Strona główna | Wystawy

Judyta Jedlińska Spitak 1988

3 kwietnia 2019, środa, foyer

IMPRESJE MUZYCZNE

Prace uczniów Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych, prezentowane w kwietniu 2019 na wystawie w Międzynarodowym Centrum Kultur, powstały w Roku Kultury Ormiańskiej zainaugurowanym 4 września 2017 r. w ZPSP w . Uczniowie pod opieką artystyczną nauczycieli zgłębiali historię, tradycję, kulturę i sztukę Armenii. W swoich pracach plastycznych dali wyraz zainteresowaniu dziedzictwem kulturowym pierwszego na świecie kraju chrześcijańskiego i jego trudną historią. Powstało łącznie ponad sto prac wykonanych w różnych technikach w ramach funkcjonujących w szkole specjalizacji: techniki rzeźbiarskie, tradycyjne techniki malarskie i pozłotnicze, ceramika artystyczna, techniki druku artystycznego, tkanina artystyczna i meblarstwo artystyczne.
Młodzież podejmowała różnorodne wątki z historii Armenii – począwszy od legendarnego Hajka, przez przywołanie wielkich postaci królów – Tigranesa II Wielkiego, który zbudował największe w historii Armenii terytorium, Tiridatesa III związanego z przyjęciem chrześcijaństwa, po najtrudniejsze tematy ludobójstwa i kataklizmy wywołane trzęsieniem ziemi w minionym stuleciu. Nie zabrakło również motywów charakterystycznych dla sztuki Armenii. Jedna z najbardziej imponujących prac to tradycyjny w formie ponad dwumetrowy chaczkar, wykonany z białego wapienia janikowskiego, który zostanie zlokalizowany w najstarszym polskim sanktuarium – na terenie klasztoru Ojców Misjonarzy Oblatów NMP na Świętym Krzyżu. W innych pracach rzeźbiarskich znaleźć można motywy Drzewa Życia, owocu granatu i pawich piór pojawiających się często w ormiańskiej sztuce i rzemiośle artystycznym. Pełną ekspresji kompozycją jest zrywający się do lotu orzeł symbolizujący zwycięstwo Hajka.
Często wykorzystywanym motywem były ornamenty i litery z alfabetu ormiańskiego z bogatych i cennych manuskryptów, zarówno tych zgromadzonych w Instytucie Matenadaran, jak i rozproszonych po świecie z ewangeliarzem ze Skewry na czele. Malowane precyzyjnie na pergaminie z użyciem akwareli, tempery żółtkowej złocenia 23-karatowym płatkiem złota oddają charakter ormiańskiej sztuki iluminatorskiej. Uczniowie specjalizacji techniki malarskie i pozłotnicze wykorzystali twórczo również spuściznę malarską wielkich mistrzów ormiańskich – między innymi Teodora Axentowicza i Iwana Ajwazowskiego.
W kompozycjach krajobrazowych podejmowanych w pracach malarskich i graficznych znalazły się Ararat, klasztory w Noravank i wąwóz Garni. Wiele elementów architektury monastyrów zostało przetransponowanych w niemal abstrakcyjne, fakturalne kompozycje tkackie. Wśród tkanin na szczególną uwagę zasługuje gobelin Spitak 1988 z motywem na wpół ocalonego kobierca, świadka i symbolicznej ofiary tragedii sejsmicznej.
Motywy ornamentalne zdobią także wykonane przez uczniów prace ceramiczne – naczynia użytkowe lub dekoracyjne. Typowymi dla kultury ormiańskiej motywami posłużyli się również meblarze, projektując i wykonując proste w formie meble z litego drewna.
Pierwsza publiczna ekspozycja prac wykonanych w Roku Kultury Ormiańskiej miała miejsce 6 kwietnia 2018 r. Była to wystawa prac dyplomowych w Galerii Sztuki Współczesnej Winda w Kieleckim Centrum Kultury.
Działania podjęte w szkole w Roku Kultury Ormiańskiej były możliwe do zrealizowania przy wsparciu Pana Edgara Ghazaryana Ambasadora Republiki Armenii w Polsce, Pana Adama Jarubasa Marszałka Województwa Świętokrzyskiego i Pana Jana Maćkowiaka Wicemarszałka Województwa Świętokrzyskiego. Patronat medialny nad działaniami uczniów objęła TVP Kultura i TVP Kielce.

