18 czerwca, piątek, g. 19:00, sala koncertowa

ZAKOŃCZENIE SEZONU

TOMASZ STRAHL wiolonczela
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
JACEK ROGALA dyrygent

E. PAŁŁASZ Dziewczyna o płowych włosach. Preludium na orkiestrę
R. SCHUMANN Koncert wiolonczelowy a-moll op.129
L.van BEETHOVEN I Symfonia C-dur op. 21

Koncert na VOD


Tytuł utworu Edwarda Pałłasza (1936-2019) Dziewczyna o płowych włosach nawiązuje do słynnego fortepianowego preludium Claude`a Debussy`go Dziewczyna o włosach jak len. Motywem przewodnim dzieła Pałłasza jest arabeskowy temat, który podlega wielu przeobrażeniom, zawsze jednak słyszalny i rozpoznawalny; malowany pastelowymi barwami lub wtopiony w bardziej burzliwy przebieg. Kompozytor napisał w komentarzu: „Utwór zadedykowany został Marii Fydrych, która od grudnia 1986 roku jest moją żoną”.
O Koncercie wiolonczelowym Roberta Schumanna tak wypowiedział się jeden z najwybitniejszych wiolonczelistów – Pablo Casals: „Jedno z najpiękniejszych dzieł, jakie istnieją, muzyka uduchowiona od pierwszej do ostatniej nuty”. Koncert nigdy nie został wykonany za życia Schumanna i długo pozostawał w zapomnieniu. Premiera odbyła się 23 kwietnia 1860 roku, cztery lata po jego śmierci, w Oldenburgu. Utwór bardzo emocjonalny, uwagę zwraca niesłychanie liryczna część druga. Dzieło grane jest attaca, ponieważ Schumann nie znosił oklasków pomiędzy częściami. Koncert usłyszymy w interpretacji Tomasza Strahla, doskonale znanego w Kielcach wybitnego artysty.
Ludwig van Beethoven napisał I Symfonię C-dur w latach 1899-1800. Choć dzieło wykazuje wyraźne wpływy Symfonii 97 Haydna i Symfonii Jowiszowej Mozarta, to jednak wiele epizodów I Symfonii przemawia mocnym i czystym głosem przyszłego autora Eroiki czy też Symfonii Piątej, Siódmej oraz Dziewiątej.
Orkiestrę Symfoniczną poprowadzi Jacek Rogala.

TOMASZ STRAHL
Ukończył Akademię Muzyczną w Warszawie w klasie prof. K. Michalika. Jako stypendysta Rządu Austriackiego odbył roczne Studium Podyplomowe w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Wiedniu u prof. T. Kühne. Laureat konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, m. in. w Poznaniu, Warszawie, a także w San Sebastian. Otrzymał również nagrodę-stypendium Polsko-Japońskiej Fundacji JESC w 1994. Odbył liczne tournée po Japonii, Kanadzie, Hiszpanii. Dokonał wielu nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej, a także dla CBC Radio w Kanadzie. Był kilkakrotnie nominowany do nagrody Fryderyk, a w 2003, 2019 i 2020 został jej laureatem. Jest profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Prowadzi także kursy mistrzowskie w Polsce, Holandii, Finlandii, Niemczech, Japonii i Ameryce Płd. Zasiada w jury wielu krajowych i międzynarodowych konkursów wiolonczelowych. Od 2012 bierze udział w promocji Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina pod redakcją prof. Jana Ekiera. Efektem tej współpracy jest również nagranie płyty z utworami kameralnymi Fryderyka Chopina (DUX), która otrzymała nagrody fonograficzne czasopism muzycznych Scherzo i Pizzicato oraz nominację do nagrody Fryderyk”. Artysta gra na instrumencie Leopold Widhalm, Norymberga 1778.


JACEK ROGALA
Dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej


PGE Energia Ciepła S.A. Mecenas Filharmonii Świetokrzyskiej im. O. Kolberga

strona główna

Czerwiec 2021