Zapraszamy do wysłuchania koncertu WYŁĄCZNIE na naszym kanale YouTube o godz. 19.00
W tym dniu Filharmonia dla publiczności będzie zamknięta.

16 października 2020, piątek, g. 19:00, sala koncertowa

BARWY ROMANTYZMU

ALEKSANDRA KULS-KOZIAK skrzypce
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
MARTYNA SZYMCZAK dyrygent


H. WIENIAWSKI Polonez A-dur op. 21, Legenda op.17, Scherzo-Tarantelle g-moll op. 16,
F. SCHUBERT VIII Symfonia Wielka C-dur D 944
Instytut Muzyki i Tańca

Koncert współorganizowany i współfinansowany
w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca "Dyrygent– rezydent".
Dyrygentem – rezydentem Filharmonii Świętokrzyskiej im. O. Kolberga
w sezonie 2019/2020 jest Martyna Szymczak.

Filharmonia/ostrożnie, wciąga!!!

Filharmonia uczestniczy w programie
„filharmonia / ostrożnie, wciąga!!!”,
organizowanym przez Instytut Muzyki i Tańca ze środków MKiDN


W programie – mistrzowskie utwory największych, uwielbiane przez publiczność chyba pod każdą szerokością geograficzną. Karkołomna technicznie, stylizowana na demoniczne scherzo neapolitańskiego tańca Scherzo-Tarantelle op. 16. Oraz delikatna, otoczona aurą romantycznej tajemniczości Legenda op. 17, a także dostojny Polonez A-dur op. 21 – to trzy cudownej urody dzieła należącego do elity europejskich wirtuozów II połowy XIX wieku – Henryka Wieniawskiego, które wysłuchamy w I części koncertu. Solistką będzie Aleksandra Kuls-Koziak - artystka obsypana nagrodami na prestiżowych międzynarodowych festiwalach.
Na zakończenie spotkania zaplanowaliśmy emanującą niezwykłą siłą 8. Symfonię Franza Schuberta nazywaną Wielką. Uważana niekiedy za jego najlepsze dzieło, Symfonia trwa ok. 60 min. i pełna jest dramatyzmu, ale także, wbrew dość niewesołym życiowym okolicznościom egzystencji Schuberta – porywa optymistyczną energią. Zaiste! Wielka! I nie przypadkiem wybrana przez maturzystów w programie IMiT-u filharmonia/ ostrożnie, wciąga!!!
Orkiestrę Symfoniczną poprowadzi Martyna Szymczak, kończąca tym koncertem rezydencję w Filharmonii Świętokrzyskiej.

ALEKSANDRA KULS-KOZIAK
Spośród wielu osiągnięć artystki należy wymienić I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Jozsefa Szigetiego w Budapeszcie (wrzesień 2012), a także dwie nagrody specjalne na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (2011). W ubiegłym roku skrzypaczka została laureatką II miejsca na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Grażyny Bacewicz w Łodzi (grudzień 2019).
Ukończyła Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie prof. Kai Danczowskiej. Od 2016 pracuje na macierzystej uczelni na stanowisku asystenta. Występowała jako solistka w wielu krajach Europy oraz w USA, Brazylii, Turcji, Chinach.
Interesuje się kompozycją. Jej utwory były wielokrotnie prezentowane na Forum Kompozytorskim w PSM II st. im. J. Elsnera, także w Filharmonii Narodowej, w Radio Classic oraz za granicą, m.in. w Belgii, Norwegii i na Ukrainie. Docenione zostały także na Ogólnopolskim Konkursie dla Młodych Kompozytorów w Stalowej Woli (2008). Jest stypendystką Fundacji Pro Musica Bona.


MARTYNA SZYMCZAK
Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej prof. Marka Pijarowskiego. W trakcie studiów współpracowała jako asystent dyrygenta m.in.: z Agnieszką Duczmal czy Michałem Klauzą. Na roku dyplomowym została zaproszona przez Filharmonię Zielonogórską do udziału w Międzynarodowym Forum Młodych Dyrygentów. Debiutowała na scenie Filharmonii Narodowej w 2018, prowadząc Koncert Symfoniczny Dyplomantów UMFC z Orkiestrą FN. Uczestniczyła m. in. w V Międzynarodowych Kursach Dyrygenckich w Krakowie prowadzonych przez Rafała Jacka Delektę oraz w warsztatach operowych z Carlo Montanaro organizowanych przez Uniwersytet Muzyczny w Warszawie. Po ukończeniu studiów związała się z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie jako dyrygent-asystent, gdzie bierze udział w przygotowaniu premier operowych i baletowych, pracując m. in. z Grzegorzem Nowakiem. Poza klasycznym repertuarem symfoniczno-operowym interesuje się także wykonawstwem muzyki współczesnej. Dyrygowała takimi zespołami, jak: Filharmonia Narodowa, Polska Orkiestra Radiowa, Orkiestra Akademii Beethovenovskiej, Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej, Orkiestra Filharmonii Zielonogórskiej, Orkiestra Symfoniczna Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.


PGE Energia Ciepła S.A. Mecenas Filharmonii Świetokrzyskiej im. O. Kolberga


strona główna

Październik 2020