Niemal 500 wykonawców na estradzie Filharmonii Świętokrzyskiej, światowej sławy solista z Wielkiej Brytanii i aż trzech dyrygentów! Ten imponujący zespół wykona muzyczną perełkę – jakkolwiek rzadko wykorzystywaną w repertuarach filharmonicznych – Kantatę Saint Nicolas brytyjczyka Benjamina Brittena. To w pierwszej części koncertu. W drugiej natomiast – piękne staropolskie kolędy w opracowaniu na chór i orkiestrę Andrzeja Kosendiaka.
To wielkie przedsięwzięcie (także logistycznie!) możliwe stało się dzięki współpracy Narodowego Centrum Kultury, Międzynarodowemu Festiwalowi Wratislavia Cantans, Filharmonii Wrocławskiej, Ogólnopolskiemu Programowi Śpiewająca Polska i Filharmonii Świętokrzyskiej. Koncert honorowym patronatem objęło Ministerstwo Kultury.
Program Śpiewająca Polska powstał w 2006 roku, zaś jego organizatorzy postawili sobie za cel rozwój muzyczny młodych Polaków. Programem zarządza od początku Narodowe Centrum Kultury, partneruje mu Festiwal Wratislavia Cantans, który sprawuje opiekę metodyczną i merytoryczną dzięki zespołowi koordynatorów regionalnych pod kierunkiem Grażyny Rogali-Szczerek – koordynatora ogólnopolskiego. Finałem różnych form działalności Programu jest coroczne organizowanie uroczystych koncertów z udziałem wybranych chórów szkolnych z całej Polski. Tym razem wybrano Kielce. Tego wieczoru, oprócz 14 chórów szkolnych „Śpiewająca Polska”, wystąpi także Narodowy Chór Młodzieżowy, Chór Chłopięcy Filharmonii Wrocławskiej, Chór Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. W partiach solowych podziwiać będziemy znakomitego tenora Nicholasa Sharratta.
Czyż można sobie wymarzyć lepszy muzyczny prezent na święta Bożego Narodzenia od Św. Mikołaja?
Pozostaje jedynie życzyć, byśmy odkryli w sobie pokłady wrażliwości na piękne dźwięki, a owe wspaniałe przeżycia artystyczne i duchowe, które będą naszym udziałem podczas tego niecodziennego koncertu, aby wystarczyły nam aż do świąt!

NICHOLAS SHARRATT
Angielski tenor operowy. Ukończył Royal Northern College of Music w Manchester (studia w zakresie wokalistyki) oraz londyńską National Opera Studio. Po zdobyciu nagrody imienia Erica Vietheera w Glyndebourne został przyjęty do renomowanej Peter Moore’s Foundation. W środowisku muzycznym znany jest jako światowy odtwórca głównych ról w operach buffa, wśród których do najważniejszych należą, m.in.: Ernesto w Don Pasquale i Nemorino w Napoju miłosnym G. Donizettiego, a także rola Pedrillo w Uprowadzeniu z seraju W. A. Mozarta.

POLSKI NARODOWY CHÓR MŁODZIEZOWY
Chór skupia uczniów i studentów wydziałów wokalnych szkół i akademii muzycznych oraz najlepszych śpiewaków z polskich chórów. Działalność Chóru w całości finansowana jest przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a prowadzona przez Filharmonię im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu. Dyrektorem artystycznym chóru jest Agnieszka Franków-Żelazny, doktor habilitowany sztuki, absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Wydziału Edukacji Muzycznej i Wydziału Wokalnego Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

CHÓR CHŁOPIĘCY FILHARMONII WROCŁAWSKIEJ
Został założony przez Andrzeja Kosendiaka – dyrektora Filharmonii Wrocławskiej. Rozpoczął intensywną działalność we wrześniu 2009 roku. Oprócz zajęć wpisanych w stały grafik pracy chóru, młodzi śpiewacy uczestniczą także w odbywających się kilka razy w roku sesjach warsztatowych prowadzonych przez zagranicznych ekspertów – brytyjskich mistrzów śpiewu chóralnego. Dyrektorem artystycznym Chóru jest od początku Małgorzata Podzielny – absolwentka Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu (dyrygentura chóralna i teoria muzyki).

CHÓR INSTYTUTU EDUKACJI MUZYCZNEJ UNIWERSYTETU JANA KOCHANOWSKIEGO W KIELCACH
Chór uczestniczy od wielu lat w życiu kulturalnym Kielc, reprezentuje uczelnię na terenie miasta i całego kraju. Prowadzi stałą współpracę z Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej. Laureat wielu konkursów, uhonorowany także platynową płytę za Golgotę Świętokrzyską, diamentową za Psałterz wrześniowy i podwójną diamentową za Tu es Petrus oraz platynową za Siedem pieśni Marii. Jego dyrygentka jest Teresa Romańska - absolwentką Akademii Muzycznej w Krakowie. Obecnie pracuje w Instytucie Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, prowadzi chór akademicki, zespoły wokalne i zajęcia dyrygowania.

CHÓRY OGÓLNOPOLSKIEGO PROGRAMU ROZWOJU CHÓRÓW SZKOLNYCH
• Chór Dziecięcy Melikos SP nr 1 im. J. Kusocińskiego
w MZS nr 2 w Bolesławcu, dyrygent Izabela Kulpa

ANDRZEJ KOSENDIAK