18 listopada, niedziela, godz. 11.00, sala koncertowa

GAWOT I MAGIA

ARTYŚCI ZESPOŁU TAŃCA DAWNEGO PAWANILIA

MKiDN

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

kup bilet on-line


Pełen lekkości i humoru spektakl taneczno-muzyczny dla dużych i małych. Barokowa choreografia, współczesna pantomima, bogate kostiumy i wspaniała muzyka J. C. F. Fischera, M. Maraisa i J. B. Lully’ego służyć będą dobrej zabawie i edukacji. Walorem spotkania będą również krótkie warsztaty gawota i menueta.

Koncert dla dzieci od lat 7

Gawot i magia
Dawno, dawno temu (czyżby w epoce nazywanej Barokiem?), nie do końca wiadomo gdzie (może we Francji, a może zupełnie gdzieś indziej?), żyła dziewczyna, której wcale nie było łatwo – musiała bowiem usługiwać swoim nieznośnym siostrom. Jedna z nich była próżna, druga leniwa, a trzecia – na okrągło jadła! Pewnego dnia dziewczyna spotkała kobietę, która bardzo lubiła tańczyć gawota i była – skądinąd - bardzo nietypową wiedźmą...

Zespół Tańca Dawnego Pawanilia powstał w 1991 roku przy Staromiejskim Domu Kultury w Warszawie. Od tamtej pory pracuje w urokliwych salach starej kamienicy na warszawskiej Starówce, popularyzując i kultywując sztukę dawnego tańca.
W jego repertuarze znajdują się renesansowe tańce dworskie, barokowe tańce balowe i sceniczne, kontredanse i XIX-wieczne tańce salonowe.
Zespół był pomysłodawcą i współorganizatorem corocznej Letniej Szkoły Dawnego Tańca i Muzyki w Sandomierzu, która odbywała się od 1993 roku do 2002. Od 11 lat współtworzy Korowód - Spotkania z Tańcem Dawnym – przegląd zespołów tańca dawnego z całej Polski.
Pawanilia występuje zazwyczaj w zabytkowych wnętrzach, gdzie stylowy wystrój stanowi doskonałe tło dla jej spektakli tanecznych. Dbałość o kostiumy i gest sprawia, że w przedstawieniach odżywa atmosfera minionych epok, podkreślana muzyką wykonywaną na kopiach dawnych instrumentów. Pawanilia współpracuje z wieloma zespołami muzyki dawnej, takimi jak: Dekameron, Dancerye, Mercurius, Umbraculum, Floripari, Ars Nova.
Do połowy 2014 roku Zespół prowadzony był przez Sylwię Majewską i Katarzynę Mazur, obecnie prowadzi go Sylwia Majewska.


SYLWIA MAJEWSKA
Jest założycielką Zespołu Tańca Dawnego PAWANILIA, którym kierowała do 2017 roku. Obecnie rozwija projekty artystyczne wraz z Zespołem THEATRUM, zajmuje się rekonstrukcją odzieży historycznej oraz prowadzi przestrzeń kulturalną wraz księgarnią z wyselekcjonowaną ofertą.
Od lat interesuje się modą, zwłaszcza tą dawną. Prowadzi w Warszawie Pracownię Kostiumu THEATRUM, gdzie zajmuje się na odtwórstwem ubiorów historycznych.
Zespół THEATRUM skupia tancerzy, muzyków i miłośników tańca dawnego oraz osoby związane z rekonstrukcją ubiorów historycznych. Pomimo młodego wieku Zespół może pochwalić się udziałem w prestiżowych wydarzeniach, m.in. w Warszawskim Festiwalu Tańca Dawnego Riverenza odbywającym się na Zamku Królewskim w Warszawie.



strona główna

Listopad