17 kwietnia, wtorek, g. 18.30, sala kameralna

w składzie:
MARIA POMIANOWSKA, ALEKSANDRA KAUF, ADRIANNA KAFEL,
IWONA RAPACZ, PATRYCJA NAPIERAŁA
staropolskie instrumenty smyczkowe – fidele kolanowe
(suki: biłgorajska, mielecka i basowa oraz fidela płocka)

MKiDN

w ramach Programu „Muzyka”

Ceniony zespół Marii Pomianowskiej (założycielki i rekonstruktorki zapomnianych instrumentów) specjalizuje się w odkrywaniu autentycznych i jakże niezwykłych brzmień przeszłości.

Zespół Reborn prezentuje nieznane dotąd brzmienia w muzyce. Wynikają one z barwy dźwięku odtworzonych instrumentów polskich . Koncerty stanowią niepowtarzalną okazję usłyszenia brzmienia wymarłej tradycji. W składzie zespołu znajdują się wybitni artyści grający na zrekonstruowanych fidelach kolanowych :suce biłgorajskiej, mieleckiej, fideli płockiej oraz suce basowej.
W repertuarze zespołu Reborn znajdują się unikalne zabytki polskiej literatury muzycznej: ludowej i dworskiej. Obok nich możemy usłyszeć współcześnie skomponowane przez liderkę zespołu, Marię Pomianowską, utwory inspirowane brzmieniem, melodyką i rytmem muzyki starożytnej Persji, Indii, Chin.

MARIA POMIANOWSKA
Doktor habilitowana sztuk muzycznych, multiinstrumentalistka, wokalistka, kompozytorka i pedagog. Profesor Akademii Muzycznej w Krakowie oraz dyrektor międzynarodowego festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Od 1984 prowadzi studia nad unikalnymi technikami gry na instrumentach muzycznych rodem z Azji i Europy, podróżując do Indii, Chin, Korei, Japonii i na Bliski Wschód. W 1994, wspólnie z prof. Ewą Dahlig i lutnikiem Andrzejem Kuczkowskim, zrealizowała z sukcesem rekonstrukcję dwóch zaginionych staropolskich instrumentów smyczkowych: suki biłgorajskiej i fideli płockiej. Od 30 lat koncertuje na całym świecie. Podczas pięcioletniego pobytu w Japonii (1997-2002) artystka prezentowała w największych salach koncertowych polską muzykę ludową i klasyczną. Zrekonstruowane instrumenty wielokrotnie pokazywane były na dworze cesarskim Japonii. Artystka wydała 21 autorskich płyt, wiele z nich otrzymało międzynarodowe nagrody. W 2010 otworzyła pierwszą w Polsce specjalizację Ethno na Akademii Muzycznej w Krakowie. Od 2011 tworzy unikatowe programy wraz z muzykami arabskimi, pakistańskimi, senegalskimi, koreańskimi, chińskimi, japońskimi i indyjskimi w Azji i Afryce, bazujące na muzyce ludowej z Mazowsza.

ALEKSANDRA KAUF
Wiolonczelistka, absolwentka Marii Pomianowskiej w klasie fideli kolanowych. Uczestniczy w wielu międzynarodowych projektach organizowanych przez Marię Pomianowską, m.in. w Baltic Culture Wave z artystami z Danii, Litwy, Niemiec, Polski i Szwecji. W 2013 była członkiem projektu Polska-Chiny prezentowanego w kilku miastach Polski. W 2015 współtworzyła projekt Polska-Indie prezentowany kilkakrotnie zarówno w Indiach, jak i w Polsce.

KAROLINA MATUSZKIEWICZ
Jest absolwentką UMFC w Warszawie w klasie skrzypiec prof. Julii Jakimowicz- Jakowicz i asystenta dra Jakuba Jakowicza. Obecnie studiuje na III roku Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fideli kolanowych u prof. Marii Pomianowskiej. Laureatka wielu konkursów skrzypcowych w Polsce. Współtworzy zespół T/Aboret.

IWONA RAPACZ
Ukończyła Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie w klasie wiolonczeli. Współpracowała z Polską Orkiestrą Radiową i Polską Filharmonią Kameralną. Od 2006 współtworzy zespół kameralny Trio Impresja. Od 2012 współtworzy niedzielne warsztaty muzyczne dla rodzin w Pałacu pod Blachą. Współpracuje z Michałem Lorencem i nagrywa jego muzykę do filmów i przedstawień teatralnych. Od trzech lat koncertuje z Piwnicą Poetycką Anny Bojarskiej.

PATRYCJA NAPIERAŁA
Perkusjonistka związana głównie z wykonawcami polskiej sceny Etno. Przez blisko dwie dekady współpracowała również z zespołami związanymi ze sceną World, Pop, Ethno, muzyką klasyczną, współczesną, popularną, ilustracyjną itd. Na stałe współpracuje z wiedeńskim studiem nagraniowym Euro Acoustics jako muzyk sesyjny. Udziela się również jako muzyk w teatrach warszawskich: Dramatyczny, Ateneum, a także jest muzykiem w Kabarecie na Koniec Świata.

Kwiecień 2018