26 października, piątek, g. 19.00, sala koncertowa

37. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL JEUNESSES MUSICALES
AKADEMIA MELOMANA


ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
JORGE VAZQUEZ (Meksyk) dyrygent
BEATA MŁYNARCZYK słowo o muzyce
`
POEMATY SYMFONICZNE:
F. LISZT Preludia
B. SMETANA Wełtawa
M. MUSORGSKI Noc na Łysej Górze
Z. NOSKOWSKI Step op.66

PWM       TUTTI.pl

Koncert pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego
w ramach przedsięwzięcia TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.

Filharmonia/ostrożnie, wciąga!!!

Koncert objęty programem "filharmonia / ostrożnie, wciąga!!!. Program współorganizuje Instytut Muzyki i Tańca"

Świetokrzyskie Stowarzyszenie Muzyka

kup bilet on-line


37. edycja Festiwalu Jeunesses Musicales poświęcona jest poematom symfonicznym. Za ojca tego gatunku uważa się znakomitego kompozytora – Ferenca Liszta. Preludia są jednym ze zbioru 13 utworów węgierskiego twórcy, w którym akcent kładziony jest przede wszystkim na ideę poetycką (sferę przeżyć wewnętrznych), niż zdarzenia fabularne. Powstały w połowie XIX wieku i choć autor nie był przekonany o ich wyjątkowości, nazywając je „muzyką ogródkową”, od razu zdobyły niebotyczną popularność. W literackim komentarzu kompozytor odniósł się do 15. Meditations poétiques Alfonsa Lamartina – jak poemat zatytułowanej Les Préludes.
Wełtawa jest trzecim w kolejności poematem symfonicznym z cyklu Moja Ojczyzna Bedřicha Smetany. Utwór środkami muzycznymi przedstawia królową rzek czeskich: od źródeł, poprzez las, gdzie słychać rogi myśliwskie, i doliny – tam rozlegają się dźwięki orszaku weselnego. Nocą w falach Wełtawy pląsają eteryczne nimfy wodne. Z biegiem rzeki zaś wody wzbierają i majestatycznie wpływają do Pragi.
Noc na Łysej Górze – fantazję symfoniczną Modesta Musorgskiego… napisał właściwie Mikołaj Rimski-Korsakow, wykorzystując wątki krążące wokół diabelsko-sabatowej tematyki, pochodzące z różnych utworów swojego kolegi z rosyjskiej grupy kompozytorskiej nazywanej Potężną Gromadką. Fantastyczne dzieło skrzące się wszelkimi barwami orkiestry!
Na zakończenie koncertu zaprezentujemy Step Zygmunta Noskowskiego (1896), w którym zostały wykorzystane elementy folkloru polskiego i ukraińskiego. Utwór podobnie jak Trylogia Sienkiewicza nosi etykietkę „ku pokrzepieniu serc” i oczywiście cieszył się wielką popularnością w swoich czasach, a dziś jest jednym z żelaznych pozycji w repertuarze orkiestr filharmonicznych.
Orkiestrę Symfoniczną poprowadzi meksykański artysta – Jorge Vazquez, przez krytyków uznawany za wybitnego i wirtuozowskiego dyrygenta, który porywa muzyków i publiczność na całym świecie swoimi „dynamicznymi interpretacjami” i „umiejętnym odczytywaniem muzycznych intencji kompozytorów".
Natomiast opowieść o poematach symfonicznych snuć będzie Beata Młynarczyk tak ciekawie, jak tylko ona to potrafi. Zasłuchanych zarówno w słowo, jak i muzykę – nie zabraknie!


JORGE VAZQUEZ
Obecnie pełni funkcję dyrektora artystycznego Orkiestry Kameralnej w Miami, Orkiestry Filarmonía in Xalapa (Meksyk) i The Project Chamber Orchestra in Rochester (Nowy Jork). Ostatnio został członkiem jury podczas New Starts International Music Competition.
Studiował dyrygenturę u prof. Grzegorza Nowaka, któremu asystował w próbach, koncertach i nagraniach z londyńską Royal Philharmonic Orchestra, Operą Narodową i Sinfonią Varsovią. Umiejętności doskonalił na kursach mistrzowskich w Eastman School of Music, Hochshule für Musik Franz Liszt w Weimarze i International Masterclasses Berlin pod okiem takich dyrygentów, jak: Jose Serebrier, Lior Shambadal, Nicolas Pasquet, Giancarlo Guerrero, David Effron i Neil Varon.
Artysta dyrygował w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Anglii, Hiszpanii, Portugalii, Rumunii i Meksyku, współpracując z orkiestrami, m.in.: MDR Sinfonieorchester Leipzig, Rochester Philharmonic, George Enescu Philharmonic, Ensemble Orquesta de Cadaqués, Berlin Sinfonietta, Orquesta Sinfonica de Xalapa, Hartford Symphony, Camerata Palafoxiana, Gwinnett Symphony Orchestra, Orquesta de Cámara de Xalapa.
W sezonie 2016/2017 Vazquez otrzymał pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów i Kompozytorów w Stanach Zjednoczonych. Uznanie zdobywa również w rodzinnym Meksyku. W 2015 roku uhonorowany został I nagrodą w konkursie New Talents in Orchestral Conducting Competition, a następnie otrzymał angaż na sześć koncertów w Orquesta Sinfónica de Xalapa. W 2017 r. zdobył wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów Jeunesses Musicales w Bukareszcie i zaproszenie do poprowadzenia Orkiestry Symfonicznej podczas koncertu w Filharmonii Świętokrzyskiej.


BEATA MŁYNARCZYK
Teoretyk muzyki, pedagog, prelegent muzyczny, absolwentka Akademii Muzycznej w Warszawie. Od 25 lat jest nauczycielką przedmiotów teoretyczno-muzycznych w Zespole Szkół Muzycznych w Częstochowie, a także zajęć artystycznych – drama i muzyka w Zespole Szkół Plastycznych w Częstochowie.
Jako prelegent muzyczny współpracuje m.in. z Filharmonią Świętokrzyską, Filharmonią Częstochowską, OPK Gaude Mater, Towarzystwem Muzycznym w Częstochowie. Prowadzi działalność popularyzatorską we współpracy z różnymi środowiskami – od przedszkolaków po słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku.
Jest współautorką projektu edukacyjnego Szkoła na Parnasie, realizowanego w Filharmonii Częstochowskiej w latach 2006-2011, autorką cyklów audycji umuzykalniających dla dzieci Z kufra muzycznych tajemnic i W kamienicy przy ulicy wiolinowej oraz serii bajek ilustrowanych muzyką symfoniczną, powstałych we współpracy z Filharmonią Świętokrzyską.

strona główna

Październik