W oficjalnym zakończeniu sezonu artystycznego Filharmonii Świętokrzyskiej udział weźmie jeden z najbardziej znanych pianistów, „wysoce inteligentny muzyk”, ceniony przez takich kompozytorów, jak: Lutosławski, Kilar za wirtuozowskie wykonania utworów tychże, i bardzo lubiany przez kielecką publiczność – Paweł Kowalski. W jego interpretacji wysłuchamy II Koncertu fortepianowego g-moll op. 22 Camille’a Saint-Saënsa, zaliczanego do najciekawszych i najlepszych dzieł tego twórcy, a napisanego dla pianisty-geniusza, sławy rosyjskiej muzyki – Antona Rubinsteina.
Artyście towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej pod wodzą swojego szefa, która wykona również słynną Pavanę fis-moll op. 50 Gabriela Fauré oraz muzykę baletową z oper: Faust Charlesa Gounoda i Samson i Dalila Saint-Saënsa. Mażna by zatem zaryzykować twierdzenie, iż ostatni w tym sezonie koncert upłynie pod znakiem pysznych baletowych motywów ze znanych oper, dla których swoistym kontrapunktem będzie dziewiętnastowieczny efektowny – w nie mniej znakomitym wykonaniu – Koncert fortepianowy.
To oficjalne zakończenie nie oznacza jednak, że muzycy już wybierają się na zasłużony urlop. Jeszcze wystąpimy dwukrotnie w ramach Święta Kielc:
– 25 czerwca powtórzymy bowiem Tajemnice wirtualnego świata – opowieść taneczno-muzyczną zrealizowaną wspólnie z Kieleckim Teatrem Tańca, – zaś 27 czerwca Koncertem plenerowym w muszli parku miejskiego powitamy wakacje. A naszą tegoroczną działalność (mam na myśli „wewnętrzny” kalendarz Filharmonii) zakończymy naprawdę 3 lipca, kiedy to weźmiemy udział w inauguracji Festiwalu im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju.


PAWEŁ KOWALSKI
Jeden z najbardziej wszechstronnych polskich muzyków; był pierwszym po Krystianie Zimermanie wykonawcą Koncertu fortepianowego Witolda Lutosławskiego, który zagrał pod dyrekcją kompozytora w 1989 w Warszawie. Studiował w Hochschule für Musik „Rheinland” w Kolonii, w Akademii Muzycznej w Warszawie (dyplom z wyróżnieniem) oraz w The Vancouver Academy of Music (stypendium W. Lutosławskiego). Występował w większości krajów europejskich, USA, Kanadzie i Ameryce Płd.: m.in. w paryskiej Salle Pleyel, Konzerthaus w Berlinie, Konserwatorium w Brukseli, w RadioKulturhaus w Wiedniu, Tonhalle w Zurychu, Estonia Concert Hall w Tallinie, Salon Dorado w Buenos Aires, Narodowej Sali Koncertowej im. Bartoka w Budapeszcie, w Sali "Vratislav Lisinski" w Zagrzebiu, jak również na znanych festiwalach europejskich i polskich. Koncertował z orkiestrą Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Yehudi Menuhina, z orkiestrami radiowymi w Berlinie i Oslo, z orkiestrami filharmonicznymi w Europie, a także z Orquesta Sinfónica de Chile. Dokonał nagrań dla kilkunastu radiofonii, nagrał płyty kompaktowe z utworami Beethovena, Brahmsa, Chopina, Zarębskiego. W 2004 wystąpił jako solista w Koncercie fortepianowym W. Kilara z NOPSPR w ramach projektu „Pociąg do Muzyki Kilara”. Z okazji poszerzenia Unii Europejskiej artysta uznany został przez francuski tygodnik Courrier International za jedną z czterech najciekawszych osobowości z Polski. Był członkiem jury Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Hummla w Bratysławie.
W Roku Chopinowskiego wystąpił z recitalami oraz z orkiestrami, m.in.: w Konserwatorium Królewskim w Brukseli, w Filharmonii Słowackiej w Koszycach, w Konserwatorium w Palma de Mallorca – Inauguracja Roku Chopinowskiego na Balearach, w Wiedniu, Kuwejcie, w Filharmonii im. George Enescu w Bukareszcie oraz na Festiwalu Wiosennym w Budapeszcie.


JACEK ROGALA
Dyrektor Naczelny i Artystyczny Filharmonii Świętokrzyskiej.



wstecz

góra