Czy księżniczka znajdzie rycerza o złotym sercu? W jaki sposób poradzić sobie z płonącymi obręczami? Jak zagrać na piszczałce? Kto prosił do tańca w średniowieczu?
Na te i inne pytania odpowie Bajka. Ten niezwykły spektakl przygotowany przez zespół JAR powstał w oparciu o podania, legendy, obrzędowość ludową i średniowieczną muzykę.
Animatorami spektaklu będą członkowie Klubu Historycznego „HIRD”, działającego przy I Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, którzy postarają się włączyć w zabawę uczestników koncertu.

ZESPÓŁ JAR
Zespół powstał zimą 2006 w Sławkowie. Artyści zainspirowani kulturą słowiańską oraz wczesnym średniowieczem tworzą muzykę folkową w oparciu o zapisy etnografów oraz podania, legendy i obrzędowość ludową Słowian. W swoich wykonaniach podczas koncertów wykorzystują kopie instrumentów historycznych oraz instrumenty pasterskie. W ten sposób, nawiązując do stylistyki średniowiecznej, przywołują atmosferę tamtej epoki. Wiele utworów to ich własne aranżacje.
Na początku działalności Jar grał głównie na spotkaniach towarzyskich, przy ognisku. Później jednak wraz z rozszerzeniem instrumentarium i repertuaru zaczął grać na różnego rodzaju imprezach. Odtąd mają za sobą kilkadziesiąt koncertów w kraju i za granicą, m.in. na festiwalach średniowiecznych, dniach historii miast, pokazach walk i piknikach historycznych oraz innych imprezach okolicznościowych, a także w filharmonii czy na scenach kameralnych.
Działający w Kielcach od 10 lat Klub Historyczny „HIRD”, którego członkami są uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego, odtwarza skandynawskich najemników na służbie Pierwszych Piastów (Mieszka I i Bolesława Chrobrego). Bazą Klubu jest I LO im. S. Żeromskiego w Kielcach. Klub działa pod kierownictwem Zbigniewa Kowalskiego – nauczyciela historii.

AGNIESZKA NOWAK-ZAGÓRA
Jest flecistką Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Świętokrzyskiej. Prowadzi audycje muzyczne w szkołach na terenie województwa świętokrzyskiego, koncerty z cyklu Akademia Melomana, a także okrasza słowem koncerty symfoniczne i kameralne odbywające się w Kielcach i innych miastach regionu.