16 kwietnia 2015, czwartek, g. 18.30, sala kameralna

WIECZÓR ELEKTRONIKI

RAFAŁ ZAPAŁA live electronics, moderator
AGNIESZKA WOLSKA-ŚCIPNIAK flet
TOMASZ SOŚNIAK fortepian

Kwartet smyczkowy MAAK GROUP:
OLGA ALICJA OSMOLIŃSKA skrzypce (gościnnie)
KAROLINA GAJDA skrzypce
ANNA LENCKOWSKA altówka
AGNIESZKA TOMASZEWSKA-JASIAK wiolonczela

R. ZAPAŁA Lutoslow muzyka akuzmatyczna (elektronika – Rafał Zapała)
J. CAGE Sonaty i Interludia: Sonata 1.*, Interludium 3*
R. ZAPAŁA Nicolette na flet i live electronics*
C. ROADS Point line clouds: Sculptor*, Fluxon* , wizualizacje Brian O’Reilly
R. ZAPAŁA XynThi*
P. JODLOWSKY Serie Noire na fortepian i taśmę*
R. ZAPAŁA Relative na fortepian, kwartet smyczkowy i live electronics*

* pierwsze wykonanie w Kielcach

kup bilet on-line


Muzyka elektroniczna ma dzisiaj nie mniej do zaoferowania niż muzyka akustyczna. Laptop stał się pełnoprawnym instrumentem. W ramach koncertu Rafał Zapała, tegoroczny rezydent Filharmonii Świętokrzyskiej, przybliży najnowsze tendencje, takie jak: muzyka akuzmatyczna, elektroakustyczna, live electronics, przetwarzanie "na żywo", improwizacja elektroniczna, muzyka laptopowa, noise music. Jako rozwinięcie koncertu przedstawiona zostanie autorska koncepcja preparacji elektronicznej (Live Electronic Preparation - LEP).
Wykonawcami utworów zarówno kompozytora-rezydenta, jak i Johna Cage’a – jednego z najbardziej ekstrawagandzkich kompozytorów współczesnych (do historii przeszło jego dzieło Tercet – 4 min. i 33 sek. ciszy), Curtisa Roadsa – amerykańskiego twórcy muzyki eksperymentalnej oraz Pierre’a Jodlowsky’ego – francuskiego autora muzyki elektronicznej, multimedialnej i teatralnej, będą:
Agnieszka Wolska-Ścipniak, flecistka FŚ, Tomasz Sośniak – pianista współpracujący z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej, członek zespołu Sepia Ensemble, oraz zespół Filharmonii Świętokrzyskiej MAAK GROUP z gościnnym udziałem Olgi Alicji Osmolińskiej – muzyka-solisty grupy II skrzypiec.
RAFAŁ ZAPAŁA
Kompozytor-rezydent Filharmonii Świętokrzyskiej w sezonie 2014/2015
Urodzony w Kielcach w 1975 r. kompozytor, improwizator (pianista, perkusista, live electronics), artysta dźwięku.

Zapała nie dostrzega granic pomiędzy muzyką poznaną poprzez akademickie wykształcenie, muzyczne doświadczenia kontrkultury i współpracy z artystami z innych dziedzin sztuki. Jego muzyka jest prezentowana na festiwalach muzyki współczesnej, w jazzowych klubach, na scenach muzyki eksperymentalnej oraz w otwartych przestrzeniach miejskich. Ukończył studia z kompozycji muzyki (magister, doktor) i dyrygentury chóralnej (magister). Uczestniczył w kursach, m.in.: K. Stockhausena (Kürten 2008), Acanthes Courses (Metz, 2010 z IRCAM, T. Murailem, B. Furrerem), P. Oliveros (STEIM, Amsterdam) i innych.
Artysta–rezydent m.in.: w Stanford University–CCRMA (01-03.2014), CK "Zamek" (2014), założyciel i prezes fundacji an_ARCHE NewMusicFoundation oraz wielu zespołów i projektów muzycznych (z muzyką współczesną komponowaną, improwizowaną, elektroniczną, eksperymentalną). Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta na Wydziale Kompozycji i współtworzy Studio Muzyki Elektronicznej Akademii Muzycznej w Poznaniu.
Jego autorska koncepcja Live Electronic Preparation (LEP Technique) jest opublikowana jako rozdział Oxford Handbook of Interactive Audio (Oxford University Press, 2014).


