31 grudnia 2020, czwartek, g. 18:00, sala koncertowa

G. ROSSINI Aria Figara Largo al factotum z opery Cyrulik sewilski
G. DONIZETTI Aria Malatesty Bella siccome un Angelo z opery Don Pasquale
W. A. MOZART Duet Guglielma i Dorabelli Il core vi dono z opery Cosi fan tutte
W. A. MOZART Duet Don Giovanniego i Zerliny: Lá ci darem la mano z opery Don Giovanni

Szukając dróg ucieczki przed brutalnością czasów, w jakich nam przyszło obecnie żyć, zwracamy się ku sztuce, pięknu i miłości. A ponieważ Sylwester to doskonała okazja, by posłuchać dobrej muzyki – Filharmonia Świętokrzyska zaprasza na wieczór, w którym królować będą najpiękniejsze arie z oper Wolfganga Amadeusa Mozarta (Cosi fan tutte, Łaskawość Tytusa, Don Giovanni), Gaetano Donizettiego (Faworyta, Don Pasquale), Gioacchino Rossiniego (Cyrulik sewilski oraz Uwertura do opery Kopciuszek). Wykonawcami koncertu będą: Roksana Wardenga – mezzosopranistka, solistka Opery Śląskiej oraz Jan Żądło – baryton, występował w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie, Teatrze Wielkim w Poznaniu, operze Śląskiej, a ostatnio w Opera de Lyon. Koncert poprowadzi Piotr Matwiejczuk – redaktor naczelny Ruchu muzycznego, muzykolog.
Artystom towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Jacka Rogali – dyrektora Filharmonii Świętokrzyskiej.

ROKSANA WARDENGA
Absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie śpiewu prof. Jana Ballarina. Jest laureatką pierwszych nagród na konkursach wokalnych .we Vrablach.(2013), Włoszakowicach. (2014), w Busku Zdroju (2018) i Katowicach (2019). Od 2015 roku na stałe współpracuje z Operą Śląską, gdzie kreuje role m.in. w operach C. W. Glucka, G. Bizeta, G. Pucinniego, G. Verdiego, J. Straussa. Koncertuje również z repertuarem oratoryjno-kantatowym.
Współpracowała m.in. z Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie, Orkiestrą Miasta Tychy Aukso, Orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej, Filharmonią Śląską, Podkarpacką, Wałbrzyską, Zabrzańską, Janackovą w Ostravie, Orkiestrą Opery Nova w Bydgoszczy.
Dokonuje nagrań dla Polskiego Radia Katowice oraz Studia Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Współpracuje z Instytucją Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia”.

JAN ŻĄDŁO
Ukończył Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (klasa dra Adama Szerszenia), gdzie obecnie jest doktorantem. W latach 2014-2017 był członkiem Akademii Operowej w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, gdzie uczył się u Eytana Pessena, Izabelli Kłosińskiej i Matthiasa Rexrotha. Brał udział w kursach wokalnych prowadzonych m.in. przez Neila Schicoffa, Andrzeja Dobbera, Tomasza Koniecznego, Brendę Hurley, Jerzego Marchwińskiego. Debiutował partią tytułową w Don Giovannim Mozarta w Operze Śląskiej. W Teatrze Wielkim – Operze Narodowej występował jako Bardos w Cudzie, albo Krakowiakach i Góralach Stefaniego (produkcja Akademii Operowej), a także jako Halabardnik w Goplanie Żeleńskiego. W Teatrze Wielkim w Poznaniu zaśpiewał partię Papagena w Czarodziejskim flecie Mozarta. Brał udział w koncertowym wykonaniu Das Wunder der Heliane Korngolda w Konzerthaus Freiburg. Ostatnio wystąpił w Opera de Lyon w La bella dormente nel bosco Respighiego w potrójnej roli jako Il Re, L’Ambasciatore, Il Boscaiolo. Współpracował z orkiestrami m.in.: Polskiej Orkiestry Radiowej, Filharmonii we Freiburgu, Filharmonii Śląskiej i Filharmonii Świętokrzyskiej. Jest laureatem: Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Imricha Godina we Vrablach na Słowacji (II nagroda) oraz Konkursu im. Antoniny Campi w Lublinie (nagroda specjalna dla najbardziej obiecującego młodego śpiewaka).

PIOTR MATWIEJCZUK
Muzykolog, krytyk muzyczny, dziennikarz Programu 2 Polskiego Radia, laureat nagrody im. Witolda Hulewicza za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości radiowej. Jest autorem kilku tysięcy autorskich audycji muzycznych, publicystycznych i reportażowych, opracowań muzycznych i słuchowisk w Teatrze Polskiego Radia. Współpracował z Teatrem Wielkim – Operą Narodową, w latach 2012-2016 był redaktorem naczelnym miesięcznika Muzyka w Mieście. Obecnie jest redaktorem naczelnym Ruchu Muzycznego. Publikował m.in. w Tygodniku Powszechnym, Ruchu Muzycznym, Gazecie Wyborczej, Czasie Kultury i na portalu dwutygodnik.com.

JACEK ROGALA
Dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej im. O. Kolberga