23 lutego 2016, wtorek, g. 18:30 sala kameralna

WIRTUOZOWSKA FANTAZJA

KATARZYNA BUDNIK-GAŁĄZKA skrzypce, altówka
ZUZANNA ELSTER harfa

A. Bax Fantasy Sonata na harfę i altówkę
P. MOSS Solo VI na altówkę solo
C. SAINT-SAËNS Fantazja na skrzypce i harfę op. 124
K. PENDERECKI Cadenza na altówkę solo
M. de FALLA 4 pieśni z cyklu Siedmiu pieśni na altówkę i harfę:
El pano moruno, Asturiana, Nana, Polo
N. PAGANINI Sonata per la Grand` Viola w opr. na altówkę i harfę

Program IMiT „Artysta-rezydent”

Instytut Muzyki i Tańca

Koncert współorganizowany i współfinansowany w ramach programu
Instytutu Muzyki i Tańca „Artysta – rezydent”
„Artystą-rezydentem Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga w Kielcach w sezonie 2015/2016 jest Katarzyna Budnik-Gałązka


kup bilet on-line


Katarzyna Budnik-Gałązka jest artystą – rezydentem Filharmonii Świętokrzyskiej w obecnym sezonie artystycznym. Uruchomiony w 2015 r. przez Instytutu Muzyki i Tańca program zobowiązuje młodych polskich artystów do występu w co najmniej trzech koncertach w wybranej instytucji. W październiku ubiegłego roku altowiolistka wystąpiła na pierwszym koncercie symfonicznym, w czerwcu br. zaplanowano następny ( z udziałem również Anny Marii Staśkiewicz). Tym razem zaprezentuje się w bardziej kameralnym gronie i… nastroju, wykonując utwory znanych kompozytorów, ale w opracowaniu na harfę i altówkę. W jednym wypadku – zamieni ten instrument na skrzypce. Artystka bowiem posiada dyplom ukończenia Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina zarówno w klasie altówki, jak i skrzypiec. To doskonała okazja, by porównać oba instrumenty w zakresie dźwięku i nie mniej interesująca, by usłyszeć altówkę w zestawieniu z harfą. Mamy nadzieję, że koncert będzie dla wszystkich źródłem niezwykłych wrażeń i emocji, szczególnie gdy ciemniejsza barwa altówki wiedzie nas w stronę liryki – gatunku ulubionego przez romantyków.
Dobrze jest również zwrócić uwagę na tytuł koncertu – wirtuozostwo to wyzwanie dla artysty, ale też szansa na pokazanie wszystkich swoich artystycznych możliwości. Katarzyna Budnik-Gałązka brała udział w licznych konkursach, na których zdobywała najwyższe nagrody. W 2013 r. po morderczym sierpniu, gdy zagrała cztery ważne koncerty, zaryzykowała, by wystartować w jednym z najbardziej prestiżowych konkursów – ARD w Monachium. Na przygotowania miała zaledwie trzy tygodnie. „W finale miałam łzy w oczach” – mówiła w wywiadzie dla Polskiego Radia, nie śmiejąc wierzyć, że dojdzie tak daleko. Trzecia nagroda tym razem miała chyba większy smak, niż poprzednie. Na harfie grać będzie Zuzanna Elster, znakomita kameralistka, pedagog, doktor sztuk muzycznych. Jako solistka występowała m.in. we Francji, Irlandii, Niemczech, Włoszech, Czechach i Rosji.




KATARZYNA BUDNIK-GAŁĄZKA
Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie skrzypiec Mirosława Ławrynowicza, Andrzeja Gębskiego i Janusza Wawrowskiego oraz w klasie altówki Piotra Reicherta. Obecnie zatrudniona jest w macierzystej uczelni na stanowisku adiunkta. Od 2014 pełni również funkcję lidera grupy altówek w orkiestrze Sinfonia Varsovia. Odniosła sukcesy w licznych konkursach: na 47. Międzynarodowym Konkursie im. Ludwiga van Beethovena w Hradec (2008, I nagroda), 15. Międzynarodowym Konkursie im. Johannesa Brahmsa w Pörtschach (2008, I nagroda), 8. Ogólnopolskim Konkursie Altówkowym im. Jana Rakowskiego (2008, I nagroda), Międzynarodowym Konkursie im. Maxa Rostala w Berlinie (2009, II nagroda), Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Maxa Regera w Sondershausen (2009, II nagroda i nagroda specjalna), IV Międzynarodowym Konkursie im. Michała Spisaka (2010, II nagroda i nagroda specjalna) oraz na konkursie ARD w Monachium (2013, III nagroda). Jako solistka i kameralistka wielokrotnie koncertowała w Polsce oraz innych krajach Europy. W 2010 brała udział w projekcie Chamber Music Connects the World organizowanym przez Kronberg Academy, gdzie grała z najwybitniejszymi muzykami: Gidonem Kremerem, Tatjaną Grindenko, Yurim Bashmetem oraz Fransem Helmersonem. Występowała na renomowanych festiwalach, w tym na Muzycznym Festiwalu w Łańcucie, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Kameralnej Muzyka na Szczytach w Zakopanem, Kammermusikfest Lockenhaus (za specjalnym zaproszeniem Gidona Kremera). Za wybitne osiągnięcia otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest również stypendystką prestiżowego programu stypendialnego "Młoda Polska”. W 2013 została nominowana do Paszportów Polityki, a w 2014 otrzymała Fryderyka 2014 za solową płytę – Viola Recital.


ZUZANNA ELSTER
harfistka solistka, kameralistka, pedagog, doktor sztuk muzycznych. Ukończyła z wyróżnieniem: studia w Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie harfy prof. Urszuli Mazurek, podyplomowe studia „Konzertexamen” w Hochschule für Musik „Hanns Eisler” w Berlinie w klasie harfy prof. Marii Graf. Pobierała lekcje harfy u Germaine Lorenzini w Lyonie. Umiejętności doskonaliła także w kraju i za granicą podczas kursów mistrzowskich prowadzonych przez harfistki: E. Bennett, J. Bouskovą, S. Kanga, M. Graf, G. Lorenzini, S. McDonald, C. Michel, N. Shamayevą, H. Storck. Jest pedagogiem w klasie harfy Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie (adiunkt) oraz prowadzi klasę harfy w ZPSM im. F. Chopina w Warszawie. W 2011 była jurorem podczas I Ogólnopolskiego Konkursu „Miniatura na harfę celtycką”.
Laureatka krajowych i międzynarodowych konkursów harfowych i kameralnych, stypendystka Ministra Kultury, banku Societe Generale. W 2009 otrzymała medal Magna cum Laude z rąk JM Rektora UMFC, a w 2010 nagrodę indywidualną II stopnia Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej.
Występowała jako solistka we Francji, Irlandii, Niemczech, Włoszech, Czechach i Rosji (m.in. IX Światowy Kongres Harfowy w Dublinie, 2005; „Dni Harfy” w Ostrawie, 2002-2008; „International Conservatoire Week” w Sankt Petersburgu, 2006).
Koncertowała jako solistka z orkiestrami, mi.in: z Brandenburger Symphoniker, Polską Orkiestrą Radiową, Concerto Avenna i Capella Bydgostiensis. Jako muzyk orkiestry stale współpracuje z orkiestrą Sinfonia Varsovia. Współpracowała również z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej, Israel Contemporary Players, Sinfonią Iuventus. Dokonywała nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji oraz prawykonań utworów współczesnych kompozytorów polskich.


powrót do strony głównej