Zapraszamy do wysłuchania koncertu WYŁĄCZNIE na naszym kanale YouTube o godz. 19.00
W tym dniu Filharmonia dla publiczności będzie zamknięta.

23 października 2020, piątek, g. 19:00, sala koncertowa

DZIEŁA MISTRZÓW

OLEH MALOVICHKO (Ukraina) klarnet
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
KACPER MATCZAK dyrygent

G. ROSSINI Uwertura do opery Kopciuszek
B. H. CRUSELL Koncert klarnetowy nr 2 op. 5 (pierwsze wykonanie w Kielcach)
F. MENDELSSOHN-BARTHOLDY I Symfonia c-moll op. 11


Niestety, ze względu na obecną sytuację nie możemy Państwa zaprosić na razie do naszej Sali Koncertowej, ale cały koncert udostępnimy na naszym kanale YouTube.

Koncert otworzy pyszna uwertura do opery Kopciuszek Gioacchino Rossiniego, napisana trochę z dystansem i przymrużeniem oka.
Bernard Henrik Crusell to jeden z najwybitniejszych kompozytorów fińskich. Koncert klarnetowy nr 2 op. 5 nazywany „Wielkim”, zyskał za życia kompozytora największą popularność. Zadedykowany został carowi Aleksandrowi I w podziękowaniu za monarsze łaski. Oczarowuje spokojem i liryzmem. Jako solista wystąpi Oleh Malovichko z Tarnopola, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie , laureat wielu nagród na konkursach muzycznych m.in. w Polsce, Grecji, Serbii, Szwajcarii, we Włoszech.
Mendelssohn napisał Symfonię c-moll op. 11, gdy miał zaledwie 15 lat. Utwór był prezentem dla 19-letniej siostry Feliksa – Fanny. Może nie dorównuje tym najbardziej znanym: Szkockiej i Włoskiej, ale nie można jej odmówić uroku.
Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej poprowadzi Kacper Matczak, równolatek naszego gościa z Ukrainy, jeszcze studiuje dyrygenturę symfoniczno-operową Akademii Muzycznej we Wrocławiu, ale na koncie ma występy z orkiestrą NFM Filharmonii Wrocławskiej, Filharmonią Dolnośląską w Jeleniej Górze oraz Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Morawskiej w Ołomuńcu.


OLEH MALOVICHKO
Klarnecista. Urodził się w 1995 r. w Tarnopolu (Ukraina). Jako solista i pierw¬szy klarnecista kwartetu klarnetowego Color został laureatem wielu nagród na konkursach muzycznych w Polsce, Słowenii, Serbii, Szwajcarii, Ukrainie, Grecji, we Włoszech, m.in.: Grand Prix w International Music Competition (Belgrad), I nagroda w V Rome International Music Compe¬tition Melos (Rzym), I nagroda w International Music Competition eMuse (Ateny) i wielu innych.
W ciągu ostatniego roku występował jako solista z orkiestrą Filharmonii Rivne, orkiestrą Filharmonii im. H. Wieniawskiego w Lublinie, orkiestrą Akademii Muzycznej w Krakowie, z cyklem koncertów z orkiestrą asocjacji Art Without Borders Associacion Basel, orkiestrą Filharmonii Tarnopolskiej.
Uczestniczył w kursach mistrzowskich pod okiem takich autorytetów świata muzycznego, jak: François Benda, Sharon Kam, Paul Meyer, Nuno Pinto, Stephan Vermeersch, Harri Maki, Kilian Herold czy Gabor Varga.
Występował podczas wielu festiwali, jak m.in.: ISA Festival w Wiedniu, Międzynarodowy Festiwal Chopin i jego Europa, Międzynarodowy Festiwal Wawel o zmierzchu, Festiwal im. J. Kiepury.
Obecnie jest absolwentem studiów magisterskich w klasie klarnetu prof. Andrzeja Godka i dr Barbary Borowicz w Akademii Muzycznej w Krakowie.


KACPER MATCZAK
Urodzony w 1995 roku. Od 2015 roku studiuje dyrygen¬turę symfoniczno-operową w klasie prof. Mieczysława Gawrońskiego na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. W trakcie studiów miał okazję współpracować z orkiestrą NFM Filharmonii Wro¬cławskiej, Filharmonią Dolnośląską w Jeleniej Górze oraz Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Morawskiej w Ołomuńcu. Brał również udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez Kerry’ego Strattona – dyrygenta Toronto Concert Orchestra, prof. Marka Pijarowskiego oraz Alima Shakha – pierwszego dyrygenta orkiestry kameralnej Filharmonii Nowosybirskiej. Przy okazji festiwalu Musica Electronica Nova odbywającego w NFM w maju 2017 roku współpracował przy prawykonaniu jednego z utworów Elżbiety Sikory Sonosphère III. Symfonia Wrołcławska na orkiestrę i elektronikę.

PGE Energia Ciepła S.A. Mecenas Filharmonii Świetokrzyskiej im. O. Kolberga

strona główna

Październik 2020