Maria Kowalczyk
Dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych
im. Józefa Szermentowskiego w Kielcach


IMPRESJE MUZYCZNE to tytuł cyklicznej wystawy na której prezentujemy prace graficzne uczniów ZPSP w Kielcach. Różnobarwne kompozycje plastyczne, w większości abstrakcyjne, zainspirowane muzyką powstały na okoliczność Świętokrzyskich Dni Muzyki. Zostały one zaprojektowane i wykonane przez uczniów klas młodszych.

Prace powstały w Roku Kultury Ormiańskiej zainaugurowanym 4 września 2017 r. w ZPSP w. Uczniowie poznawali kulturę i sztukę Orian, a następnie realizowali plastyczne zadania zainspirowane różnymi wątkami tej fascynującej kultury. Tak powstały prace rzeźbiarskie (chaczkar, orzeł zrywający się do lotu symbolizujący zwycięstwo legendarnego Haika), tkackie, ceramiczne, malarskie: ornamenty i litery z alfabetu ormiańskiego malowane precyzyjnie na pergaminie z użyciem akwareli, tempery żółtkowej, złocenia 23-karatowym płatkiem złota oddają charakter ormiańskiej sztuki iluminatorskiej.


Mazurska medytacja_Bogusław Maria Piasecki

22 lutego 2019, piątek, foyer

TRÓJKA BEZ STERNIKA

Juliusz Marweg, Bogusław Maria Piasecki, Henryk Trojan, czyli trójka bez sternika, która nie dryfuje, lecz płynie pełną parą ku enigmatycznej linii horyzontu. Artyści od lat wystawiają razem, wyjeżdżą na wspólne plenery, a mimo to pozostają indywidualnościami i rozpoznawalnymi osobowościami. Wspólne cechy ich twórczości to niewątpliwie zapał do pracy i pasja tworzenia, poszukiwanie i znajdowanie własnej drogi twórczej.
Nie mamy żadnego wspólnego credo, Każdy z nas inaczej postrzega świat i tworzy przez swój indywidualny i niepowtarzalny filtr. Dlatego prace każdego z nas są rozpoznawalne i bez trudu przypisane autorowi. Podczas obecnej wystawy prezentujemy nasze obrazy, nie tylko najnowsze, ukazujemy również naszą drogę pełną zaangażowania i poszukiwań, drogę odkrywającą i odnajdującą prawdę pełną pokory do warsztatu i sztuki, z którą chcemy się podzielić z widzem tu i teraz.

Bogusław Maria Piasecki


HENRYK TROJAN – absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi. Malarstwo studiował w pracowni profesora Wiesława Garbolińskiego. Zajmuje się głównie malarstwem. Wyróżniony na Ogólnopolskim Konkursie Malarstwa „'Bielska Jesień '95”. Uczestnik wielu krajowych i zagranicznych plenerów malarskich i akcji plastycznych. Swoją twórczość prezentował na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Wiele prac artysty znajduje się w zbiorach prywatnych i państwowych w Polsce i na świecie.

JULIUSZ MARWEG – studiował w PWSSP w Łodzi w pracowni prof. Antoniego Starczewskiego. Tworzy głównie w dziedzinie malarstwa. Autor wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych. Jego prace znajdują się w licznych kolekcjach państwowych i prywatnych w kraju i za granicą.

BOGUSŁAW MARIA PIASECKI – jest absolwentem Liceum Sztuk Plastycznych i Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi, w której uzyskał dyplom z projektowania biżuterii i malarstwa. Zajmuje się szeroko pojętą sztuką, często prezentowaną w interdyscyplinarnym warsztacie. Brał udział w wielu wystawach sztuki , akcjach plastycznych i plenerach malarskich (Szlakiem Prawosławia czy Międzynarodowe Spotkania Artystyczne w Czarnym Piecu) Był uczestnikiem i współtwórcą Międzynarodowej Kolekcji Sztuki Końca Wieku – Translacje 1994-1999 w Piotrkowie Tryb.
W 1987 zdobył III nagrodę na Jesiennych Konfrontacjach Malarskich w Rzeszowie. Jego pracę znajdują się w zbiorach w kraju i za granicą.

