19 października, piątek, g. 19.00, sala koncertowa

INAUGURACJA ROKU KULTURALNEGO
WOJEWÓDZTWA ŚWIĘTOKRZYSKIEGO

AMERYKAŃSKIE IMPRESJE

Zespół SPIRITUALS SINGERS BAND

ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
JACEK ROGALA dyrygent
ELŻBIETA SZOMAŃSKA słowo o muzyce

W. SZOMAŃSKI Uwertura do Missa Gospel’s
G. GERSHWIN Uwertura Girl crazy
E. Czerny Melodie g. Gershwina, Melodie G.Millera
oraz pieśni negro spirituels w opr. W. Szomańskiego

20 lat Województwa Świętokrzyskiego

kup bilet on-line


Znany wrocławski zespół Spirituels Singers Band obchodzi w tym sezonie artystycznym czterdzieste urodziny. Cztery lata temu, 1 maja, gdy artyści jechali na koncert w Siedlcach, zdarzył się wypadek samochodowy, w którym śmierć poniósł założyciel i lider zespołu – Włodzimierz Szomański. Grupa po pewnym czasie wznowiła działalność, witana owacyjnie na koncertach. SSB zwykle śpiewa a capella, ale często współpracuje także z orkiestrami symfonicznymi. Dzisiaj publiczność kielecka będzie miała przyjemność delektować się wspaniałym śpiewem artystów, którzy wystąpią podczas Inauguracji Roku Kulturalnego Województwa Świętokrzyskiego. W ich wykonaniu usłyszymy pieśni spirituels fantastycznie łączone z brzmieniem orkiestry. Koncert poprowadzi Elżbieta Szomańska, zaś nad muzyczną stroną czuwać będzie Jacek Rogala.SPIRITUALS SINGERS BAND
Polska grupa wokalna wykonująca a cappella pieśni negro spirituels, gospel, standardy muzyki jazzowej i rozrywkowej oraz kolędy; powstała 1978 we Wrocławiu z inicjatywy kompozytora i aranżera – Włodzimierza Szomańskiego. Efektem 40-letniej działalności jest kilka tysięcy koncertów w kraju i za granicą, liczne programy TVP i PR, a także znacząca artystycznie dyskografia obejmująca 13 płyt. Zespół brał udział w wielu festiwalach krajowych i zagranicznych, począwszy od Wratislawia Cantans po Jazz Jamboree. SSB na koncie artystycznym ma również dubbing bajek dla dzieci oraz współpracę z teatrami przy realizacji spektakli muzycznych. Bogaty i oryginalny repertuar zespołu, będący owocem twórczym kierownika artystycznego –Włodzimierza Szomańskiego, umieszcza go z jednej strony w muzyce popularnej, gospels i jazzie, z drugiej – na estradach filharmonicznych w wykonaniach dzieł oratoryjno-kantatowych, jakie zostały stworzone z myślą o zespole, jak Missa Gospel ‘s, Jutrznia Gospel’s Madonny Jana Pawła II czy Litanie do polskich świętych. Stąd częsta współpraca z Filharmoniami oraz orkiestrami symfonicznymi w całej Polsce. Za dokonania artystyczne członkowie zespołu zostali odznaczeni Krzyżami Zasługi, a SSB uhonorowano prestiżową nagrodą im. Vacka – Wacka Kisielewskiego, magazyn Jazz Forum w ankiecie Jazz Top’92 w kategorii grup wokalnych przyznał im pierwsze miejsce w Polsce. Jest również dwukrotnym laureatem nagrody festiwalu Old Jazz Meeting oraz Nagrody Estrady Polskiej „Prometeusz 2000” za najwyższe osiągnięcia w sztuce estradowej.


ELŻBIETA SZOMAŃSKA
Jest absolwentką Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Pierwsze lata po studiach pracowała jako instruktor muzyczny w Domach Kultury i nauczyciel w szkole muzycznej. Przez wiele lat związana była z Filharmonią Wrocławską (specjalista do spraw reklamy i marketingu, współpracująca jako rzecznik prasowy m.in. z Festiwalem Wratislavia Cantans, Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Wiedeńskiej, Festiwalem Polskiej Muzyki Współczesnej). Współorganizator koncertów Wieczory Tumskie. Autor artykułów i recenzji do wielu gazet. W Gazecie Wrocławskiej posiadała własną rubrykę propagującą muzykę klasyczną Tematy na pięciolinii. Redagowała edukacyjne programy koncertowe Filharmonia dla Młodych oraz współpracowała z innymi instytucjami muzycznymi (m.in. z Teatrem Muzycznym Operetki Wrocławskiej), a także z Radiem Wrocław (własny program muzyczny Nad pięknym Modrym Dunajem). Od 1978 prowadzi koncerty dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Na stale związana z Jaworskimi Koncertami Pokoju i Festiwalem Muzyki Wiedeńskiej.


strona główna

Październik