15 MARCA, PIĄTEK | 19.00, SALA KONCERTOWA

ARCYDZIEŁA SYMFONIKI

AGATA SZYMCZEWSKA skrzypce
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
JACEK ROGALA dyrygent

J. SIBELIUS Koncert skrzypcowy d-moll op. 47
J. BRAHMS IV Symfonia e-moll op. 98 Elegijna

Filharmonia/ostrożnie, wciąga!!!

Koncert objęty programem "filharmonia / ostrożnie, wciąga!!!.
Program współorganizuje Instytut Muzyki i Tańca"


kup bilet on-line


Nasza dzisiejsza propozycja to dwa arcydzieła symfoniki – jeden z najczęściej wykonywanych i nagrywanych koncertów skrzypcowych Sibeliusa oraz ostatnia w dorobku Brahmsa symfonia nie przypadkiem nazywana Elegijną ze względu na nostalgiczny nastrój utworu. Koncert skrzypcowy d-moll to mistrzowskie dzieło znakomitego kompozytora, ojca narodowego stylu w muzyce fińskiej, przesycone surowym północnym klimatem, z urzekającymi lirycznymi frazami i, jakby dla przeciwwagi, radosnymi, tanecznymi rytmami. IV Symfonię e-moll rozpoczyna muzyka posępna, wyłaniająca się jakby z ciemnej otchłani i stopniowym narastaniem prowadzi nas aż do kunsztownego finału, może najbardziej fascynującej części, zawierającej romantyczną emocjonalność. Koncert skrzypcowy Jeana Sibeliusa usłyszymy w interpretacji Agaty Szymczewskiej, laureatki XIII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego. Orkiestra Symfoniczna – pod batutą Jacka Rogali.

AGATA SZYMCZEWSKA
Od zdobycia I nagrody, Złotego Medalu oraz Nagrody Publiczności w XIII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (2006) regularnie występuje na renomowanych scenach w Europie, Azji i obydwu Amerykach.
Koncertowała w słynnych salach koncertowych pod batutą najwybitnych dyrygentów. W 2010 zadebiutowała w Royal Festival Hall z London Philharmonic Orchestra, którą poprowadził Osmo Vanska. Regularnie występuje u boku Anne-Sophie Mutter; wraz z zespołem Mutters Virtuosi odbywa tournée w prestiżowych salach koncertowych i festiwalach muzycznych na czterech kontynentach. Od ponad 10 lat koncertuje z maestro Seiji Ozawą, biorąc udział w jego projektach, jak International Summer Music Academy w Szwajcarii, Tanglewood Music Festival oraz w koncertach w Azji. Ważnym punktem kariery oprócz koncertów solowych jest muzyka kameralna, którą wykonuje w towarzystwie znakomitych artystów; od 2014 jest członkiem renomowanego Szymanowski Quartet. Laureatka nagrody London Music Masters (2009), Paszportu Polityki, Nagrody TVP Kultura w kategorii Muzyka Poważna oraz 4 Fryderyków. Na koncie ma nagrania kilku płyt, m.in. z koncertami skrzypcowymi Brucha, Mendelssohna oraz Legendą Wieniawskiego wydaną przez firmę Universal Music, a także Modern soul z sonatami młodych kompozytorów polskich. Artystka jest absolwentką Hochschule für Musik und Theater w Hannoverze w klasie prof. Krzysztofa Węgrzyna oraz Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie prof. Bartosza Bryły. Od 2016 prowadzi klasę skrzypiec na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Obecnie gra na skrzypcach Nicolo Gagliano (1755) użyczonych dzięki uprzejmości Anne-Sophie Mutter.
Agata Szymczewska jest reprezentowana przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.


JACEK ROGALA
Dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej.
strona główna

Marzec 2019