Wystawa czynna będzie do 29 marca 2019 r.

zdjęcia z otwarcia >>>


Świat Zygmunta B. _B. Wegner

11 stycznia 2019, piątek, foyer

PEJZAŻE

Na wystawę malarstwa złożyły się prace trojga autorów pochodzących z Wielkopolski - z Mosiny pod Poznaniem i z Ostrowa Wielkopolskiego. Artyści związani są – prócz wspólnej fascynacji pejzażem – z poznańską uczelnią: Uniwersytetem Artystycznym, dawną Państwową Wyższą Szkołą Sztuk Plastycznych, a potem Akademią Sztuk Pięknych. Wszyscy troje są jej absolwentami, natomiast Bogdan i Natalia pracują tam zawodowo.
Bogdan Wegner zaprezentuje (I poziom foyer) monumentalne malarstwo olejne przedstawiające mityczne krajobrazy znaczone ludzką aktywnością i geologicznymi procesami. Obserwujemy je z góry, jakby we śnie, unosząc się nad jasną, żłobioną ziemią, która zdaje się być starożytną krainą, a zarazem współczesnym przemysłowym czy rolniczym obszarem.
Papierowe kolaże Natalii Wegner (II poziom foyer) zainspirowane zostały spostrzeżeniami podróżnymi, widzeniem krajobrazu z okien auta i pociągu.
Krzysztof Ryfa przedstawia cykl nowych obrazów, które powstawały m.in. podczas licznych plenerów malarskich. Gęstym materiom ziemi, zaoranej, rozkopanej, towarzyszą połacie nieba – rwanego, wiosennego czy białego, podkreślającego czerń listopadowej wilgoci.


BOGDAN WEGNER
Urodzony w 1946 roku w Czempiniu. Artysta malarz, pedagog. Emerytowany profesor zwyczajny Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Wystawiał swe malarstwo na kilkudziesięciu wystawach w Polsce: Poznań, Gniezno, Warszawa, Szczecin, Wrocław, Radom, Mosina, Łódź, Olsztyn, Częstochowa, Bielsko-Biała, Katowice, Bydgoszcz, Zakopane, a także za granicą: Niemcy, Belgia, Szwecja, Francja, Słowacja, Litwa.

NATALIA WEGNER
Urodzona w 1974 roku w Poznaniu. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu.
Dyplom z wyróżnieniem otrzymała w Pracowni Linorytu prof. Zbigniewa Lutomskiego. W latach 1999-2004 pracowała w Wyższej Szkole Sztuki Stosowanej „Schola Posnaniensis“ jako asystentka prof. Andrzeja Macieja Łubowskiego w pracowniach rysunku i malarstwa ściennego. Od 2003 pracuje na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu najpierw jako asystentka prof. Ireneusza Domagały w XII Pracowni Rysunku, a od dwóch lat jako adiunkt pełni obowiązki kierownika tejże pracowni. W 2011 obroniła rozprawę doktorską pt. Nokturny. Brała udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych.

KRZYSZTOF RYFA
Urodzony w 1959 roku w Jeleniej Górze. Absolwent Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny). Członek Związku Polskich Artystów Plastyków, okręg poznański. Malarz, pedagog, założyciel Niezależnej Galerii 33 w Ostrowie Wielkopolskim. Kurator wystaw, animator kultury, organizator i uczestnik wielu plenerów artystycznych, laureat nagród i wyróżnień.

Wystawa była czynna do 20 lutego 2019 r.

zdjęcia z otwarcia >>>ARCHIWUM

Wystawy w roku 2018 >>>
Wystawy w roku 2017 >>>
Wystawy w roku 2016 >>>
Wystawy w roku 2015 >>>
Wystawy w roku 2014 >>>
Wystawy w roku 2013 >>>
Wystawy w roku 2012 >>>

góra O Filharmonii  | Aktualności  | Program  | Edukacja  | Bilety  | Wydawnictwa  | Darczyńcy  | Galeria  | Ogłoszenia  | Kontakt

Copyright © 2003 -Grabka.