AGNIESZKA WOLSKA-ŚCIPNIAK
Naukę gry na flecie rozpoczęła w PSM I st. w Starachowicach, a następnie uczyła się w Państwowym Liceum Muzycznym im. F. Chopina w Krakowie. Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fletu prof. Barbary Świątek-Żelazny. W czasie studiów związana była z zespołami kameralnymi; w 1991 zdobyła II nagrodę w kategorii zespołów kameralnych w konkursie Citta di Castelfidardo. Od 1994 jest muzykiem w Filharmonii Świętokrzyskiej. Jest również pedagogiem w ZPSM w Kielcach.


TOMASZ SOŚNIAK
Urodził się w 1988 roku w Świebodzicach. Ukończył Akademię Muzyczną im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie fortepianu Alicji Kledzik. Obecnie jest wykładowcą tej uczelni w Katedrze Perkusji oraz Instrumentów Dętych. Laureat ogólnopolskich i zagranicznych konkursów pianistycznych i kameralistycznych, m.in. II nagrody na IX Konkursie Pianistycznym „Ludwik Stefański i Halina Czerny-Stefańska in memoriam” w Płocku (2006), I nagrody na II Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Magnificat Lupiae” w Lecce (Włochy) (2008). Współpracuje z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej. Wykonawca utworów młodych polskich kompozytorów ściśle związanych z poznańskim życiem muzycznym (np. Ewa Fabiańska-Jelińska, Artur Kroschel, Rafał Zapała). W ubiegłym roku nagrał wspólnie z sopranistką Anną Budzyńską płytę z nieznanymi pieśniami kompozytorów słowiańskich. Znalazły się na niej utwory m.in. Żeleńskiego, Dvořaka i Lisinskiego. Artysta wchodzi w skład zespołu założonego przez Rafała Zapałę oraz Artura Kroschela – Sepia Ensemble. Uczestniczył w projekcie I, Culture Orchestra w 2014 roku.


KWARTET SMYCZKOWY MAAK GROUP
Zespół powstał w 2010 z inicjatywy artystek związanych z Filharmonią Świętokrzyską. W tym samym roku zadebiutował na XVI Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym im. Krystyny Jamroz w Busku Zdroju oraz na XXIX Międzynarodowym Festiwalu Jeunesses Musicales w Kielcach. W 2011 uczestniczył w XV Zamkowych Spotkaniach z Muzyką. Współpracuje z Muzeum Historii Miasta Kielce oraz innymi instytucjami, biorąc czynny udział w życiu muzycznym Kielc i województwa świętokrzyskiego. W 2013 zespół otrzymał nagrodę Muzyczne Scyzoryki. W repertuarze znajdują się utwory polskich kompozytorów XX wieku, stąd udział grupy w projekcie „Nowe interpretacje”. Zespół tworzą: MARIA CYWICKA – absolwentka klasy skrzypiec gdańskiej Akademii Muzycznej; KAROLINA GAJDA – ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie, laureatka m.in. IX Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Kameralnych im. G. Bacewicz w Łodzi. Jako solistka i kameralistka brała udział w wielu festiwalach, druga koncertmistrz orkiestry; ANNA LENCKOWSKA – absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku, altowiolistka, koncertowała w ośrodkach muzycznych Niemiec, Austrii, Francji i Szwajcarii; AGNIESZKA TOMASZEWSKA-JASIAK – ukończyła Akademię Muzyczną w Łodzi, koncertmistrz grupy wiolonczel, kameralistka. Jako solistka brała udział w licznych festiwalach muzycznych, występując m.in. z Kielecką Orkiestrą Kameralną, z Cameratą Scholarum.
Gościnnie wystąpi OLGA ALICJA OSMOLIŃSKA – absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi, solistka grupy II skrzypiec, laureatka konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, prowadzi działalność koncertową solową oraz jako kameralistka.powrót do strony głównej