Zapraszamy do wysłuchania koncertu WYŁĄCZNIE na naszym kanale YouTube o godz. 18.30
W tym dniu Filharmonia dla publiczności będzie zamknięta.

27 października 2020, wtorek, g. 18:30, sala kameralna

SCENA DLA MUZYKI POLSKIEJ

MOTION TRIO:
JANUSZ WOJTAROWICZ akordeon
PAWEŁ BARANEK akordeon
MARCIN GAŁAŻYN akordeon

W programie:
B. K. PRZYBYLSKI, A. KRZANOWSKI, W. LUTOSŁAWSKI, F. CHOPIN,
I. J. PADEREWSKI, K. KOMEDA, W. KILAR

Instytut Muzyki i Tańca

„Scena dla Muzyki Polskiej”
Koncert współorganizowany w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca
„Scena dla Muzyki Polskiej”


MOTION TRIO
Polskie trio akordeonowe, łączące ogień muzyki o korzeniach wschodnioeuropejskich z lodowatą precyzją wielkich kompozytorów klasycznych. Pełna pasji i namiętności twórczość zespołu została doceniona przez wybitnych współczesnych muzyków z całego świata. Nie¬zwykle oryginalne brzmienie Motion Trio zawdzięcza autorskim kompozycjom artystów tworzących zespół: lidera – Janusza Wojtarowicza oraz Pawła Baranka i Marcina Gałażyna.
Każdy ich występ zadziwia siłą i ekspresją brzmienia, a co najważniejsze – artyści dokonują tego czystym dźwiękiem akordeonu: bez przetwarzania, bez udziału innych instrumentów, bez trików techniki – polegając jedynie na doskonałej grze na akordeonach, wyobraźni i ta¬lencie. Założony dwadzieścia lat temu zespół przeszedł artystyczną drogę od występów na ulicach Europy po największe koncertowe sale świata. Dwanaście albumów wydanych do tej pory przez Motion Trio zdobyło szerokie uznanie i nagrody krytyków muzyki jazzowej i klasycznej. Zespół wystąpił w ponad czterdziestu krajach świata na wszystkich kontynentach.

Część utworów, które zespół zaprezentuje w Kielcach, znalazło się na płycie Motion Trio nagranej w 2013 roku. Tytuł płyty zaczerpnięty został od łacińskiej nazwy radioaktywne¬go pierwiastka Polon, odkrytego przez Marię Curie-Skłodowską i nazwanego tak na cześć Polski. Taki rodzaj manifestowania patriotyzmu przez naukę i sztukę odpowiada arty¬stom najbardziej.
W programie koncertu – perełeczki Fryderyka Chopina (Preludium cis-moll i E-dur, Nokturm cis-moll), fantastyczne Bukoliki czyli 5 miniatur dla dzieci Witolda Lutosławskiego, Kołysanka Krzysztofa Komedy, Orawa Wojciecha Kilara, a także nastrojowa Katedra i nawiązująca do Bacha Oda Andrzeja Krzanowskiego.

PGE Energia Ciepła S.A. Mecenas Filharmonii Świetokrzyskiej im. O. Kolberga


strona główna

Październik 2020