30 maja, środa, g. 19:00, sala koncertowa

AKADEMIA MELOMANA
XXII OGÓLNOSZKOLNY KONKURS WYKONAWCZY ZPSM (II)JAN BIENIASZ (fortepian)
MARIA BOREK (obój)
ZUZANNA GAJOS (skrzypce)
MICHAŁ KAŁUŻA (akordeon)
JULITA NIEDZIELSKA (fortepian)
KAROLINA PACEK (śpiew)
MARIA SUJKA (flet)
ALEKSANDRA WTOREK (marimba)
ADRIANNA ZAJĄC (skrzypce)

ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
AGNIESZKA ŚRODOWSKA dyrygent


Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego w Kielcach

kup bilet on-line


Debiutancki występ zwycięzców konkursu organizowanego co dwa lata przez Szkołę Muzyczną.

OGÓLNOSZKOLNY KONKURS WYKONAWCZY ZESPOŁU PAŃSTWOWYCH SZKÓŁ MUZYCZNYCH W KIELCACH
Pomysł zorganizowania cyklicznej imprezy dającej szansę młodzieży Szkoły Muzycznej II stopnia w Kielcach na kontakt z kielecką publicznością oraz na pełniejszą integrację środowiska muzycznego narodził się w połowie lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Nowością i wyjątkową atrakcją był pomysł nagród dla laureatów w postaci występu z udziałem Orkiestry Filharmonii Świętokrzyskiej na afiszowanym koncercie w sali koncertowej. Program konkursu obejmował prezentacje instrumentalistów części dowolnie wybranego utworu o charakterze koncertującym lub arii w przypadku wokalistów. Pomysł ochoczo poparł Karol Anbild – ówczesny szef Filharmonii, także wieloletni nauczyciel gry na kontrabasie w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Ludomira Różyckiego w Kielcach.
Inauguracyjny konkurs odbył się w 1976 roku, ukazując pierwsze talenty, jak: Włodzimierz Pawlik, dzisiejsza gwiazda światowego formatu, uczeń Andrzeja Domina, Piotr Stopa – pianista, później nauczyciel i dyrektor szkół muzycznych w Zamościu, uczeń Włodzimierza Kutrzeby, Władysław Marczak, pierwszy waltornista kieleckiej Orkiestry, uczeń Piotra Strójwąsa (obaj już nieżyjący). Kolejne, odbywające się co dwa lata konkursy wyłaniały wspaniale utalentowaną młodzież prezentującą się z niezapomnianymi interpretacjami najtrudniejszej literatury muzycznej. Sięgając początków, wspomnieć trzeba również o plejadzie dyrygentów, którą zapoczątkował Zbigniew Goncerzewicz, drugi dyrygent Filharmonii, oraz o prowadzącej te koncerty przez wiele lat, zmarłej niedawno Zofii Zamojskiej-Pabich, nauczycielce śpiewu, która wspólnie z Bolesławą Wiśniewską dopełniała owe muzyczne wieczory pięknymi głosami swoich uczennic.
Tak wzrastał niezaprzeczalnie wysoki już dzisiaj poziom nauczania w kieleckich szkołach muzycznych, który tym razem potwierdzą laureaci obecnej edycji konkursu. Natomiast kolejni dyrektorzy, w tym pełniący dzisiaj tę funkcję Artur Jaroń, rozwijają i dbają o jego format. Andrzej Domin – pomysłodawca konkursu, wieloletni dyrektor szkół muzycznych.AGNIESZKA ŚRODOWSKA
Dyrygent, teoretyk muzyki, aranżer, pianistka, organizator wydarzeń kulturalnych. Absolwentka Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku na kierunku teoria muzyki oraz Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy na kierunku dyrygentura symfoniczno-operowa w klasie dra Piotra Wajraka. Technikę dyrygencką doskonaliła także pod okiem innych znakomitych dyrygentów podczas kursów mistrzowskich, zajęć fakultatywnych czy współpracy asystenckiej, m.in.: Colin Metters (Royal Academy of Music London), Elżbieta Wiesztordt (Akademia Muzyczna w Gdańsku), Bohdan Jarmołowicz (Sinfonia Baltica), Gabriel Chmura. Współpracowała z szeregiem znaczących zespołów orkiestrowych, jak m.in. Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy, Filharmonia im. H. Wieniawskiego w Lublinie, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Polska Filharmonia Sinfonia Baltica, Polska Filharmonia Kameralna w Sopocie, Festiwalowa Orkiestra Symfoniczna w Krakowie, Elbląska Orkiestra Kameralna, Gdyńska Orkiestra Symfoniczna, Orkiestra Symfoniczna Tutta Forza, WW Events Orchestra, Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Orkiestra Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Słupsku, Orkiestra Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach. W latach 2013-2016 współpracowała z niemiecką agencją Word Wide Events na stanowisku dyrygenta. W firmie tej zadyrygowała ponad 160 koncertów w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Holandii, Belgii, Szwecji, we Włoszech. Obecnie na stałe współpracuje z Orkiestrą ZPSM w Kielcach i Elbląską Orkiestrą Kameralną.


strona główna

Maj 2018