26 maja 2017, piątek g. 19.00, sala koncertowa

ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
WOJCIECH PŁAWNER dyrygent

Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego w Kielcach

Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Maurycego Moszkowskiego po raz pierwszy odbył się w 2005 z inicjatywy dyrektora Szkoły Muzycznej – Artura Jaronia. Organizowany jest co dwa lata przez Państwową Szkołę Muzyczną I i II st. im. Ludomira Różyckiego w Kielcach (obecnie Zespół Państwowych Szkół Muzycznych) oraz Filharmonię Świętokrzyską. Jego głównym celem jest promowanie utalentowanych młodych wykonawców.
Laureaci wyłonieni w Konkursie przez jury wystąpią w Filharmonii Świętokrzyskiej z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej pod dyrekcją Wojciecha Pławnera w utworach fortepianowych.
Szczegóły zostaną podane w stosownym czasie.

WOJCIECH PŁAWNER
Ukończył Akademię Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w klasie skrzypiec prof. Iwony Wojciechowskiej. Studiował również na Universität Mozarteum w Salzburgu i na Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu. Jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych konkursów skrzypcowych. Do najważniejszych należą: VI miejsce na XIII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, I miejsce na konkursie Stefanie Holl-Violinwettbewerb w Wiedniu, Grand Prix oraz „Rydwan Apollina" w Olsztynie, I miejsce w Elblągu, II nagroda na Międzynarodowym Konkursie im. Louisa Spohra w Weimarze. Był wielokrotnym stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stypendystą Funduszu na rzecz Dzieci i Młodzieży oraz laureatem V edycji Programu Stypendialnego Ministra Kultury "Młoda Polska". Koncertował w Niemczech, Holandii, Austrii, Chorwacji, na Malcie oraz w Japonii.
Od 2011 jest studentem dyrygentury symfoniczno-operowej na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Marka Pijarowskiego, a obecnie również Dyrygentury Chóralnej w klasie prof. Bogdana Goli. Doskonalił swoje umiejętności na kursach dyrygenckich pod kierunkiem Jacka Kaspszyka, Rafała Jacka Delekty, Jonathana Bretta i Macieja Żółtowskiego. Otrzymał wyróżnienia na I Ogólnopolskim Konkursie Studentów Dyrygentury im. A. Kopycińskiego we Wrocławiu oraz na VI Ogólnopolskim Konkursie Młodych Dyrygentów im. W. Lutosławskiego w Białymstoku. Występował m. in. z orkiestrami symfonicznymi filharmonii w Łodzi, Katowicach, Kielcach i Zielonej Górze oraz Orkiestrą Kameralną Akademii Muzycznej w Łodzi. Od 2015 pracuje w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. L. Różyckiego w Kielcach, prowadząc orkiestry smyczkowe I i II st. oraz orkiestrę symfoniczną.

Maj 2017