Strona główna | Wystawy

Barka w Amsterdamie

28 lutego 2020, piątek, foyer

DŹWIĘK I KOLOR
WYSTAWA PRAC ROMANA GRUSZECKIEGO


Moje malarstwo to poszukiwanie formy dla koloru, a zatem komponowanie obrazu z plam barwnych. Inspiracją do namalowania obrazu są doznania w wyniku obcowania z naturą, śledzenia zawodów i zmagań sportowych, oglądania koncertów i słuchania muzyki. A zatem duże znaczenie inspirujące ma działalność ludzka i różnego rodzaju sztuka. Lubię zwiedzać i podziwiać świat – nieskończone źródło inspiracji i estetycznych doznań. Następnie przetwarzam obrazy i związane z nimi uczucia na cały repertuar linii, plam barwnych, pociągnięć pędzla i szpachli. Kryterium do uznania, czy obraz jest skończony, a raczej czy spełnia już poziom, w którym czuję pełnię satysfakcji, są moje własne odczucia. Uważam, że nie każdy obraz musi podobać się jako przedmiot dekoracyjny, odpowiedni do eksponowania w danym wnętrzu. Dobry obraz może równie dobrze zachwycać jak i szokować, czy wręcz oburzać, ale ważne jest by spełniał oczekiwania malarza, który realizuje swój zamiar zgodnie z wewnętrzną potrzebą namalowania takiego, a nie innego obrazu. Podobnie jak dobra książka, film czy utwór muzyczny nie zawsze są łatwe i przyjemne, ale często trudne i fascynujące, gdy podczas powstawania pracy prowadzą nas przez cały repertuar uczuć.

Wystawa czynna będzie do 1 kwietnia 2020 r.

zdjęcia z otwarcia >>>


Podwodny świat

17 stycznia 2020, piątek, foyer

PODWODNY ŚWIAT


Prezentowane na wystawie zdjęcia są efektem pasji fotografów podwodnych Andrzeja Witczaka i Artura Polakowskiego. Od ponad 10 lat wydają okolicznościowy kalendarz z fotograficznymi dokumentacjami swoich podwodnych wypraw. W latach wcześniejszych prezentowali swoje zdjęcia na lokalnych wystawach fotograficznych, m.in. w kieleckim hotelu Odyssey.
Zdjęcia pochodzą z miejsc tak egzotycznych, jak: Filipiny, Indonezja, Meksyk, Malediwy, oraz tych bliższych: Egipt czy Sudan. Swoją przygodę z fotografią podwodną rozpoczęli w Egipcie, ale jednym z ich ulubionych miejsc są Filipiny.
Bajkowy świat pokazany na fotografiach jest niedostępny do zobaczenia dla większości ludzi. Niestety, im głębiej, tym mniej światła dociera do rafy koralowej, zaś właściwości wody polegające na filtrowaniu koloru czerwonego – skutecznie uniemożliwiają podziwianie różnorodności podwodnego życia. Dopiero użycie specjalistycznych lamp błyskowych pozwala na wydobycie pełni kolorów różnych obiektów. Wiele z nich na prezentowanych fotografiach w rzeczywistości ma rozmiar kilku milimetrów lub centymetrów, ale dzięki specjalnym szkłom powiększającym oraz obiektywom macro możliwe jest ich uchwycenie na zdjęciach. Fotografowaniu towarzyszy wiele emocji, szczególnie, gdy trzeba zbliżyć się – najbardziej jak to (nie)możliwe – do obiektu zainteresowania.


ANDRZEJ WITCZAK, doktor nauk medycznych, ukończył Wydział Lekarski Akademii Medycznej w Krakowie. Specjalizował się w zakresie położnictwa i ginekologii. Obecnie pełni funkcję ordynatora oddziału położnictwa i ginekologii w Świętokrzyskim Centrum Matki i Noworodka w Szpitalu Specjalistycznym w Kielcach.
Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, członek Zarządu Głównego PTG i specjalistycznych sekcji medycznych. Autor 28 prac naukowych w recenzowanych specjalistycznych czasopismach medycznych. Oprócz tego jest p.o. dyrektorem do spraw medycznych.
Uprawia tenis, narciarstwo, żeglarstwo, a jedną z jego największych pasji jest nurkowanie i fotografia podwodna.


ARTUR POLAKOWSKI Ukończył Technikum Budowlane w Elblągu. Laureat olimpiady Złota Kielnia. Studiował na Politechnice Świętokrzyskiej na specjalizacji: Remonty Budynków i Renowacja Obiektów Zabytkowych, którą ukończył jako pierwszy absolwent tego kierunku w roku 1994. Po studiach uczestniczył w ratowaniu zabytków na terenie Chorwacji w ramach misji UNESCO. W trakcie studiów przez 4 lata szefował studenckiemu radiu ETEREK. Był asystentem w Katedrze Architektury i Ochrony Budowli Zabytkowych. W tym czasie wielokrotnie brał udział wspólnie ze studentami w inwentaryzowaniu polskich nekropolii na terenie obecnej Ukrainy. Jest właścicielem firmy CANEA zajmującej się obsługą komputerową firm oraz wykonywaniem projektów obiektów kubaturowych głównie dla sektora publicznego. Wiceprezes Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa oraz Stowarzyszenia Absolwentów Politechniki Świętokrzyskiej. Lubi gotować, jeździć na nartach oraz nurkować.

Wystawa czynna będzie do 26 lutego 2020 r.

zdjęcia z otwarcia >>>ARCHIWUM

Wystawy w roku 2019 >>>
Wystawy w roku 2018 >>>
Wystawy w roku 2017 >>>
Wystawy w roku 2016 >>>
Wystawy w roku 2015 >>>
Wystawy w roku 2014 >>>
Wystawy w roku 2013 >>>
Wystawy w roku 2012 >>>

góra O Filharmonii  | Aktualności  | Program  | Edukacja  | Bilety  | Wydawnictwa  | Darczyńcy  | Galeria  | Ogłoszenia  | Kontakt

Copyright © 2003 -Grabka.