WIECZÓR ODWOŁANY!!!

MATTHEW BOURNE choreografia

LESZEK ŚLUSARSKI słowo wstępne

Pannonia Entertainment

Zapierające dech w piersiach wydarzenie taneczne, przygotowane przez uznanego na całym świecie choreografa Matthew Bourne’a oraz jego Grupę Taneczną New Adventures. The Car Man jest luźną interpretacją słynnej opery Bizeta (Carmen), odtwarzającą tę najbardziej znaną w muzyce klasycznej partyturę w genialnych aranżacjach Terry’ego Davies’a. Rodzinna hiszpańska fabryka papierosów z XIX w, przeobraża się w garaż-restaurację w Ameryce w roku 1960, w pewnym jednak momencie marzenia i pasja zostają zachwiane przez przystojnego przybysza. Napełnieni gorącem i pragnieniami mieszkańcy wpadają w spiralę chciwości, pożądania, zdrady i zemsty. Scenografia Leza Brothersona, wspaniałe oświetlenie Chrisa Davey’a oraz porywająca narracja Matthew Bourne’a korzystająca z elementów kinematografii, kreują widzom potężną i bezkompromisową wizję małego amerykańskiego miasteczka.
Matthew Bourne – rocznik 1960 – jest choreografem specjalizującym się w tańcu współczesnym i teatrze tańca. Za swoje realizacje sceniczne otrzymał wiele nagród i nominacji do nagród, w tym Laurence Olivier Award, Tony Award i Drama Desk Award, a także kilka honorowych doktoratów sztuki na brytyjskich uniwersytetach. W 2016 roku został odznaczony brytyjskim Wyróżnieniem Nowego Roku za zasługi dla tańca.
New Adventures – grupa taneczna specjalizująca się w contemporary dance – tańcu współczesnym opartym na idei baletu, pozbawionym jednak jego sztywnych zasad, w szczególności kładącym nacisk na pokazanie emocji tancerza, który wykonując układ stara się opowiedzieć pewną historię poprzez ruchy charakterystyczne dla rodzaju tej opowieści. Założona została w 2002 roku przez Matthew Bourne’a, który realizuje z nią w Sadler’s Wells Theatre w Londynie taneczne spektakle.

Czas trwania 98 min.

PGE Energia Ciepła S.A. Mecenas Filharmonii Świetokrzyskiej im. O. Kolberga