UWAGA!
Ze względu na chorobę artysty dzisiejszy koncert JACKA KORTUSA zostaje odwołany.
Zakupione bilety można zwrócić w kasie biletowej.


15 czerwca, wtorek, godz. 18:30, sala kameralna

SCENA DLA MUZYKI POLSKIEJ

JACEK KORTUS fortepian

F. LESSEL Sonata fortepianowa C-dur op. 2 nr 2
A. STOLPE Sonata fortepianowa d-moll
J. WIENIAWSKI Sonata h-moll op. 22


Instytut Muzyki i Tańca  MKiDN

Koncert jest współorganizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca
w ramach programu własnego „Scena Muzyki Polskiej”,
dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

kup bilet on-line

Wykup dostęp on-line


Popularyzacja polskiej literatury pianistycznej to główny cel prezentowanego koncertu. W jego programie znalazły się dzieła, które pomimo posiadanych walorów nieczęsto wykonywane są na polskich estradach. Przykładem może być tu dorobek kompozytorski Antoniego Stolpego, który aż do końca XX wieku pozostał w zapomnieniu. Dopiero w ostatnich latach staraniem prof. Andrzeja Wróbla oraz Fundacji im. Wincentego i Franciszka Lesslów przywracana jest pamięć o kompozytorze i publikowane są jego utwory. W XIX w. ukazał się zaledwie jeden jego utwór - Sonata fortepianowa d-moll, którą dziś wykonana Jacek Kortus.
Inną koncepcją pianisty jest także przedstawienie sonaty fortepianowej z punktu widzenia trzech kompozytorów. To wizje wybitnych artystów, z których każdy odegrał znaczącą rolę w polskiej twórczości fortepianowej. Wywodzący się z jednego regionu (Puławy, Lublin) w trakcie swojej drogi kompozytorskiej, działali następnie w różnych miejscach Europy, przekładając na swój język muzyczny elementy otaczającej kultury i ówczesne, obowiązujące trendy.

JACEK KORTUS
Ukończył studia z wyróżnieniem w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w klasie fortepianu prof. Waldemara Andrzejewskiego. Jest laureatem m.in.: I nagrody i Grand Prix na IX Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Antoninie (2005), II nagrody na I Ogólnopolskim Konkursie im. W. Kędry w Łodzi (2002), II nagrody na Ogólnopolskim Konkursie im. I. J. Paderewskiego w Piotrkowie Trybunalskim (2000), II nagrody na Ogólnopolskim Konkursie w Żaganiu (2001), III nagrody na Międzynarodowym Konkursie w Szafarni (1999). W 2005 został finalistą wyróżnionym na XV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Warszawie.
Koncertował w Niemczech, Francji, Belgii, Rumunii, USA, Meksyku, Brazylii, Chile, Chinach, Japonii, Izraelu, Palestynie, Maroko i innych. Stypendysta Fundacji Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich i Ministra Kultury. Uhonorowany Medalem Młodej Sztuki, a także Medalem Młodego Pozytywisty im. Hipolita Cegielskiego. Nominowany był do nagrody Paszporty Polityki. W 2009 pierwsza solowa płyta artysty otrzymała nominację do nagrody Fryderyki.PGE Energia Ciepła S.A. Mecenas Filharmonii Świetokrzyskiej im. O. Kolberga

strona główna

Czerwiec 2021