18 lutego, wtorek, g. 18.30, sala kameralna

TRIO FORTEPIANOWE
CUORE PIANO TRIO


ZUZANNA BUDZYŃSKA skrzypce
JADWIGA ROGUSKA wiolonczela
SZYMON OGRYZEK fortepian

W programie muzyka K. LIPIŃSKIEGO, F. LESSELA,
A. MALAWSKIEGO, L. RÓŻYCKIEGO

Instytut Muzyki i Tańca

„Scena dla Muzyki Polskiej”
Koncert współorganizowany w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca
„Scena dla Muzyki Polskiej”

kup bilet on-line


Scena dla Muzyki Polskiej to nowy program Instytutu Muzyki i Tańca przeznaczony dla polskich artystów wykonawców, realizowany we współpracy z Filharmonią Narodową i instytucjami artystycznymi w kraju. Wyłonione w trybie konkursowym programy z muzyką polską będą prezentowane w Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej i powtarzane w innych miastach w Polsce, w tym w Kielcach.

Głównym kryterium, jakie obraliśmy podczas wyboru programu koncertu, była zasada kontrastu. Zależy nam na tym, aby uzmysłowić szerokiemu gronu odbiorców, jak bardzo oryginalna i zróżnicowana jest polska muzyka klasyczna, w szczególności ta zapomniana. Repertuar, który proponujemy, przechodzi od klasycyzmu poprzez romantyzm i neoromantyzm aż do muzyki XX wieku.
Zespół Cuore Piano Trio powstał 2 lata temu, ale już może się pochwalić nagrodami zdobytymi w Singapurze, Atenach i Bydgoszczy. Czasami z Tria wyłania się duet i w tych konfiguracjach będziemy słuchać młodych wirtuozów na naszej estradzie. Artyści wykonają 4 utwory kompozytorów polskich, przy czym szczególny nacisk kładą na trzy cudownej urody Polonezy Karola Lipińskiego, które znalazły się na płycie Polonaises nagranej w 2018 przez duet Zuzanna Budzyńska – Szymon Ogryzek. Ale Karol Lipiński jest tu ważny również z tego względu, że urodził się w Radzyniu Podlaskim (1790-1861), rodzinnym mieście Zuzanny Budzyńskiej – wyjaśnia skrzypaczka, której celem od dawna jest popularyzowanie muzyki tego twórcy. Poza tym zespołowi wydało się interesujące zestawienie: F. Lessel (uczeń J. Haydna) i A. Malawski, których utwory dzieli półtora wieku. Pierwszy to dzieło młodzieńcze, drugi – dojrzałego twórcy. Na zakończenie kameralnego spotkania usłyszymy Rapsodię op. 33 Ludomira Różyckiego skomponowaną w Berlinie przed I wojną światową. Dzieło nawiązuje swoim brzmieniem do bogatej w skrajne emocje estetyki romantycznej.

CUORE PIANO TRIO
Zespół powstał w 2017 z inicjatywy studentów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Zuzanna Budzyńska studiuje w klasie prof. Andrzeja Gębskiego, Jadwiga Roguska – u prof. Tomasza Strahla i as. Mateusza Szmyta, a Szymon Ogryzek – w klasie prof. Joanny Ławrynowicz-Just. Jako zespół muzycy kształcą się pod kierunkiem prof. Krystyny Makowskiej-Ławrynowicz. Trio zdobyło czołowe nagrody na międzynarodowych konkursach, m.in. w Singapurze, Atenach i Bydgoszczy, jest także laureatem programu IMiT Scena dla Muzyki Polskiej. Cuore Piano Trio aktywnie koncertuje, m. in. w Filharmoniach: Narodowej, Świętokrzyskiej, Warmińsko-Mazurskiej i Podkarpackiej, w Łazienkach Królewskich oraz Sali Balowej Zamku w Łańcucie. W 2018 na zaproszenie Instytutu Adama Mickiewicza zespół wziął udział w XIV Rosyjsko-Polskim Festiwalu Młodzieżowa Akademia Sztuki w Moskwie, gdzie koncertował w renomowanych moskiewskich salach koncertowych i muzeach, a także w Ambasadzie RP. Inaugurował także 45. Międzynarodowe Kursy Muzyczne im. Z. Brzewskiego w Łańcucie oraz Festiwal Miksury Kultury w Warszawie. Trio regularnie uczestniczy w lekcjach mistrzowskich prowadzonych przez uznanych pedagogów, takich jak: S. Kravchenko, L. Triakina (Rosja), E. Zienkowski, M. Fernandes (Austria), M. Flaksman, F. Zichner (Niemcy), J. Maleckis (Łotwa), E. Rothstein (Wielka Brytania). Wszyscy członkowie zespołu są stypendystami programu Erasmus+, co umożliwiło im podjęcie rocznych studiów w Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu. Muzycy są także stypendystami Rektora UMFC, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Centrum Edukacji Artystycznej oraz Prezesa Rady Ministrów.
Duet Zuzanna Budzyńska – Szymon Ogryzek to laureaci nagrody polskiego środowiska muzycznego Koryfeusz Muzyki Polskiej 2019 w kategorii Odkrycie Roku, przez portal Era Jazzu określeni zostali jako "Perfekcyjny duet". W ubiegłym roku ukazała się ich druga płyta –Polonaises (DUX), prezentująca najpiękniejsze polonezy na skrzypce i fortepian w twórczości kompozytorów polskich, m.in. Karola Lipińskiego. Płyta zbiera fantastyczne recenzje uznanych krytyków muzycznych z całej Europy. Duet jest laureatem wielu konkursów, m.in. w Szwecji, Bośni i Hercegowinie, Grecji oraz w Polsce. Artyści regularnie koncertują w Polsce, Austrii, Francji, Rosji i we Włoszech.



strona główna

Luty 2020