Podczas koncertu inauguracyjnego zapoznamy Państwa z po raz pierwszy wykonywanym u nas dziełem Grażyny Bacewicz. Będzie to Pensieri notturni (w wolnym tłumaczeniu: Nocne myśli) – ujmujący zwiewnością i ulotnością brzmienia utwór na skameralizowany orkiestrowy skład, przedstawiający – jak wyznaje autorka – „to, co się dzieje w głowie bardzo zmęczonego kompozytora”. Następnie przypomnimy jedno z najpiękniejszych dzieł gatunku concertante – Symfonię koncertującą Es-dur Wolfganga Amadeusa Mozarta. W drugiej części wieczoru usłyszymy Opowieść zimową (La novella d’inverno) Marty Ptaszyńskiej. W barwnej, niezwykle sugestywnej Opowieści… pobrzmiewają znane motywy z Vivaldiego, jednak tak przekształcane i zakomponowane w całość, że pojawiają się niczym obrazy z sennego marzenia. Warto dodać, iż znakomita kompozytorka jest obecnie profesorem Uniwersytetu w Chicago. Na zakończenie proponujemy Symfonię D-dur Haydna, z zachwytem przyjętą zarówno podczas londyńskiej premiery w 1792 roku, jak i później, w recenzjach, w których rozpływano się nad „doskonałością każdego detalu, tak inspirującą dla wszystkich wykonawców, jak i dla słuchaczy”.


BARTOSZ BRYŁA
Studiował w Staatliche Hochschule für Musik we Freiburgu w klasie W. Marschnera oraz w Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie J. Kaliszewskiej. Brał udział w kursach interpretacji muzycznej w klasach H. Szerynga, N. Milsteina i Y. Menuhina. Laureat I nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Młodych Skrzypków w Lublinie, otrzymał także wyróżnienie oraz nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu K. Szymanowskiego na VIII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. H. Wieniawskiego w Poznaniu i IV nagrodę na II Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. L. Spohra we Freiburgu. Jest członkiem zespołu „Chopin Trio”, z którym zdobył nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu W. A. Mozarta na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Colmar. Był wykładowcą mistrzowskich kursów wykonawczych, organizowanych w ośrodkach w Polsce i za granicą, jako juror uczestniczył w pracach ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów skrzypcowych – kameralnych i lutniczych. Dokonał nagrań płytowych dla polskich i zagranicznych firm fonograficznych, nagrań archiwalnych dla PR (m.in. pierwszego na świecie nagrania I Koncertu skrzypcowego fis-moll K. Lipińskiego z Orkiestrą PRiTV w Warszawie pod dyrekcją J. Salwarowskiego). Jest profesorem klasy skrzypiec w Akademiach Muzycznych w Poznaniu i we Wrocławiu, pełni także funkcję prezesa Towarzystwa Muzycznego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu.


MICHAŁ BRYŁA
Jest absolwentem poznańskiej Szkoły Talentów. Obecnie studiuje w Akademii Muzycznej w Poznaniu, ucząc się równolegle na skrzypcach i altówce w klasie prof. Jadwigi Kaliszewskiej i prof. Bartosza Bryły. Brał udział w licznych kursach mistrzowskich, pracując z takimi osobowościami, jak: W. Marschner, S. Kamasa, J. Kosmala, K. A. Kulka, K. Węgrzyn, M. Jaszwili. Jest laureatem wielu konkursów skrzypcowych, altówkowych i kameralnych, m.in.: Ogólnopolskiego Konkursu Altówkowego im. J. Rakowskiego i Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypcowego im. E. Umińskiej w Poznaniu, Międzynarodowego Konkursu im. J. Brahmsa w Portchach, Międzynarodowego Konkursu Altówkowego Festival Bled w Słowenii. W 2008 zakwalifikował się jako jeden spośród 15 najlepszych altowiolistów z całego świata na Międzynarodowy Konkurs Altówkowy ARD w Monachium. Repertuar artysty obejmuje utwory od baroku do XX w., w tym utwory dla niego skomponowane. Koncertował w prestiżowych salach w Polsce i w wielu krajach Europy oraz w USA; współpracował z wybitnymi dyrygentami. Uczestniczył również w nagraniu filmu biograficznego o Henryku Wieniawskim. Artysta gra na altówce Jean Baptiste Lefevre (Francja 1784) oraz na skrzypcach Jean Baptiste Vuillaume ( Kolekcja ZPAL).


góra