21 września, wtorek, g. 18.30, sala kameralna

Preludium cis-moll op. 45
Sonata b-moll op. 35
NIFC

Filharmonia Świętokrzyska zaplanowała w swoim repertuarze cykl koncertów pod nazwą Przed Wielkim Konkursem. Przed nami ostatni recital z tej serii. Wystąpi Piotr Pawlak, zwycięzca m.in. XI Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Darmstadt, obecnie student Akademii Muzycznej w Gdańsku. Poza sukcesami muzycznymi, młody artysta osiąga także sukcesy w innych dziedzinach. Jest laureatem krajowych olimpiad z matematyki, informatyki i historii muzyki. Podczas recitalu wykona kilka, jak napisał kiedyś Karol Szymanowski, „zgromadzonych przez Chopina pozornie drobnych cacek, cyzelowanych rylcem jasnej mądrości.”. Ich związek z polską ziemią jest tak silny, że słuchając mazurków, scherz, sonat czy polonezów, bez cienia wątpliwości rozpoznajemy tę specjalną nutę, nam Polakom szczególnie chyba bliską. Warto zatem oderwać się od własnych spraw i zasłuchać w muzyce wielkiego Fryderyka. Stanąć sam na sam z jego wciąż pełnymi tajemnicy utworami i odczuć ich wspaniałą moc.

Piotr Pawlak
Kształci się w klasie fortepianu prof. Waldemara Wojtala na Akademii Muzycznej w Gdańsku. Koncertował m.in. w USA, Rosji, oraz w wielu krajach Europy, a w 2019 odbył tournée po Chinach. Był stypendystą Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministra Edukacji Narodowej, Prezesa Rady Ministrów, Marszałka Województwa Pomorskiego, Prezydenta Miasta Gdańska oraz stypendium ufundowanego przez Krystiana Zimermana. W 2018 otrzymał Pomorską Nagrodę Artystyczną w kategorii Pomorska Nadzieja Artystyczna, a w 2019 Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska dla Młodych Twórców Kultury. Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych, zdobył m. in. I nagrodę i nagrodę za najlepszą improwizację na XI Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Darmstadt, II nagrodę na I Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim dla Młodych Pianistów w Pekinie, II nagrodę na I Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej im. S. Moniuszki w Rzeszowie, I nagrodę na II Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów „Chopin pod Wawelem” w Krakowie, II nagrodę (I nie przyznano) na VIII Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Budapeszcie, I nagrodę na III Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym dla Młodych Wirtuozów im. Leopolda Godowskiego. W 2015 brał udział w XVII Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
W 2020 otrzymał drugą nagrodę na konkursie improwizacji fortepianowej „Transatlantyk Instant Composition Contest”.

PGE Energia Ciepła S.A. Mecenas Filharmonii Świetokrzyskiej im. O. Kolberga