17 LUTEGO, NIEDZIELA | 11.00, SALA KONCERTOWA

KAROLINA STASIOWSKA altówka
ANNA PODKOŚCIELNA-CYZ wiolonczela
PAWEŁ KUSION akordeon

Wszystkich łasuchów – małych i dużych – zapraszamy do Filharmonii na prawdziwą ucztę… oczywiście muzyczną. Dźwiękowe pyszności przygotował kwartet smyczkowy Con Affetto. Wśród nich znajdą się utwory W. A. Mozarta, G. Bizeta i A. Vossena oraz muzyczne zabawy. W rozmowy dwojga skrzypiec, altówki i wiolonczeli włączy się także akordeonista, który zaprezentuje możliwości swojego instrumentu.

Koncert dla dzieci od lat 4.

Żeński kwartet smyczkowy CON AFFETTO
Nazwa zespołu Con Affetto (z wł. „ z uczuciem” ) wiele mówi o zaangażowaniu młodych artystek, które połączyła przyjaźń, chęć doskonalenia swoich umiejętności oraz wyjątkowa pasja wspólnego muzykowania. Con Affetto od 2005 r. prowadzi aktywną działalność artystyczną, koncertując m.in. w Filharmonii Świętokrzyskiej, Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, Dworku I. J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, Tarnowskim Teatrze im. Ludwika Solskiego, krakowskich Sukiennicach, Centrum Sztuki Mościce. Kwartet dysponuje szerokim i zróżnicowanym repertuarem, począwszy od kanonów muzyki klasycznej, poprzez ciekawe aranżacje muzyki rozrywkowej, filmowej i musicalowej, aż po oryginalne wykonania muzyki współczesnej. Szczególne miejsce w repertuarze Con Affetto zajmują tanga, a inspirujące w tym zakresie okazało się podjęcie współpracy z wybitnym akordeonistą-bandoneonistą Klaudiuszem Baranem. Członkinie kwartetu nieustannie rozwijają swoje muzyczne zainteresowania, systematycznie uczestnicząc w nagraniach płyt, projektach orkiestrowych, teatralnych oraz koncertach zespołów polskiej sceny rozrywkowej (współpracując m.in. z Krzesimirem Dębskim oraz Piotrem Cugowskim). Zespół obecnie zajmuje się premierowym nagrywaniem kompletnej dyskografii współczesnego amerykańskiego kompozytora polskiego pochodzenia Henryka Derusa, co oprócz głównego nurtu wykonawczego – muzyki klasycznej epok dawniejszych – pozostaje wielką fascynacją i pasją zespołu. Wiosną 2015 r. Con Affetto wziął udział w produkcji filmowej holenderskiej reżyserki Mieke Bal – premiera filmu odbyła się w Krakowie w kwietniu 2016. Rok 2015 zespół zakończył wielkim Koncertem Jubileuszowym, który był podsumowaniem 10 lat działalności artystycznej. W styczniu br. zespół wyjechał na tournée koncertowe do Chin.

PAWEŁ KUSION
Na akordeonie gra od siódmego roku życia. Miłością do tego instrumentu zaraził go ojciec, który od wielu lat jest nauczycielem Zespołu Szkół Muzycznych w Tarnowie. Na swoim koncie ma wiele koncertów w Polsce i za granicą, a także wspólnie nagraną płytę w ramach festiwalu La Folle Journee z Motion Trio, ikoną tria akordeonowego na świecie. Oprócz tego szkoli również młodych tarnowian z gry na akordeonie (Zespół Szkół Muzycznych w Tarnowie oraz Szkoła Muzyczna w Czasławiu), z którymi w przeciągu ostatnich czterech lat sięgnął po blisko 40 nagród na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Ukończył z wyróżnieniem Zespół Szkół Muzycznych im. I. J. Paderewskiego w Tarnowie w klasie mgr. Wiesława Kusiona oraz Akademię Muzyczną w Łodzi w klasie prof. Zbigniewa Ignaczewskiego. Jest laureatem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Przemyślu, 2000 (I miejsce); Gorlickich Konfrontacji Akordeonowych, 2000, 2002 (I miejsce); Gorlickich Konfrontacji Akordeonowych w kategorii zespołów kameralnych, 2011 (wyróżnienie); Grand Prix International et Recontres „Jeunes Talents” w Montrond-les-Bains, 2013 (Francja, II miejsce); International Accordion Competition w Murska Sobota, 2013 (Słowenia, I miejsce). W 2013 r. za szczególne osiągnięcia artystyczne otrzymał Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Stypendium Rektora Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi. Współpracuje m.in. z Con Affetto, Motion Trio, Big Band Krak. Współtworzy duet AccoSax, trio AccoCreationStage oraz Origo Quartet.

Luty 2019