23 października, godz.18.30, sala kameralna

29. ŚWIĘTOKRZYSKIE DNI MUZYKI. WIECZÓR JAZZOWY

KOMEDA, OSTATNIA RETROSPEKCJA

WEEZDOB COLLECTIVE w składzie:
KACPER SMOLIŃSKI harmonijka
KUBA MARCINIAK saksofony
PIOTR SCHOLZ gitara
DAMIAN KOSTKA kontrabas
ADAM ZAGÓRSKI perkusja

Zespół Collective nagrał w ubiegłym roku płytę poświęconą Komedzie z okazji jego 90. rocznicy urodzin. Ideą było nie tyle przypomnienie jego twórczości kompozytorskiej, ile przedstawienie historii jego życia w oparciu o własne dźwięki. Koncert będzie zatem opowieścią muzyczną tworzącą portret kompozytora – bez charakterystycznego dla niego fortepianu, za to zrealizowaną przez niecodzienne instrumentarium.

WEEZDOB COLLECTIVE
Jeden z najbardziej rozpoznawalnych zespołów jazzowych w Polsce. Powstał w 2014 roku. Artyści zaliczani są do czołówki najlepszych muzyków jazzowych młodego pokolenia, którzy indywidualnie są laureatami stypendiów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Był pozytywnie oceniany przez takie autorytety muzyki jazzowej, jak: Jan Ptaszyn Wróblewski, Zbigniew Namysłowski, Krzesimir Dębski. Fuzja pięciu muzycznych indywidualności zaowocowała stworzeniem spójnego i oryginalnego kolektywu improwizatorów i kompozytorów. Cechą szczególną formacji jest niekonwencjonalne połączenie brzmienia harmonijki, saksofonu i gitary, będące jedyną taką propozycją na polskiej scenie muzycznej.

PGE Energia Ciepła S.A. Mecenas Filharmonii Świetokrzyskiej im. O. Kolberga

październik 2021