26 maja 2017, piątek g. 19.00, sala koncertowa

ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
WOJCIECH PŁAWNER dyrygent

Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego w Kielcach

Zakończyły się eliminacje Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Maurycego Moszkowskiego. Po raz pierwszy Konkurs odbył się w 2005 z inicjatywy dyrektora Szkoły Muzycznej – Artura Jaronia. Organizowany jest co dwa lata przez Państwową Szkołę Muzyczną I i II st. im. Ludomira Różyckiego w Kielcach (obecnie Zespół Państwowych Szkół Muzycznych) oraz Filharmonię Świętokrzyską. Jego głównym celem jest promowanie utalentowanych młodych wykonawców.
Laureaci wyłonieni w Konkursie przez jury wystąpią w Filharmonii Świętokrzyskiej z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej pod dyrekcją Wojciecha Pławnera w utworach fortepianowych.
A oto szczegóły:

LAUREACI

GRUPA II:
III MIEJSCE (ex aequo):
ANTONI KAWECKI
Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II st. im. Z. Brzewskiego w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie
naucz. prof. Irina Rumiancewa-Dabrowski
· L. van Beethoven – Koncert fortepianowy c-moll op. 37 cz. I

JAN WIDLARZ
Zespół Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. K. Szymanowskiego w Warszawie
naucz. prof. Irina Rumiancewa-Dabrowski
· L. van Beethoven – I Koncert fortepianowy C-dur op. 15 cz. I

II MIEJSCE (ex aequo):
ELZE FEDORCOVAITE
National M.K. Ciurlionis arts school Vilnius (Litwa)
naucz. prof. Aleksandra Zvirblyte
· W.A. Mozart – Koncert fortepianowy C-dur KV 467 cz. I

PAWEŁ WOJCIECHOWSKI
Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II st. im. Z. Brzewskiego
w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie
naucz. prof. Joanna Ławrynowicz-Just
· L. van Beethoven – III Koncert fortepianowy c- moll op. 37 cz. I Allegro con brio

I MIEJSCE:
KAMILA WAWRZEŃCZYK
Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. L. Różyckiego w Kielcach
naucz. Artur Jaroń
· L. van Beethoven – III Koncert fortepianowy c-moll op. 37 cz. I

GRUPA III:
III MIEJSCE:
POLINA POGOZHAYA
Odeska Szkoła Ministerstwa Kultury іm. K.F. Dankiewicza (Ukraina)
naucz. Sinyak Lyudmila Valentinovna
· E. Grieg – Koncert fortepianowy a-moll op. 16 cz. I

II MIEJSCE:
JAN OLESZ
Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II st. im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku
naucz. Elena Aleksiejuk
· C. Saint-Saëns – II Koncert fortepianowy g-moll op. 22 cz. I

I MIEJSCE:
MATEUSZ KRZYŻOWSKI
Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II st. im. K. Szymanowskiego w Katowicach
naucz. prof. Lubow Nawrocka
· E. Grieg – Koncert fortepianowy a-moll op. 16 cz. I

WOJCIECH PŁAWNER
Ukończył Akademię Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w klasie skrzypiec prof. Iwony Wojciechowskiej. Studiował również na Universität Mozarteum w Salzburgu i na Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu. Jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych konkursów skrzypcowych. Do najważniejszych należą: VI miejsce na XIII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, I miejsce na konkursie Stefanie Holl-Violinwettbewerb w Wiedniu, Grand Prix oraz „Rydwan Apollina" w Olsztynie, I miejsce w Elblągu, II nagroda na Międzynarodowym Konkursie im. Louisa Spohra w Weimarze. Był wielokrotnym stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stypendystą Funduszu na rzecz Dzieci i Młodzieży oraz laureatem V edycji Programu Stypendialnego Ministra Kultury "Młoda Polska". Koncertował w Niemczech, Holandii, Austrii, Chorwacji, na Malcie oraz w Japonii.
Od 2011 jest studentem dyrygentury symfoniczno-operowej na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Marka Pijarowskiego, a obecnie również Dyrygentury Chóralnej w klasie prof. Bogdana Goli. Doskonalił swoje umiejętności na kursach dyrygenckich pod kierunkiem Jacka Kaspszyka, Rafała Jacka Delekty, Jonathana Bretta i Macieja Żółtowskiego. Otrzymał wyróżnienia na I Ogólnopolskim Konkursie Studentów Dyrygentury im. A. Kopycińskiego we Wrocławiu oraz na VI Ogólnopolskim Konkursie Młodych Dyrygentów im. W. Lutosławskiego w Białymstoku. Występował m. in. z orkiestrami symfonicznymi filharmonii w Łodzi, Katowicach, Kielcach i Zielonej Górze oraz Orkiestrą Kameralną Akademii Muzycznej w Łodzi. Od 2015 pracuje w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. L. Różyckiego w Kielcach, prowadząc orkiestry smyczkowe I i II st. oraz orkiestrę symfoniczną.

Maj 2017