17 MARCA, NIEDZIELA | 11.00, SALA KONCERTOWA

FOLKOWE MUZYKOWANIE
Zespół TĘGIE CHŁOPY w składzie:
MANIUCHA BIKONT tuba, śpiew
EWA GROCHOWSKA skrzypce, śpiew
MATEUSZ KOWALSKI akordeon, baraban, skrzypce i śpiew
MICHAŁ MAZIARZ skrzypce
DOROTA MURZYNOWSKA baraban
SZCZEPAN POSPIESZALSKI trąbka
MICHAŁ ŻAK klarnet
MARCIN ŻYTOMIRSKI skrzypce

kup bilet on-line


Kapela kontynuuje tradycje muzyki tanecznej Kielecczyzny w jej autentycznej i niestylizowanej formie. Tęgie Chłopy chcą grać do tańca tak, żeby „sufit się podnosił”. Pomaga w tym obecność mocnej sekcji dętej – trąbki, kornetu i klarnetu. Publiczność w lekkiej formie pozna elementy odchodzącej w zapomnienie tradycji, na którą złożą się pieśni, tańce i gwara.

Koncert dla dzieci od lat 4

KAPELA TĘGIE CHŁOPY
Zespół kontynuuje tradycje muzyki tanecznej Kielecczyzny w jej autentycznej i niestylizowanej formie. Nazwa jest muzyczną deklaracją: Tęgie Chłopy grają przede wszystkim kieleckie „chłopy” – trójmiarowe, śpiewne melodie typowe dla wschodniej Kielecczyzny, zwane także „światówkami” lub „śpiwami”. Kapelę tworzą muzycy zaangażowani w organizację Kieleckiego Taboru Domu Tańca w Sędku koło Łagowa. Większość z nich współtworzy wiele cenionych projektów muzycznych i działań animacyjnych w świecie polskiej muzyki tradycyjnej. Starając się dotrzeć do najstarszego repertuaru Kielecczyzny, członkowie kapeli przejechali setki kilometrów w poszukiwaniu muzykantów i śpiewaczek tego regionu. Kapela grała do tańca podczas zabaw tanecznych i festiwali muzyki tradycyjnej i współczesnej w całej Polsce, a także w Szwecji i Francji. W 2014 r. wzięła udział w spektaklu Jacka Hałasa i Darka Błaszczyka Orszak weselny/Żałobny rapsod, zrealizowanym przez Polskie Radio.
Kapela wydała dotychczas płyty: Dansing (wyd. Muzyka Odnaleziona, październik 2015) i Wesele! (grudzień 2017, wyd. Wodzirej).strona główna

Marzec 2019