27 listopada 2020, piątek, g. 19:00, sala koncertowa

OD BROADWAY`U DO BUENOS AIRES

KLAUDIUSZ BARAN bandoneon
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
ADAM KLOCEK dyrygent

W programie:
G. GERSHWIN, A. PIAZZOLLA, C. GARDEL, I. ALBENITZ, H. VILLA-LOBOS i inni

Tytuł koncertu kieruje nas w stronę najpiękniejszych kompozycji z czasów Złotego Wieku Tanga. Usłyszymy zatem niesłychanie romantyczne tańce argentyńskie i te, które królowały na Broadwayu – rozsławione w musicalach i filmach, jak: Isaaca Albéniza Tango in D, Johna Kandera Chicago, Georga Gershwina Embraceable, Astora Piazzolli Oblivion, Gerardo Matosa Rodrígueza La Cumparsita, Ángela Villoldo El Choclo i wiele, wiele innych. A ponieważ charakterystycznym instrumentem muzyki tanga jest bandoneon, to na estradzie pojawi się wirtuoz bandoneonu – Klaudiusz Baran. Artysta jako pierwszy w Polsce wprowadził ten instrument na sale koncertowe, a jego maestria wykonawcza i sugestywne interpretacje porywają publiczność nie tylko w Polsce.
Orkiestrę Filharmonii Świętokrzyskiej poprowadzi Adam Klocek – dyrygent i wiolonczelista, dyrektor Filharmonii Kaliskiej.

KLAUDIUSZ BARAN
W 2003 jako pierwszy akordeonista otrzymał nagrodę FRYDERYKA w kategorii Album Roku Muzyka Kameralna, za album Astor Piazzolla –Tango nagrany dla wytwórni SonyClassical, a w 2020 kolejne dwie statuetki w kategoriach: Album Roku Muzyka Symfoniczna oraz Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej, za album 100 na 100. Muzyczne Dekady Wolności. Jest profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie; w 2016 został wybrany jej rektorem, a w czerwcu 2020 ponownie na kadencję 2020-2024.


ADAM KLOCEK
Dyrygent i wiolonczelista, autor muzyki kameralnej, symfonicznej, filmowej, laureat muzycznego Oscara – Grammy Award 2014. Jest również dyrektorem artystycznym orkiestry Młoda Polska Filharmonia oraz Filharmonii Częstochowskiej. Artysta zajmuje się także pedagogiką: jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Krakowie w stopniu doktora habilitowanego.


PGE Energia Ciepła S.A. Mecenas Filharmonii Świetokrzyskiej im. O. Kolberga


strona główna

Listopad 2020