19 marca 2021, piątek, g. 19:00, sala koncertowa

L. van BEETHOVEN Uwertura koncertowa Coriolan op. 62
W. A. MOZART Koncert fortepianowy nr 24 c-moll KV 491
I. STRAWIŃSKI Suita z baletu Pulcinella

Uwertura Coriolan Ludwiga van Beethovena jest przykładem dzieła należącego do najwcześniejszej fazy romantyzmu. Choć jego konstrukcja pozostaje klasyczna, to muzyka jest pełna emocji wyrażonych np. głośnymi pojedynczymi dźwiękami lub gwałtownymi akordami.
Koncert fortepianowy c-moll Wolfgang Amadeus Mozart napisał w roku 1786. Dramatyczny w nastroju, z niespokojnymi, urywanymi motywami w części pierwszej i łagodną melodyką środkowej Romanzy, przynosi finał z porywającą melodią i najznamienitszymi wariacjami, jakie skomponował „Geniusz z Salzburga”. Dzieło poznamy w interpretacji Grzegorza Niemczuka, jednego z najbardziej aktywnych polskich pianistów klasycznych młodego pokolenia.
Pulcinella to balet skonstruowany przez Igora Strawińskiego w roku 1920 w oparciu o fragmenty dzieł twórców XVII m.in. G. B. Pergolesiego. Suita składa się z dziewięciu ogniw o tanecznym charakterze.
Orkiestrą Symfoniczną zadyryguje Czesław Grabowski – dyrektor Filharmonii Zielonogórskiej.

GRZEGORZ NIEMCZUK
Artysta wystąpił do tej pory z ponad 400 recitalami i koncertami, odwiedzając 34 kraje na 6 kontynentach. Gościł w najbardziej prestiżowych salach koncertowych świata. Pianista posiada bardzo rozbudowany repertuar obejmujący ponad 200 utworów solowych i 20 koncertów na fortepian z orkiestrą od epoki baroku po muzykę XX i XXI wieku. Szczególnie ceniony jest w Azji, a także w Norwegii.
W 2013 wygrał jako pierwszy Polak w historii International Carnegie Hall Concerto Debut Competition w Nowym Jorku. Ta nagroda otworzyła mu drogę do Carnegie Hall, gdzie w l2013 zaprezentował II Koncert fortepianowy f-moll op. 21 F. Chopina, zbierając znakomite recenzje. Jest również laureatem wielu konkursów pianistycznych w Polsce, Belgii, Włoszech i USA. W 2017 zadebiutował w Chinach, gdzie w ramach Festiwalu Polskie Kręgi Sztuki wystąpił w prestiżowej Beijing Concert Hall.
Doktor sztuki, pracuje na Uniwersytecie Śląskim na stanowisku adiunkta. Jest również zapraszany do prowadzenia kursów mistrzowskich. Obecnie artysta realizuje na swoim kanale YouTube oraz fanpage’u na facebooku projekt pt. Jak słuchać i rozumieć Mazurki Fryderyka Chopina.

CZESŁAW GRABOWSKI
Studiował kompozycję (klasa B. Woytowicza) i dyrygenturę (klasa J. Hawela) w PWSM w Katowicach. Jako dyrygent współpracuje z orkiestrami polskimi i zagranicznymi, wykonując muzykę oratoryjną, symfoniczną, operową i popularną. Koncertował w wielu krajach Europy oraz na Ukrainie i Białorusi. Pracował w Operze Śląskiej, w Państwowym Zespole Ludowym Pieśni i Tańca Śląsk jako kierownik artystyczny, w Filharmonii Zabrzańskiej – na stanowisku dyrygenta. Od 1986 jest dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Zielonogórskiej im. T. Bairda, a także dyrektorem Festiwalu Smyczkowego Mistrzowie polskiej wiolinistyki, Dni Muzyki nad Odrą, Międzynarodowych Spotkań Muzycznych Wschód - Zachód w Zielonej Górze oraz Międzynarodowego Festiwalu Organowego. Należy do inicjatorów budowy w Zielonej Górze nowej sali koncertowej – Międzynarodowego Centrum Muzycznego Wschód-Zachód. W swoim dorobku kompozytorskim posiada wiele utworów oratoryjnych, symfonicznych, kameralnych i chóralnych, wykonywanych w kraju i za granicą. Dokonał licznych nagrań płytowych.
Jest honorowym Obywatelem Miasta Zielona Góra. Został odznaczony przez Ministra Kultury medalem Zasłużony dla Kultury Polskiej – Gloria Artis.

PGE Energia Ciepła S.A. Mecenas Filharmonii Świetokrzyskiej im. O. Kolberga

Marzec 2021