23 kwietnia 2021, piątek, g. 19:00, sala koncertowa

MISTRZOWSKIE INTERPRETACJE

JAKUB JAKOWICZ skrzypce
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
RUBEN SILVA dyrygent

C. SAINT-SAËNS III Koncert skrzypcowy h-moll op. 61
R. SCHUMANN II Symfonia C-dur op. 61

Koncert na VOD
Wykup dostęp


III Koncert skrzypcowy h-moll op. 61 Camille’a Saint Saënsa rozpoczynają skrzypce solo, które zapoczątkowują temat o bardzo romantycznej linii melodycznej. Część druga utrzymana jest w rytmie włoskiego tańca – siciliany. Z nastrojem tej części wiążą się „echowe” odzywki skrzypiec z orkiestry. Utwór kończy pełna natężenia dynamicznego część trzecia. Dzieło usłyszymy w interpretacji Jakuba Jakowicza, wirtuoza skrzypiec (talent odziedziczył po ojcu – Krzysztofie), doktora sztuk muzycznych na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie.
II Symfonia C-dur Roberta Schumanna jest w nastroju „walki z duchem”. Kompozytor był wówczas chory. Ślady owego niedomagania uwidaczniają się w utworze w nastroju rezygnacji, bólu, namiętnego uniesienia. Najpiękniejszą częścią jest Adagio (III cz.), które brzmi jak jakiś nastrojowy nokturn, utrzymany w delikatnych barwach i niesłychanie uczuciowy.

JAKUB JAKOWICZ
Grę na skrzypcach studiował u swojego ojca, Krzysztofa Jakowicza, w warszawskiej Akademii Muzycznej. Był również ostatnim uczniem prof. Tadeusza Wrońskiego. W 2001 roku zadebiutował z Filharmonikami Monachijskimi pod batutą Pinchasa Steinberga. Występował z renomowanymi orkiestrami, m. in. z Orkiestrą Filharmonii Narodowej, NOSPR, Sinfonią Varsovią, Filharmonią Czeską w Pradze, Orchestra di Santa Cecilia w Rzymie, Filharmonią Drezdeńską, Orchestre de la Suisse Romande w Genewie, Orquesta Nacional w Madrycie, Royal Stockholm Philharmonic, oraz Concerto Köln.
Jako kameralista od lat tworzy duet skrzypcowy z ojcem. Od 2000 gra z pianistą Bartoszem Bednarczykiem. Jest również związany z dwoma kwartetami smyczkowymi: w latach 2008-2014 był prymariuszem Lutosławski Quartet, a od 2006 jest członkiem Zehetmair Quartet. Artysta posiada tytuł doktora sztuk muzycznych. Od 2004 uczy gry skrzypcowej na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Gra na instrumencie Piotra Janowskiego, dzięki uprzejmości rodziny tego legendarnego polskiego skrzypka.


RUBEN SILVA
Polski dyrygent boliwijskiego pochodzenia, urodzony w La Paz. W rodzinnym mieście studiował w Konserwatorium Muzycznym oraz na Uniwersytecie Katolickim (dyrygentura i kompozycja). W 1978 otrzymał stypendium polskiego rządu na studia w warszawskiej Akademii Muzycznej im. F. Chopina, gdzie kształcił się pod kierunkiem prof. Stanisława Wisłockiego.
Jest laureatem III Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach, a także Międzynarodowego Konkursu Radia i Telewizji w Budapeszcie. Był dyrektorem artystycznym Opery Wrocławskiej i Krakowskiej, Warszawskiej Opery Kameralnej, Filharmonii Koszalińskiej. a także Warszawskiej Filharmonii Młodzieżowej i pierwszym gościnnym dyrygentem Narodowej Orkiestry Symfonicznej w La Paz. Współpracował z Teatrem Muzycznym Roma w Warszawie, z Belgradzką Operą Kameralną oraz z Orkiestrą Symfoniczną Bogoty. Dokonał wielu nagrań dla radia i telewizji w Polsce i na świecie. Brał udział w licznych tournée i festiwalach z polskimi zespołami w całej Europie i Japonii. Koncertował w większości krajów Europy, w Libanie i Ameryce Płd. Został uhonorowany przez władze polskie Złotym Krzyżem Zasługi. Od 2018 jest dyrektorem Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica.
Prowadził w swojej karierze kilkadziesiąt premier operowych operetkowych i musicalowych w wielu polskich i europejskich teatrach. Jego interpretacje spotykają się zawsze z wysokim uznaniem publiczności oraz krytyki. Jest ceniony i lubiany za wyczucie stylu, temperament, muzykalność i znakomity warsztat dyrygencki.


PGE Energia Ciepła S.A. Mecenas Filharmonii Świetokrzyskiej im. O. Kolberga

strona główna

Kwiecień 2021