista bardzo popularnego zespołu LemON, ale także multiinstrumentalista, kompozytor i producent mający w swoim muzycznym CV współpracę z takimi artystami, jak: Grażyna Auguścik, Chłopcy kontra Basia, Klezmafour i wielu innych.


JACEK ROGALA dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej, dyrygent


ALBERTO AMATI
Włoski piosenkarz związany ze sceną muzyczną od dziecka. Podczas festiwalu opowie o swoim zamiłowaniu do pizzy, jest bowiem znawcą i pasjonatem najsławniejszego włoskiego dania. Sam wielokrotnie tego dowodził, przygotowując wszystko własnoręcznie: od składników, poprzez sposoby przygotowania ciasta oraz komponowania smaków. Dla słuchaczy odkryje tajemnice swojego przepisu podczas prelekcji.


DWA TEMPERAMENTY
Wystawa prac malarskich IWONY OSTROWSKIEJ i BOGUSŁAWA LUSTYKA

Tytuł wystawy jest nawiązaniem do Czterech temperamentów Paula Hindemitha (muzyka do baletu o tym samym tytule).
Ostrowska – Lustyk, dwa temperamenty i dwa widzenia i przeżywania świata.
Świat ptaków Iwony Ostrowskiej jest symboliczny i dramatyczny zarazem. Ptaki są zwiastunami nieuchronności losu... Ascetyczne w formie i kolorystyce wydają się obce i złowrogie, wyalienowane z naszego codziennego bytu. Kryją w sobie jakieś tajemnicze piękno.
Przeciwieństwem Ostrowskiej jest sztuka Bogusława Lustyka – bogata w nastroje, często ulotne. Dominujące jest wrażenie ruchu. Kompozycje prezentowane na wystawie artysta poświęcił muzyce Chopina i innych kompozytorów. Lustyk komponuje obrazy jak partytury, pełne wibracji i dźwięków, które zdają się prowokować do interpretacji instrumentalnej.


IWONA OSTROWSKA
Studia na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Uzyskała dyplom z malarstwa w pracowni profesora M. Wiśniewskiego. Prace przedstawia na wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Uczestniczy w festiwalach sztuki – Włochy, Turcja, Bruksela, Tunezja, Niemcy, Grecja. Jest uczestnikiem plenerów międzynarodowych i sympozjów twórczych. Należy do Grupy Twórczej PositiveART, Młodzi Sztuką, członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Tworzy autorskie projekty artystyczne, a także działa jako organizator/kurator wystaw/projektów ogólnopolskich.


BOGUSŁAW LUSTYK
Urodzony w 1940 r. Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem na wydziale malarstwa i grafiki w 1965 r. Uprawia malarstwo, rzeźbę i grafikę użytkową. Miał ponad 40 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą, m.in w: Stanach Zjednoczonych (Nowy Jork, Waszyngton, Atlanta, Chicago, Filadelfia), Niemczech, Szwecji, Finlandii, Francji i Australii. Uzyskał 25 nagród za twórczość w dziedzinie plakatu i malarstwa, w tym 8 w konkursach organizowanych przez Polski Komitet Olimpijski. Twórczość Bogusława Lustyka była eksponowana na olimpiadach w Barcelonie, Atlancie i Londynie. W 2012 realizował w Londynie unikatowy projekt Malowana kronika olimpiady pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Od 2002 współpracuje z Teatrem Wielkim Operą Narodową w Warszawie, co zaowocowało dwoma dużymi wystawami.
Z okazji jubileuszu 150. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina przygotował cykl obrazów p.t. „Malowanie muzyki”, który był eksponowany w Galerii Kordegarda i na Międzynarodowym Festiwalu w Międzyzdrojach (w trakcie tych ekspozycji obrazy były interpretowane muzycznie przez Waldemara Malickiego), a także na wystawach w Chicago i Saratoga Springs (w trakcie tych wystaw obrazy były inspiracją do muzycznych improwizacji dla amerykańskich muzyków jazzowych).
W ramach współpracy z Teatrem Wielkim zaprojektował oprawę promocyjną 8. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Tadeusza Moniuszki.
W 2014 i 2015 dla uczczenia Powstania Warszawskiego wykonał 150 grafik o tematyce powstańczej które wykorzystał do zrealizowania na Krakowskim Przedmieściu instalacji w formie barykad Dziś idę walczyć, Mamo i Powstańcze szańce. Instalacje te spotkały się z ogromnym oddźwiękiem społecznym. Za realizację tego projektu artysta został nominowany do nagrody Norwida. Wydarzenia te upamiętnia album wydany w kilkunastu autorskich egzemplarzach.
Przez prawie 20 lat, od 1994, artysta przebywa w Stanach Zjednoczonych, nie tracąc jednak kontaktu z Polską. W Stanach Zjednoczonych odniósł wiele sukcesów, m.in. za zaprojektowanie oprawy plastycznej Kentucky Derby, jako drugi w 125 letniej historii tego wyścigu, został uhonorowany tytułem Oficjalnego Artysty Kentucky Derby. Współpracuje z Narodowym Muzeum Tańca w Saratoga Springs.
W 2015 Bogusław Lustyk obchodził 50-lecie pracy twórczej. Przeglądem dorobku artysty była retrospektywna wystawa w Domu Artysty Plastyka w Warszawie (8-28 września 2015).


Bilety na filmy w cenie: 15 zł normalny i 10 zł ulgowy, na koncerty w cenie: 35 zł normalny i 30 zł ulgowy
oraz karnety: karnet FILM w cenie 50 zł, karnet MUZYKA w cenie 80 zł oraz karnet FESTIWALOWY (wstęp na 3 koncerty i 5 projekcji filmowych) w cenie 100 zł – do nabycia w kasie Filharmonii w godz. od 9.00 do 17.00 lub na godzinę przed koncertem.



strona główna

Wrzesień 2019