27 marca, wtorek, godz. 18.30, sala kameralna

NO NAME
IMPRESJE WIELKOPOSTNE – MEDYTACJE JAZZOWE

ŁUKASZ MAZUR fortepian, instrumenty klawiszowe
PIOTR DOMAGAŁA gitary
MICHAŁ BRASZAK kontrabas
ZBIGNIEW ZAGÓRA perkusja, instrumenty perkusyjne

Gościnnie:
GRZECH PIOTROWSKI saksofony
ROBERT POŻARSKI kantor

AGNIESZKA NOWAK-ZAGÓRA prowadzenie

W programie pieśni pasyjne
w odważnych, nowatorskich, zaskakujących aranżacjach

Świętokrzyskie Stowarzyszenie Muzyka  STOART

Atlas Studio

Echo Dnia

kup bilet on-line


Impresje Wielkopostne – medytacje jazzowe to muzyczny projekt autorstwa Łukasza Mazura, na który składają się najpiękniejsze pieśni pasyjne w odważnych, nowatorskich, często zaskakujących aranżacjach.
Choć tematyka i charakter materiału zawartego w koncercie sprzyja kontemplacji i wyciszeniu, dźwięki tych jazzowych medytacji rozbrzmiewały zarówno w kościołach, (m.in. Katedrze Gnieźnieńskiej, klasztorze na Św. Krzyżu), jak i w jazzowych klubach (krakowska Piwnica pod Baranami warszawska Harenda czy Muzyczna Owczarnia w Jaworkach).
W tym roku mija 20 lat od rejestracji materiału, której dokonano w studio Zbigniewa Preissnera w podkrakowskich Niepołomicach i wydania go na CD. Na tę okoliczność, uczestniczący w nagraniach muzycy, postanowili połączyć siły i – w prawie niezmienionym składzie – zagrać koncert specjalny.


ŁUKASZ MAZUR
Muzyk, kompozytor, aranżer, absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kielcach. W 1993 uzyskał dyplom muzyka instrumentalisty w klasie fortepianu oraz perkusji. Od połowy lat 90. bierze aktywny udział w życiu muzycznym koncertując ze stworzonym przez siebie zespołem No Name. Efektem współpracy muzyków są dwie produkcje płytowe: Kolędogranie (Selles Records, 1997) i Impresje wielkopostne (Selles Records, 1998). Te ostatnie, będące formą jazzowych medytacji, spotykają się z dużym uznaniem znawców tematu. Muzyczne opracowania poezji oraz prozy rytmicznej świętokrzyskich regionalistów – Żeromskiego, Krawczyńskiego, Gajzlera – owocują singlem zatytułowanym Żeromski z muzyką (b-ton ankh studio 2003) dołączonym do książki autorstwa Kazimiery Zapałowej pt. Rodzina Stefana Żeromskiego w Świętokrzyskiem.

PIOTR DOMAGAŁA
Gitarzysta; na koncie artystycznym ma cztery autorskie płyty wysoko ocenione przez publiczność i krytykę. Swoją muzykę prezentował na wielu europejskich (Niemcy, Wielka Brytania, Austria, Słowacja, Francja) i polskich scenach muzycznych. Jest wykładowcą klasy gitary w Instytucie Jazzu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie również obronił pracę doktorską.
Koncertował z czołowymi muzykami polskiego jazzu, m.in. Piotrem Wojtasikiem, Adamem Kawończykiem, Jerzym Główczewskim, współtworzy projekty muzyczne z Kwartetem Śląskim, Michałem Nagy, Arkadiuszem Krupą. Współpracował także z Narodową Orkiestra Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach oraz Teatrem Muzycznym Capitol we Wrocławiu.

MICHAŁ BRASZAK
Kontrabasista, gitarzysta basowy; ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie kontrabasu st. wyk. Jerzego Tokarczyka. Współpracuje z zespołem Teatru Stu w Krakowie oraz z wieloma artystami i zespołami, m.in. Między innymi z: Basią Stępniak-Wilk, Joanną Słowińską, Anną Szałapak, Martą Bizoń, Beatą Rybotycką.

ZBIGNIEW ZAGÓRA
Perkusista, pedagog, producent, muzyk sesyjny. Przez 25 lat był szefem sekcji perkusji Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego WP w Warszawie. Wielokrotny uczestnik festiwali: Jazz nad Odrą, Jazz Standards Festival Siedlce, Jimiway Blues Festiwal, Olsztyńskich nocy bluesowych, Rawa Blues Festiwal. Od lat współpracuje z Filharmonią Świętokrzyską. Nagrywał z Orkiestrą Polskiego Radia i Telewizji w Warszawie, Filharmonią Świętokrzyską, a jako muzyk sesyjny – z Orkiestrą Kabaretu Moralnego Niepokoju, Grupą Mocarta, Włodzimierzem Korczem, Alicją Majewską, Zbigniewem Wodeckim, Janem Pietrzakiem, Justyną Steczkowską, Iwoną Niedzielską, Bogusławem Morką, Dorotą Osińską i innymi. Występował w Niemczech, Austrii, Belgii, Holandii, Francji, Szwajcarii, Rosji, na Ukrainie, Litwie, Białorusi, w Czechach, na Słowacji, Serbii, w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Luxemburgu.

GRZECH PIOTROWSKI
Kompozytor, saksofonista, producent muzyczny, aranżer. Artysta balansujący na krawędzi muzyki filmowej, klasycznej, jazzu, etno, roots, otwartej improwizacji. Ukończył Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie saxofonu. Twórca World Orchestry (www.worldorchestra.org), właściciel Alchemik Records oraz sieci koncertowej Jazz in Poland (www.jazzinpoland.com).
Nominowany do Fryderyków 2012, 2013 oraz nagrody Mateusz 2012 (Polskie Radio). Zdobywca Grand Prix na Hoeilaart Jazz Festivalu w Belgii w 1998 roku, Grand Prix na festiwalu Dwa Teatry w Sopocie za muzykę do spektaklu Saksofon basowy Skvoreckiego oraz pierwszych miejsc na festiwalach Jazz Nad Odrą, Pomorska Jesień Jazzowa, Jazz Juniors.

ROBERT POŻARSKI
Śpiewak (kantor), współzałożyciel Lektorskiej Scholi Cantorum działającej pod kierunkiem ks. Wiesława Kądzieli, założyciel i kantor Scholae Gregorianae Silesiensis, kantor Scholae Mulierum Silesiensis, Scholi Teatru Węgajty, członek zespołu muzyki dawnej Bornus Consort, solista muzyki barokowej, współczesnej i pieśni tradycyjnej. Był uczniem Marcela Pérèsa. Wielokrotny uczestnik kursów mistrzowskich w Międzynarodowej Akademii Muzyki Dawnej w Wilanowie, seminariów chorału bizantyjskiego prowadzonych przez Charalambosa Rimbasa, Lykourgosa Angelopoulosa. Prowadził warsztaty chorałowe dla Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego w Krakowie, dla Festiwalu Muzyki Dawnej Pieśń naszych korzeni w Jarosławiu czy w ramach projektów kulturalnych Stowarzyszenia Schola Gregoriana Silesiensis. Badacz średniowiecznych rękopisów liturgicznych.
Bez wątpienia jeden z najwybitniejszych śpiewaków gregoriańskich. Znawca tradycji dominikańskiej, starorzymskiej i cysterskiej. Wziął udział w kilkunastu nagraniach płyt z muzyką dawną i współczesną.

strona główna

Marzec 2018