31 MAJA, PIĄTEK | 19.00, SALA KONCERTOWA

ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
MARTYNA SZYMCZAK dyrygent

P. MOSS Baśń muzyczna Cyrk Giuseppe na recytatora i orkiestrę

Premiera Cyrku Giuseppe miała miejsce we Francji w roku 1997 roku, a cztery lata później – w Polsce, z udziałem Polskiej Orkiestry Radiowej pod dyrekcją Tomasza Bugaja. W roli narratora wystąpił niezapomniany Krzysztof Kolberger. Kielczanie poznali baśń muzyczną 14 maja 2009 z udziałem Krzysztofa Kolbergera oraz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Świętokrzyskiej pod dyrekcją Sławka A. Wróblewskiego.

Cyrk Giuseppe napisał Jean-Louis Bauer na zamówienie kompozytora (tekst przetłumaczył Krzysztof Lipka). Jest to melodram, w którym muzyka splata się z narracją. W roli narratora wystąpi Krzysztof Szczepaniak – aktor Teatru Dramatycznego w Warszawie. Projekt ma dużą wartość edukacyjną – muzyczna baśń ma służyć pokazaniu możliwości ilustracyjnych orkiestry symfonicznej.

Koncert od lat 3 do 103

Piotr Moss (ur. 13 maja 1949 w Bydgoszczy) – polski kompozytor, mieszkający na stałe w Paryżu od 1981 roku. W 1984 przyjął obywatelstwo francuskie. Studia kompozytorskie odbywał w latach 1968–1972 w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie w klasie Grażyny Bacewicz, a po jej śmierci w klasie Piotra Perkowskiego. Konsultacji kompozytorskich udzielał mu także Krzysztof Penderecki. Studia uzupełniał w latach 1976–1977 u Nadii Boulanger w Paryżu. Jest laureatem wielu nagród, a także został uhonorowany licznymi odznaczeniami. W 2002 roku przyznano mu we Francji tytuł Kawalera Orderu Sztuki i Literatury („Chevalier dans l’ordre des Arts et des Lettres”) za twórczość kompozytorską oraz za zasługi w rozpowszechnianiu kultury we Francji i na świecie.

KRZYSZTOF SZCZEPANIAK
Urodził się we Wrocławiu. Absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie. Debiutował w 2014 rolą Klitandra w spektaklu Mizantrop w Teatrze Dramatycznym, z którym związany jest do dziś. Brał udział w programie Twoja twarz brzmi znajomo (2018). W 2014 kreował Sławomira Bittnera „Maćka” w Kamieniach na szaniec, w 2017 – Wojenne dziewczyny, 2018 – Komisarz Alex, i wielu innych. W tym roku wystąpił jako Hamlet w macierzystym teatrze. Oprócz tego brał udział w serialach, grał na deskach Ateneum, teatru IMKA, Teatru 6. Piętro. Występował w zespole Robodrom. Zajmuje się również dubbingiem oraz współpracuje ze Studiem Accantus. Jest laureatem Tukana Dziennikarzy i Tukana Publiczności na 32. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, nagrody specjalnej Muzeum Piosenki Polskiej w Opolu za interpretację piosenek Pani mnie inspiruje i Orszaki, dworaki w XVIII Konkursie Pamiętajmy o Osieckiej, Arete – nagrody Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za debiut aktorski w Teatrze Polskiego Radia, nominacji do nagrody im. C. K. Norwida za rolę Mistrza Ceremonii w spektaklu Cabaret w Teatrze Dramatycznym w Warszawie.

MARTYNA SZYMCZAK
Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej prof. Marka Pijarowskiego. W trakcie studiów współpracowała jako asystent dyrygenta m.in.: z Agnieszką Duczmal czy Michałem Klauzą. Na roku dyplomowym została zaproszona przez Filharmonię Zielonogórską do udziału w Międzynarodowym Forum Młodych Dyrygentów. Debiutowała na scenie Filharmonii Narodowej w 2018, prowadząc Koncert Symfoniczny Dyplomantów UMFC z Orkiestrą FN. Uczestniczyła m. in. w V Międzynarodowych Kursach Dyrygenckich w Krakowie prowadzonych przez Rafała Jacka Delektę oraz w warsztatach operowych z Carlo Montanaro organizowanych przez Uniwersytet Muzyczny w Warszawie. Po ukończeniu studiów związała się z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie jako dyrygent-asystent, gdzie bierze udział w przygotowaniu premier operowych i baletowych, pracując m. in. z Grzegorzem Nowakiem. Poza klasycznym repertuarem symfoniczno-operowym interesuje się także wykonawstwem muzyki współczesnej. Dyrygowała takimi zespołami, jak: Filharmonia Narodowa, Polska Orkiestra Radiowa, Orkiestra Akademii Beethovenovskiej, Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej, Orkiestra Filharmonii Zielonogórskiej, Orkiestra Symfoniczna Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.

Maj 2019