14 grudnia, piątek, g. 19.00, sala koncertowa

BARWY ROMANTYZMU

BARTOSZ KOZIAK wiolonczela
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
JOSÉ MARIA FLORÊNCIO dyrygent

K. SZYMANOWSKI Cztery tańce polskie
R. SCHUMANN Koncert wiolonczelowy a-moll op. 129
P. CZAJKOWSKI V Symfonia e-moll op. 64

PWM       TUTTI.pl

Koncert pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego
w ramach przedsięwzięcia TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.

Filharmonia/ostrożnie, wciąga!!!

Koncert objęty programem "filharmonia / ostrożnie, wciąga!!!. Program współorganizuje Instytut Muzyki i Tańca"

kup bilet on-line


W 1926 r. Karol Szymanowski napisał na zamówienie Oxford University Press Cztery tańce polskie na fortepian. Mazurek i Krakowiak adresowane są dla dzieci, stąd ich nieskomplikowana faktura i przejrzystość. Trudniejsze pod względem technicznym są Oberek i Polonez. Jedyny w dorobku niemieckiego twórcy Koncert wiolonczelowy powstał w ciągu zaledwie 2 tygodni w roku 1850. Niestety, Schumann nie doczekał prawykonania, które się odbyło 4 lata po jego śmierci. Dzieło składa się z 3 części, a solistą będzie uhonorowany najwyższymi nagrodami w prestiżowych konkursach wiolonczelowych artysta – Bartosz Koziak.
Na zakończenie wieczoru usłyszymy V Symfonię e-moll Piotra Czajkowskiego – utwór pełen emocji, porównywany do V Symfonii Beethovena, z przewijającym się tematem-mottem, który wprowadza klarnet w niesłychanie niskim rejestrze (charakterystycznym dla twórczości kompozytora).
Koncert poprowadzi doskonale znany naszej publiczności maestro Josė Maria Florḕncio.

BARTOSZ KOZIAK
Zdobywca najwyższych nagród na konkursach: im. W. Lutosławskiego w Warszawie, Isang Yun in Memoriam w Tongyeong (Korea), im. M. Łysenki w Kijowie, Praskiej Wiosny, XI Międzynarodowego Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie, konkursach im. P. Czajkowskiego w Moskwie oraz ARD w Monachium, także laureat nagrody specjalnej Fundacji Kultury Polskiej przyznanej przez Ewę Podleś. Koncertował w prestiżowych salach koncertowych w Berlinie, Pradze, Paryżu, Palermo, Warszawie. Jako solista współpracował z wybitnymi orkiestrami, występował pod dyrekcją mistrzów batuty. Jako kameralista współpracuje m.in. z Kają Danczowską, Elżbietą Stefańską, Anną Marią Staśkiewicz, Justyną Danczowską, Marcinem Koziakiem, Radosławem Sobczakiem, Agnieszką Kozło. Współtworzy Warszawską Grupę Wiolonczelową Cellonet. Jest zapraszany na renomowane festiwale. Ukończył z odznaczeniem Magna cum Laude Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w klasie prof. Kazimierza Michalika i Andrzeja Bauera oraz Conservatoire National Superieur de Musique de Paris w klasie Philippe’a Mullera. Od kilku lat jest zapraszany do udziału w projektach koncertowych Krzysztofa Pendereckiego. W jego dyskografii znajdują się m.in. nagrania II Koncertu wiolonczelowego G. Bacewicz, wyróżnione przez magazyn Pizzicato w Luksemburgu. Brał udział w pierwszym nagraniu płytowym Concerto grosso pod dyrekcją kompozytora. Dzięki uprzejmości Kai Danczowskiej gra na XIX-wiecznej kopii instrumentu J. Guadagniniego, na którym koncertował wybitny polski wiolonczelista Dezyderiusz Danczowski. Artysta reprezentowany jest przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.


JOSÉ MARIA FLORÊNCIO
Urodził się w Fortalezie (Brazylia), w Polsce mieszka od 1985 r. Edukację muzyczną rozpoczął w rodzinnym mieście. Naukę kontynuował na Uniwersytecie Minas Gerais w Belo Horizonte, uzupełniał na kursach mistrzowskich w Brazylii oraz w The Juilliard School of Music w Nowym Jorku, Musikhochschule w Wiedniu i w warszawskiej Akademii Muzycznej, gdzie ukończył studia dyrygenckie w klasie prof. Henryka Czyża. Po przyjeździe do Polski poprowadził wiele koncertów symfonicznych i kameralnych, a także przedstawień operowych i baletowych. Sprawował funkcję stałego dyrygenta Teatru Wielkiego w Łodzi, Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, był dyrektorem Państwowej Opery we Wrocławiu, Orkiestry i Chóru PRiTV w Krakowie, Filharmonii Poznańskiej, Orquestra Sinfonica do Theatro Municipal de Sao Paulo, Opery Bałtyckiej w Gdańsku, dyrektorem muzycznym Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu. Jest laureatem licznych nagród i odznaczeń, m.in. srebrnego medalu „Gloria Artis”. W jego dokonaniach artystycznych znajduje się wiele prawykonań i nagrań utworów współczesnych, m.in. światowa prapremiera oper: Elektra Mikisa Theodorakisa i Olga kompozytora brazylijskiego Jorge Antunes’a, kantaty Holocaust Marty Ptaszyńskiej oraz utworów jemu dedykowanych, napisanych przez kompozytorów polskich i zagranicznych. Na swoim koncie ma nagrania płyt z muzyką kompozytorów niemal z całego świata. Płyta z muzyką francuskich kompozytorów H. Tomasi i J. Bondon, została doceniona pięcioma Diapazonami. Znany jest również z zaangażowania w szeroko pojętą działalność kulturalną, m.in. wspiera wiele inicjatyw wymian międzynarodowych, organizacji festiwali filmowych i teatralnych. Pełni funkcję Konsula Honorowego Republiki Federalnej Brazylii w Polsce.



strona główna

Grudzień