23 października 2015, piątek, g. 19.00, sala koncertowa

P. CZAJKOWSKI Wariacje na temat rokoko A-dur na wiolonczelę i orkiestrę op. 33
W. A. MOZART Symfonia nr 34 C-dur KV 338

Jeunesses Musicales

Międzynarodowy Festiwal Jeunesses Musicales – corocznie organizowany w Kielcach przez Świętokrzyskie Stowarzyszenie Muzyka oraz Filharmonię Świętokrzyską – od dawna cieszy się zasłużonym uznaniem zarówno wśród muzyków, młodych wykonawców, jak i melomanów. Nie do przecenienia jest bowiem szansa, jaką stwarza młodym adeptom sztuki u progu ich artystycznego życia, promując i wspierając rozwój ich talentu oraz przyczyniając się do budowania społecznie twórczego środowiska muzycznego działającego ponad wszelakimi podziałami. Zaproszenie do udziału w jednym z cyklu koncertów kameralnych lub też w koncercie symfonicznym otrzymują przede wszystkim laureaci konkursów wykonawczych. Tak jest i tym razem – podczas XXXIV edycji Festiwalu, w Akademii Melomana, zaprezentują się zwycięzcy międzynarodowych konkursów.
Astrig Siranossian – wiolonczelistka z francusko-ormiańskimi korzeniami, o której mówi się, że posiada wszechstronny talent, wygrała m.in. II Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, zdobywając także Nagrodę Specjalną za najlepsze wykonanie Koncertu Krzysztofa Pendereckiego. Artystka zaprezentuje się w rzadko grywanym Pezzo capriccioso oraz urokliwych Wariacjach na temat rokoko Piotra Czajkowskiego.
Giancarlo Rizzi, który poprowadzi Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej, jest młodym dyrygentem z Włoch, zdaniem jury tegorocznego Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów Jeunesses Musicales w Bukareszcie (jednym z jurorów konkursu jest nasz Szef – Jacek Rogala) – bardzo obiecującym. Artysta został wyróżniony nagrodą specjalną, którą jest koncert w Filharmonii Świętokrzyskiej.
Wieczór rozpocznie mało znana, aczkolwiek ciekawa Uwertura do dramatu Ruiny Aten Ludwiga van Beethovena. Publiczność pożegnamy trzyczęściową Symfonią C-dur KV 338 Wolfganga Amadeusa Mozarta.
W muzyczne tajniki wprowadzi nas jak zawsze profesjonalna Beata Młynarczyk, nasz stały gość z Częstochowy.

ASTRIG SIRANOSSIAN
Urodzona w Lyonie w 1988 roku, Astrig „wygrała” sobie miejsce w Conservatoire National de Lyon już w wieku ośmiu lat. Tam studiowała z Patrick’iem Gabard, a później z Yvan’em Chiffoleau w Conservatoire National Superieur de Musique et de Danse de Lyon. Następnie przeniosła się do Szwajcarii i rozpoczęła studia magisterskie w Szkole Muzycznej w Bazylei, które ukończyła z najwyższym wyróżnieniem.
Jako solistka i kameralistka obejmuje w swoim repertuarze szerokie spektrum muzyczne od standardów do muzyki współczesnej i kompozytorów takich jak: Jean-Luc Darbellay, Rudolfa Kelterborn, Tigran Mansurian i Daniel Schnyderj. Uznana i rozchwytywana przez kameralistów, grała z gwiazdami, jak m.in.: Bertrand Chamayou Jacques Di Donato, Yo-Yo Ma, Adrian Oetiker, bracia Bruno i Régis Pasquier, Roland Pidoux Michel Taddei Bruno Schneider i Daniel Schnyder. W charakterze solistki jest zapraszana do współpracy z najsławniejszymi orkiestrami na całym świecie. Wygrała m.in. II Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Artystka zdobyła także Nagrodę Specjalną za najlepsze wykonanie Koncertu Krzysztofa Pendereckiego.

GIANCARLO RIZZI
Włoski dyrygent, urodził się w 1982 roku w Weronie. Ukończył studia dyrygenckie w Sibelius Academy u Leifa Segerstama. Występował z wieloma orkiestrami symfonicznymi, m.in.: w Lahti, w Tampere, w Turku. 2013 został asystentem Mikko Francka i zadebiutował w Fińskiej Operze Narodowej prowadząc dwa przedstawienia Pajace. Koncert w Filharmonii Świętokrzyskiej jest nagrodą specjalną uzyskaną na Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów Jeunesses Musicales w Bukareszcie.

BEATA MŁYNARCZYK
Ukończyła studia na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej w Warszawie – dyplom z wyróżnieniem. Jej praca magisterska nagrodzona została II nagrodą w Ogólnopolskim Konkursie Prac Magisterskich Wydziałów Teorii Muzyki i Muzykologii. Obecnie wykłada przedmioty teoretyczne w Zespole Szkół Muzycznych i jest nauczycielem muzyki w Zespole Szkół Plastycznych im. J. Malczewskiego w Częstochowie. Jako prelegent koncertów muzyki poważnej brała udział w: Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”, Festiwalu Kompozytorów Śląskich w Opolu, Festiwalu Wiolinistycznym im. B. Hubermana, Częstochowskich Spotkaniach Gitarowych, Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Kameralnej w Kłodzku, Ogólnopolskim Turnieju Chórów Legnica Cantat, koncertach symfonicznych w Filharmonii Częstochowskiej. Od 1998 prowadzi cykl koncertów dla młodzieży w Filharmonii Częstochowskiej, w której była dyrektorem. Od 1999 działa w Zarządzie Towarzystwa Muzycznego w Częstochowie. Uhonorowana została Nagrodą II stopnia Prezydenta Miasta Częstochowy Dla Nauczycieli i Dyrektorów Szkół, odznaczeniem Zasłużony Działacz Kultury, srebrnym Laurem Umiejętności i Kompetencji przyznanym przez Regionalną Izbę Przemysłowo Handlową. Dwukrotnie była nominowana do tytułu Regionalnego Mistrza Mowy Polskiej.