KONCERT ODWOŁANY!!!

14 października 2020, środa, g. 18:30, sala kameralna

WIEDEŃSKIE TRIO

TRIO GUSCHLBAUER-BLACHUTA (Austria) w składzie:
VERONIKA BLACHUTA flet
MARILIES GUSCHLBAUER wiolonczela
KASUMI YUI fortepian

W programie:
JOSEPH HAYDN Trio G-dur, Hob. XV: 15
PHILIPPE GAUBERT Pièce romantique na flet, wiolonczelę i fortepiano
OLIVER MADAS Suite Frizzante – une assemblage
BOHUSLAV MARTINŮ Trio na flet, wiolonczelę i fortepian

Austriackie Forum Kultury

Jak wiadomo, od wielu lat współpracujemy – ku satysfakcji obu stron – z Austriackim Forum Kultury, które poleca nam ciekawych artystów, promując kulturę austriacką w Polsce. Tym razem gościć będziemy Trio Guschlbauer-Blachuta, złożone z trzech znakomitych artystek – które połączyły wspólne studia, a także długoletnia muzyczna współpraca. W Kielcach zespół zaprezentuje się w czterech utworach: na początek usłyszymy piękne, wesołe Trio G-dur „papy” Haydna, w którym uwagę zwraca wirtuozowska część trzecia zamykająca się basową nutą stałą.
Philippe Gaubert zaliczany był do najwybitniejszych francuskich kompozytorów w okresie międzywojennym. Z jego twórczości artystki wybrały Piece romantique z dominującymi wspaniale rozbudowanymi elementami lirycznymi.
Oliver Madas, urodzony w 1979 r. w Wiedniu, to austriacki kompozytor I perkusista Filharmonii Wiedeńskiej. Suite Frizzante – une assemblage powstała w 2014 r.
Tytułem nawiązuje do przejętego z historii sztuki pojęcia asamblażu, formy artystycznej zbudowanej z kolaży i obiektów plastycznych. Składa się z pięciu części, z których każda opracowuje odmienny temat, ale łączy… butelka z takimi składnikami, jak: cukier, drożdże, kwaśność (polecamy równie fascynujący opis utworu w programie koncertowym!).
Bohuslav Martinů, czeski kompozytor zmarły w 1959 r., swoje Trio na flet, wiolonczelę i fortepian napisał w 1944 r. Dzieło wydaje się, że aż paruje niezmąconą radością życia – echem studenckich lat spędzonych w Paryżu, choć antycypuje tragiczne wydarzenia roku 1944 w Europie w poważnym Adagio.

TRIO GUSCHLBAUER – BLACHUTA
Długoletnia muzyczna współpraca i studia w Mozarteum w Salzburgu łączą Marilies Guschlbauer z flecistką Veroniką Blachutą – wspólnie zrealizowały kilka projektów duetowych na flet i wiolonczelę i odbyły razem tournée do Japonii i Chin. Stąd zrodził się pomysł, by zacząć kolejny wspólny projekt, tym razem w trzyosobowym składzie. W roku 2020 trio zagra koncerty w wiedeńskim Musikverein i Konzerthaus, a także w ramach festiwalu Jeunesse w różnych krajach związkowych Austrii. W 2019 roku wygrało eliminacje Musica Juventutis wiedeńskiego Konzerthausu.
VERONIKA BLACHUTA studiowała w Mozarteum w Salzburgu oraz na Uniwersytecie Muzycznym w Wiedniu i Berlinie. Była stypendystką Orchesterakademii der Staatskapelle w Berlinie pod kierunkiem Daniela Barenboima. Laureatka licznych międzynarodowych konkursów, np. 45. Międzynarodowego Konkursu Radiowego Concertino Praga oraz 6. Konkursu Fletowego w Krakowie.
MARILIES GUSCHLBAUER ukończyła z wyróżnieniem studia w klasie Clemensa Hagena w Mozarteum w Salzburgu. Studiowała także na Uniwersytecie Muzycznym w Wiedniu. Obecnie naukę kontynuuje w Berlinie u Nicolasa Altstaedta.
KASUMI YUI jest absolwentką Purcell School of Music w Londynie i Uniwersytetu Muzycznego w Wiedniu w klasie fortepianu i klasie kameralistyki.

PGE Energia Ciepła S.A. Mecenas Filharmonii Świetokrzyskiej im. O. Kolberga