Utwór powstał specjalnie na uroczystość jubileuszu Sanktuarium i wyniesienia do godności Bazyliki Mniejszej kościoła, w którym znajduje się kopia obrazu Matki Boskiej Ostrobramskiej. Jest to poemat liryczny złożony z 12 utworów poetyckich w klamrze hymnicznej prologu i epilogu wysławiającego Matkę Bożą.
Praca kompozytora nad utworem trwała kilka lat. Melodia maryjna, muzyka ściśle towarzyszy tekstowi.

Do udziału w oratorium zaangażowany został duży aparat wykonawczy złożony z czworga solistów:
OLGA SZOMAŃSKA– wokalistka i aktorka estradowa, znana m.in. z występów w oratoriach Rubika i Książka, MARCIN JAJKIEWICZ – wokalista jazzowy, musicalowy i rozrywkowy, obecnie członek zespołu Tango Corazon Quintet Marcina Wyrostka, MARZENA TRZEBIŃSKA– wokalistka pochodząca z Chmielnika, występuje z zespołem Chmielnikers, ANDRZEJ GUMIELA – saksofonista, aranżer, pedagog związany z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego, od 1992 r. współpracuje z Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej, występuje w rodzinnym kwartecie saksofonowym.

Solistom towarzyszyć będą chóry Fermata i Instytutu Edukacji Muzycznej UJK, które przygotowała Ewa Robak, pracownik naukowy Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, a także Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej pod dyrekcją swego szefa – Jacka Rogali.


powrót do strony głównej