24 kwietnia 2015, piątek, g. 19.00, sala koncertowa

M. PASIECZNY Go Dai concerto: Toru Takemitsu in memoriam*
K. KURPIŃSKI Bitwa pod Możajskiem*

* pierwsze wykonanie w Kielcach

Utwór Krzesimira Dębskiego został specjalnie skomponowany na potrzeby stworzonego z myślą o maturzystach programu IMiT-u – Filharmonia / ostrożnie, wciąga!!! Jego zadaniem jest m.in. uświadomienie młodym słuchaczom, jakie są cele i zadania poszczególnych instrumentów w orkiestrze, techniki gry i możliwości wykonawcze. A żeby nie było za łatwo dla dyrygenta, każe mu dyrygować „lewą ręką na trzy, a prawą na cztery”.
Dzieło Marka Pasiecznego, poświęcone pamięci japońskiego kompozytora Toru Takemitsu, zostało napisane na specjalne zamówienie XIV Międzynarodowego Festiwalu Gitarowego „Śląska Jesień Gitarowa 2012” w Tychach Koncert Go Dai wywodzi się bezpośrednio z idei łączenia muzyki z naturą, nawiązując do japońskiej kultury i tradycji oraz filozofii pięciu elementów(ziemia, woda, ogień, wiatr i niebo). Bitwa pod Możąjskiem Karola Kurpińskiego, opatrzona później tytułem Wielka symfonia bitwę wyobrażająca, to muzyczna interpretacja zwycięstwa wojsk napoleońskich nad wojskami carskimi z 1812 r., gdy odżyły nadzieje Polaków na niepodległość. Utwór świetnie napisany, dosyć pogodny, w pierwszej części wręcz idylliczny, choć tytuł odsyła do zupełnie odmiennych wyobrażeń.
Jako solista wystąpi Marek Pasieczny, wspaniały gitarzysta, kompozytor. Obecnie mieszka w Wielkiej Brytanii, choć często nadal zagląda do Australii, w której 5 lat temu rozpoczął doktorat łączony w zakresie wykonawstwa i kompozycji na The Central Queensland University w Brisbane oraz The Sydney University Conservatorium of Music w Syednej.
Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej poprowadzi Jacek Rogala, natomiast słowo o muzyce wygłosi Barbara Schabowska.
Koncertem tym zakończymy tegoroczne Świętokrzyskie Dni Muzyki. To również ostatni dzień, kiedy będzie można obejrzeć wystawę Inspiracje kieleckiego Plastyka.

MAREK PASIECZNY
Jeden z najbardziej charakterystycznych gitarzystów swojego pokolenia. Jako kompozytor w ostatnich 5 latach uplasował się w czołówce najbardziej popularnych i wpływowych kompozytorów piszących na gitarę na świecie. Twórca ponad 150 kompozycji na instrumenty solowe, zespoły kameralne, utwory orkiestrowe (w tym osiem koncertów). Jest częstym gościem festiwali w Europie, Azji, Australii oraz Nowej Zelandii i Republice Południowej Afryki. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną we Wrocławiu w klasie Piotra Zaleskiego, a także studia podyplomowe i mistrzowskie w zakresie kompozycji oraz wykonawstwa (gitara) na The Royal Academy of Music w Szkocji. Jest laureatem pierwszych miejsc: na międzynarodowym konkursie Nowa Tradycja Warszawa’2008 (za oryginalne kompozycje Sześć melodii ludowych), The Dundee Guitar Festival Scholarship Prize Competition w 2006, Chanterelle Guitar Prize Competition w 2005, oraz II Konkursu Kompozytorskiego im. T. Olchowskiego w 2004. Współpracował z takimi muzykami, jak: Pat Metheny (album Upojenie), David Russell, Roland Dyens, Carlo Domeniconi, Kazuhito Yamashita, Clarice Assad, Pavel Steidl, Edoardo Catemario, Gabriel Bianco, Duo Melis, Aaron Shorr, Fali Pavri, Sylvia Sze-Hua Jen, Andrzej Bauer i innymi. Współpracował i nagrywał z orkiestrami, m.in.: BBC Scotland, Scottish Ballett Orchestra, Royal Scottish National, "Aukso", "Vratislavia", Shanghai Chamber Orchestra. W 2012 został przyjęty do grona „artystów D’Addario”, a w sierpniu tego roku pojawił się na okładce prestiżowego brytyjskiego Classical Guitar Magazine. Obecnie kontynuuje studia doktoranckie na The Central Queensland University w Brisbane oraz The Sydney University Conservatorium of Music w Syednej w Australii oraz wykłada kompozycję i orkiestrację na The University of Surrey, Guildford / London, Wielka Brytania.

JACEK ROGALA
Dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej, dyrygent, od 2002 organizuje Świętokrzyskie Dni Muzyki.

BARBARA SCHABOWSKA
Dziennikarka radiowa, absolwentka filozofii na Uniwersytecie Warszawskim. Współpracuje z Ruchem Muzycznym, w lecie prowadzi koncerty pod pomnikiem Chopina w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Pracuje w Programie 2 Polskiego Radia.