20 stycznia 2017, piątek g. 19.00, sala koncertowa

W HISZPAŃSKICH RYTMACH

ŁUKASZ DŁUGOSZ flet
AGATA KIELAR-DŁUGOSZ flet

ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
MARCIN WOLNIEWSKI dyrygent

É. WALDTEUFEL Walc España
A. F. DOPPLER Koncert na dwa flety i orkiestrę
G. Bizet I i II Suita z opery Carmen

kup bilet on-line



Émile Waldteufel (1837-1915) nazywany był „francuskim Straussem” w związku z upodobaniem kompozytora do tworzenia walców, polek i galopów. Jego nazwisko jest właściwie w Polsce nieznane w przeciwieństwie- do niektórych utworów, jak: Walc łyżwiarzy czy Miłość i wiosna. Muzyka charakteryzuje się wdziękiem i nutą niewymuszonego humoru.
Koncert d-moll Alberta Franza Dopplera to utwór skomplikowany, wymagający wielkiej sprawności technicznej od wykonawców. Dzieło od dawna ma w swoim repertuarze znane małżeństwo flecistów – państwo Długoszowie i, jak twierdzi Agata Kielar-Długosz, bardzo lubią je grać, ponieważ ogromnie spodobało się również publiczności.
Na zakończenie wieczoru Orkiestra Symfoniczna wykona hit wszech czasów – I i II Suitę z opery Carmen mistrza Georgesa Bizeta.
Nad całością czuwać będzie Marcin Wolniewski, dyrygent z Akademii Muzycznej w Łodzi, który w ubiegłym miesiącu wraz ze swoją Orkiestrą oczarowywał kieleckich melomanów pięknie poprowadzonym koncertem zakończonym owacją na stojąco.



AGATA KIELAR-DLUGOSZ
Wybitna polska flecistka, asolwentka Hochschule für Musik w Weimarze, Hochschule für Musik und Theater w Monachium oraz Yale University w New Haven (USA). Jest laureatką wielu prestiżowych konkursów międzynarodowych, m.in. Leonardo de Lorenzo Viggiano (Włochy), Friedrich Kuhlau Uelzen (Niemcy), Padwa (Włochy), Ovada (Włochy), Timisoara (Rumunia). Była pierwszą flecistką Bayerisches Symphonieorchester München. Współpracuje również z Münchener Kammerorchester i Bach Collegium München. Grała pod batutą takich dyrygentów, jak: Sir Colin Davis, Jacek Kaspszyk, Jerzy Maksymiuk, Mariss Jansons, Helmuth Rilling i Christoph Poppen.
Doskonaliła swoje umiejętności na wielu mistrzowskich kursach fletowych, m.in. u Petera Lukasa Grafa, Jamesa Galwaya, Jeanne Baxtresser, Jeana Claude'a Gérarda, Jacquesa Zoona, Petera Lloyda, Ransoma Wilsona. Jako solistka i kameralistka czynnie koncertuje w Europie oraz USA. Artystka wielokrotnie prawykonywała koncerty jej dedykowane przez polskich i zagranicznych kompozytorów, które transmitowane były przez czołowe europejskie rozgłośnie radiowe. Prowadzi kursy mistrzowskie w Polsce, Niemczech oraz USA.. Od 2006 jest członkiem fundacji Yehudi Menuhina. Posiada stopień naukowy doktora sztuk muzycznych. Za wybitne osiągnięcia otrzymała wiele nagród i stypendiów, m.in. DAAD, Komisji Fulbrighta, KAAD, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, All Flutes Plus, Jeunesses Musicales, Top Wind oraz Stiftung für Musik Zürich.



