30 maja 2017, wtorek, g. 18.30, sala kameralna

RECITAL FORTEPIANOWY

RATIMIR MARTINOVIĆ (Czarnogóra) fortepian

Koncert pod honorowym patronatem Ambasador Czarnogóry w Polsce
Pani Ljiljany Tošković
we współpracy z Konsulem Honorowym Czarnogóry w Polsce
Panem Marcinem Rutą

V. MOKRANJAC Intimacies, Fragments, Four etudes,
Dances for piano, Echoes

kup bilet on-lineW programie koncertu usłyszymy dzieła fortepianowe jednego z najwybitniejszych kompozytorów serbskich drugiej połowy XX w., również znakomitego pianisty – Vasilije Mokranjaca (1923-84). Jego twórczość sytuuje się w szeroko pojętym neoklasycyzmie wzbogaconym elementami stylizowanego folkloru, jazzu i bluesa. Artysta znany jest także z muzyki do filmu i spektakli teatralnych.


RATIMIR MARTINOVIĆ
Krytyka plasuje artystę w czołówce pianistów młodszego pokolenia; Idealne połączenie intelektu, techniki i pasji, wyrafinowane czucie klawiszy, doskonała technika, koncentracja i opanowanie, wyjątkowe możliwości dynamiki, oryginalne pomysły i niekonwencjonalne interpretacje.
Urodził się w Kotorze (Montenegro – Czarnogóra). Ukończył studia w klasie Kemala Gekića na Akademii Sztuki w Nowym Sadzie w 1999. Dyplom uzyskał za wykonanie wszystkich utworów Bacha. Obecnie pracuje jako profesor fortepianu w macierzystej uczelni. Swoje umiejętności rozwijał pod kierownictwem znanych pedagogów i pianistów, jak: Karl-Heinz Kammerling, Hiroko Nakamura, Arie Vardi, Sergio Perticaroli i inni. Od dwunastego roku życia wystąpił w ponad 700 recitalach, na koncertach kameralnych i orkiestrowych w prawie wszystkich europejskich krajach oraz w Ameryce, Korei Płd., Argentynie, Brazylii, Japonii, Tajlandii, Rosji, Ukrainie. Koncertował w wielu prestiżowych salach koncertowych świata. Jako solista koncertował z takimi orkiestrami, jak: Berlin Symphony Orchestra, Istanbul State Symphony Orchestra, Mexico State Symphony Orchestra , Czech Radio Symphony Orchestra, Vogtland Philharmonic, Thailand Philharmonic, Helsingborg Symphony Orchestra, Plovdiv State Symphony Orchestra, Macedonian Philharmonic orchestra, Tchaikovsky Conservatory Chamber Orchestra, jak również z kameralnymi: „Viotti“ Orchestra, Kaliningrad Chamber Symphony, St. Georg’s Strings, Young European Soloists, The Orchestra of the North Shore. Artysta na swoim koncie ma nagranie dwóch płyt. Jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych nagród i wyróżnień. Po początkowych sukcesach w konkursach pianistycznych wycofał się ze współzawodnictwa, by poświęcić się karierze koncertowej i pedagogicznej. Jest jednym z pomysłodawców i dyrektorem muzycznym Międzynarodowego Festiwalu Kotor Art oraz założycielem i członkiem Kotor Art Trio.

strona główna

Maj 2017