16 marca 2021, wtorek, godz. 18:30, sala koncertowa

SCENA DLA MUZYKI POLSKIEJ

KSIĄŻEK PIANO DUO fortepiany
AGNIESZKA ZAHACZEWSKA-KSIĄŻEK
KRZYSZTOF KSIĄŻEK

J. ELSNER Sonata B-dur op. 16 na cztery ręce
F. CHOPIN Wariacje D-dur na cztery ręce na temat pieśni
T. Moore’a wg włoskich melodii ludowych
M. MOSZKOWSKI Kalejdoskop op. 74
W. MARKIEWICZÓWNA Suita na dwa fortepiany
H. M. GÓRECKI Toccata op. 2 na dwa fortepiany
A. TANSMAN La grande ville na dwa fortepiany
W. LUTOSŁAWSKI Miniatura na dwa fortepiany
W. LUTOSŁAWSKI Wariacje na temat Paganiniego na dwa fortepiany
Instytut Muzyki i Tańca  MKiDN

Projekt realizowany we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca, finansowany
ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu


kup bilet on-line


Dzisiejszego wieczora pragniemy Państwa zaprosić na recital zespołu Książek Piano Duo przedstawiający 200 lat historii duetu fortepianowego w muzyce polskiej.
Utworem, który rozpocznie wieczór będzie Sonata B-dur op. 16 Józefa Elsnera (1769-1854), kompozytora mozartowskiego w duchu, łączącego środki wyrazu wiedeńskich klasyków z polską muzyką ludową i salonową.
Kolejnym dziełem będą Wariacje D-dur na temat pieśni T. Moore’a autorstwa najwybitniejszego z uczniów Józefa Elsnera – Fryderyka Chopina (1810-1849). Utwór przez wiele lat znany był tylko ze spisu Ludwiki Jędrzejewiczowej. Jego autograf ujrzał światło dzienne w 1964 roku, a możliwość wykonywania go współcześnie zawdzięczamy Janowi Ekierowi, który dokonał rekonstrukcji brakujących elementów dzieła.
Pierwszą część wieczoru zakończy cykl Kalejdoskop op. 74 na cztery ręce Maurycego Moszkowskiego (1854-1925), którego siedem poszczególnych części mieni się barwami niczym pierwowzór – optyczna zabawka.
Na drugą część koncertu złożą się utwory pochodzące z XX stulecia pisane na dwa fortepiany. Zaprezentowane zostaną utwory kompozytorów związanych ze Śląskiem: Toccata op. 2 Henryka Mikołaja Góreckiego (1933-2010) i Suita Władysławy Markiewiczówny (1900-1982). W obu tych dziełach odzywają się echa folkloru polskiego połączonego fortepianową oschłością, czy wręcz perkusyjnością. Na przeciwnym biegunie muzycznym leży La Grande Ville Aleksandra Tansmana (1897-1986) oddające muzyczną atmosferę klubów lat 30.poprzedniego stulecia. Muzyczną podróż zakończą dwie kompozycje Witolda Lutosławskiego (1913-1994): mniej znana, acz urokliwa Miniatura oraz sławne Wariacje na temat Paganiniego.

KSIĄŻEK PIANO DUO
Zespół założony w 2012 przez Agnieszkę Zahaczewską-Książek i Krzysztofa Książka. Muzycy rozpoczęli współpracę pod okiem dr hab. Sławomira Cierpika w czasie studiów na Akademii Muzycznej w Krakowie, później pracowali także pod kierunkiem prof. Marii Szwajger-Kułakowskiej i Arie Vardiego. Wspólnie koncertowali w wielu miejscach w Polsce i za granicą (Szwajcaria, Francja, Wielka Brytania, RPA). W 2019 duet zdobył II nagrodę i nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie dzieł Schuberta na XXI Międzynarodowym Konkursie Duetów Fortepianowych im. F. Schuberta w Jeseniku (Czechy) oraz tytuł finalisty i nagrodę specjalną przyznaną przez Jury Młodych na III Międzynarodowym Konkursie Duetów Fortepianowych im. Suzany Szӧrenyi w Bukareszcie (Rumunia). W 2020 artyści otrzymali stypendium Młoda Polska na nagranie i wydanie płyty z suitami na dwa fortepiany Antona Areoskiego i Sergiusza Rachmaninova. Duet reprezentowany jest przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.


KRZYSZTOF KSIĄŻEK
Jeden z najciekawszych pianistów swojego pokolenia. Półfinalista i laureat dwóch nagród pozaregulaminowych w XVII Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2015) oraz laureat III nagrody i nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie mazurków I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych (2018).
Triumfator i medalista najwyższych konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych.
Występował na licznych festiwalach w kraju i za granicą. Artysta ma w swoim dorobku 4 płyty. Za płytę Apparition nagraną wspólnie z Agatą Zubel pianista otrzymał nagrodę FRYDERYK 2020 w kategorii album solowy.
Jest absolwentem Akademii Muzycznych w Krakowie i Bydgoszczy w klasie prof. Stefana Wojtasa. Obecnie, w ramach studiów podyplomowych w klasie prof. Arie Vardiego, studiuje w Hochschule für Musik, Theater und Medien Hannover.


AGNIESZKA ZAHACZEWSKA-KSIĄŻEK
Ukończyła z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Stefana Wojtasa. Odbywała również studia podyplomowe w klasie prof. Wojciecha Świtały w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Obecnie jest doktorantką w katowickiej uczelni w klasie kameralistyki fortepianowej prof. Marii Szwajger-Kułakowskiej.
W czasie studiów w Krakowie kształciła swe umiejętności kameralne pod kierunkiem prof. Kai Danczowskiej, dr Justyny Danczowskiej oraz dr hab. Sławomira Cierpika. W 2015 r. jako członkini kwintetu fortepianowego zdobyła III nagrodę na Ogólnopolskim Turnieju Kameralnym w Bydgoszczy.
Od 2018 r. występuje w trio fortepianowym Agnieszka jest również laureatką młodzieżowych konkursów pianistycznych. Wystąpiła z recitalami w ramach organizowanych przez NIFC koncertów w Muzeum Chopina w Warszawie oraz Żelazowej Woli.
Była stypendystką Burmistrza Krynicy-Zdroju, fundacji stypendialnej Almanachu Muszyny oraz Rektora Akademii Muzycznej - w Krakowie i Katowicach. Pianistka pracuje również jako akompaniator w katedrze skrzypiec i altówki w Akademii Muzycznej w Krakowie.


PGE Energia Ciepła S.A. Mecenas Filharmonii Świetokrzyskiej im. O. Kolberga

strona główna

Marzec 2021