ŁUKASZ DŁUGOSZ
Krytyka uznaje go za jednego z najwybitniejszych flecistów swojej generacji. Ukończył Hochschule für Musik und Theater w Monachium, Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse w Paryżu oraz Yale University w New Haven. Laureat wszystkich ogólnopolskich konkursów fletowych oraz siedemnastu prestiżowych konkursów międzynarodowych (m.in. w Paryżu, 2008, Monachium, 2006, Odense, 2006, Viggiano, 2005). Koncertuje jako solista i kameralista w Europie, Azji i USA. Współpracuje z wieloma renomowanymi orkiestrami europejskimi. Występował m.in. w Carnegie Hall w Nowym Yorku, w Musikverein-Goldener Saal w Wiedniu, Konzerthaus w Wiedniu, Konzerthaus w Berlinie, Filharmonii Monachijskiej Gasteig-Carl-Orff-Saal, Herkulessaal w Monachium, Gewandhaus w Lipsku. Grał pod batutą takich gwiazd, jak: Zubin Mehta, James Levin, Krzysztof Penderecki, Jerzy Maksymiuk, Agnieszka Duczmal, Jacek Kaspszyk, Helmuth Rilling. Artysta dokonał wielu nagrań archiwalnych, radiowych i telewizyjnych oraz CD w kraju i za granicą, które zostały bardzo wysoko ocenione przez krytykę polską i europejską. Jego koncerty były wielokrotnie transmitowane przez najważniejsze stacje radiowe. Narodowy Bank Polski sfinansował film telewizyjny o artyście, pokazywany na antenie TVP1 i TV Polonia.
Juror międzynarodowych konkursów fletowych; prowadzi kursy mistrzowskie w Europie i Azji. Za wybitne osiągnięcia otrzymał szereg prestiżowych nagród m.in: Gasteig-Musikpreis, Gloroia Artis Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Zeit-Preis , Deutsche Stiftung Musikleben, Paszporty Polityki i Gwarancje Kultury.
W 2010 artysta zadebiutował z London Symphony Orchestra, z którą nagrał płytę z koncertem Michaela Colina. W 2015 i 2016 otrzymał prestiżową nagrodę fonograficzną International Classical Music Award (ICMA).


MARCIN WOLNIEWSKI
Ukończył Akademię Muzyczną im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi (dyplom z wyróżnieniem ze specjalnością: dyrygentura chóralna) oraz Akademię Muzyczną we Wrocławiu (dyrygentura). Wykształcenie uzupełniał w Hochschule für Musik Franz Liszt w Weimarze, studiując dyrygenturę operową i symfoniczną. Jest pracownikiem łódzkiej Akademii Muzycznej. Pełni także obowiązki dyrygenta-szefa Orkiestry Symfonicznej łódzkiej Akademii. W kadencji 2016-2020 wybrany na stanowisko dziekana Wydziału Kompozycji, Teorii Muzyki, Dyrygentury, Rytmiki i Edukacji Muzycznej. Współpracował z wieloma orkiestrami filharmonicznymi w kraju. Prowadził koncerty w ramach ogólnopolskich i międzynarodowych festiwali. Przygotował polską premierę, a następnie wielokrotnie prowadził – z wykonywaną na żywo przez orkiestrę muzyką S. Prokofiewa – pokazy filmu animowanego Piotruś i wilk, nagrodzonego Oscarem. Jako pierwszy dyrygent na świecie poprowadził plenerowy pokaz filmu 2001: Odyseja kosmiczna Stanley’a Kubricka z wykonywaną na żywo przez Chór i Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Łódzkiej muzyką G. Ligetiego, R. Straussa, A. Chaczaturiana i R. i J. Straussów. Współpracował ze znakomitościami świata dyrygenckiego: Jerzym Maksymiukiem, Janem Krenzem, Tadeuszem Strugałą, Krzysztofem Pendereckim, Jerzym Semkowem, W kręgu jego zainteresowań ważne miejsce zajmuje opera (kierownictwo muzyczne akademickich spektakli operowych łódzkiej Akademii Muzycznej wystawionych na deskach Teatru Wielkiego w Łodzi. W dorobku fonograficznym posiada płytę Varius Manx symfonicznie, DVD z nagraniem Requiem G. Faurego, CD z klasycznymi koncertami fagotowymi Mozarta, Stamitza, Hummla oraz nagranie opery Rachmaninowa Aleko z udziałem solistów, Chóru i Orkiestry Symfonicznej Akademii Muzycznej w Łodzi.


strona główna