21 maja 2021, piątek, g. 19:00, sala koncertowa

C. DEBUSSY Fantazja na fortepian i orkiestrę

Koncert na VOD
Wykup dostęp

Gdy opera Charlesa Gounoda (1818-1893) Faust miała pojawić się na głównej scenie operowej Paryża (w 1869 roku – 10 lat po prapremierze pierwszej wersji), nieodzowna okazała się scena baletowa. Baletowe intermedium pojawia się na początku V aktu, w scenie Nocy Walpurgii. Są to raczej eleganckie, salonowe pląsy, a oczekiwane orgiastyczne tańce czarownic pojawiają się dopiero w zakończeniu. W nieco zamglonej i nierealistycznej Fantazji na fortepian i orkiestrę wystąpi Artur Jaroń, zaś I Koncert fortepianowy e-moll F. Chopina – komponowany w aurze miłosnego zauroczenia wdziękami Konstancji Gładkowskiej – interpretować będzie Eryk Parchański – podopieczny Artura Jaronia w ZPSM, ale z potężną ilością nagród w swoim dossier.

ARTUR JAROŃ
Ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie Ireny Sijałowej-Vogel oraz studia podyplomowe w Konserwatorium Odesskim w klasie Anatolija Kardaszowa. Prowadzi działalność artystyczną jako solista i kameralista. Stale współpracuje ze skrzypaczką Ludmiłą Worobec-Witek, z którą występował w wielu miastach europejskich. W 2005 wystąpili wspólnie z recitalem w Carnegie Hall w Nowym Jorku. Dokonał nagrań dla Radia Kielce i Telewizji Rosyjskiej. Jest dyrektorem Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. L. Różyckiego, pracownikiem naukowym Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz w Busku Zdroju oraz prowadzi autorską imprezę cykliczną Salon Muzyki Kameralnej w Kielcach. Był jurorem w konkursach pianistycznych we Włoszech, Kielcach i w Łańcucie.

ERYK PARCHAŃSKI
Obecnie jest uczniem Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. L. Różyckiego w Kielcach w klasie fortepianu Artura Jaronia. Laureat ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych, zdobył pierwsze nagrody w Żaganiu, Rybniku, Koninie, Koszycach i Kielcach; drugie w Augustowie, Koninie-Żychlinie i Płock oraz trzecie w Kownie i Augustowie. Na I Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim Gloria Artis w Wiedniu otrzymał Grand Prix. Podczas XIV Międzynarodowego Forum Pianistycznego Bieszczady bez granic – Złotego Parnasa.
Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia artystyczne, Świętokrzyskiego Programu Stypendialnego dla uczniów szkół zawodowych przy Urzędzie Marszałkowskim w Kielcach, Fundacji im. Agi Skrobackiej Wiatr w Żagle, Stowarzyszenia Świętokrzyski Fundusz Lokalny i Best Western Grand Hotel w Kielcach. W 2019 został finalistą I Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. S. Moniuszki w Rzeszowie. Ostatnio został zakwalifikowany do preselekcyjnego etapu XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

JACEK ROGALA Dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej

PGE Energia Ciepła S.A. Mecenas Filharmonii Świetokrzyskiej im. O. Kolberga