13 grudnia 2019, piątek, g. 19.00, sala koncertowa

ARCYDZIEŁA SYMFONIKI

PAWEŁ KOWALSKI fortepian
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
JACEK ROGALA dyrygent
MARTYNA SZYMCZAK asystent dyrygenta

R. WAGNER Tristan i Izolda, preludium do III aktu
A. SKRIABIN Koncert fortepianowy fis-moll op. 20
R. SCHUMANN III Symfonia Es-dur Reńska op. 97

Instytut Muzyki i Tańca

Koncert współorganizowany i współfinansowany
w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca "Dyrygent– rezydent".
Dyrygentem – rezydentem Filharmonii Świętokrzyskiej im. O. Kolberga
w sezonie 2019/2020 jest Martyna Szymczak.

Filharmonia/ostrożnie, wciąga!!!

Filharmonia uczestniczy w programie
„filharmonia / ostrożnie, wciąga!!!”,
organizowanym przez Instytut Muzyki i Tańca ze środków MKiDN


kup bilet on-line


Koncert rozpocznie przedziwnie tkliwa melodia pasterska (solo – rożek angielski) otwierająca III akt dramatu muzycznego Tristan i Izolda pióra Richarda Wagnera. Symbolizuje ona przybycie Izoldy mającej uzdrowić z ran Tristana. Niestety, romantycy raczej nie znali happy andu, za to muzyka, ,jaką pozostawili to najczystszy liryzm.
Aleksander Skriabin – nowator i mistyk, planował skomponowanie utworu, który miał być wykonany na stokach Himalajów. W roku 1897 napisał jedyny Koncert fortepianowy. To wczesna faza twórczości, kiedy rosyjski artysta pozostawał pod wpływem Fryderyka Chopina. Stąd Koncert określano jako „quasi Chopin”. Jest odrobinę dysonansowy, dekadencki i nieco rosyjski w charakterze. Przy fortepianie Paweł Kowalski – częsty i oczekiwany przez słuchaczy gość naszej Filharmonii. Pamiętamy jego świetne komentarze w TVP Kultura podczas XVII Konkursu Chopinowskiego.
Symfonia Es-dur Reńska Schumanna ma wyraźne odniesienia pozamuzyczne, choć kompozytor odżegnywał się od jakiegokolwiek objaśniania muzyki słowami. W czasie, kiedy ją pisał, przebywał w Nadrenii, w szczęśliwym dla siebie okresie życia. Zachwycił się wówczas Renem i krajobrazami, a już wielkie wrażenie na nim wywarła katedra w Kolonii. Reminiscencje tych wrażeń odnajdziemy we wszystkich pięciu barwnych częściach Symfonii, zróżnicowanych pod względem tempa i charakteru.
Orkiestrę Filharmonii poprowadzi Jacek Rogala, a w próbach do koncertu pojawi się rezydentka naszej instytucji – Martyna Szymczak.

PAWEŁ KOWALSKI
Jeden z najbardziej wszechstronnych polskich muzyków; był pierwszym po Krystianie Zimermanie wykonawcą Koncertu fortepianowego W. Lutosławskiego, który zagrał pod dyrekcją kompozytora w 1989 w Warszawie. Studiował w Kolonii, w Warszawie oraz w Vancouver. Wystąpił w 40 krajach, na czterech kontynentach. Gościł w prestiżowych salach koncertowych świata, jak również na festiwalach europejskich i polskich. Koncertował z orkiestrą Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Yehudi Menuhina, z orkiestrami radiowymi w Berlinie, Oslo, Zagrzebiu, z orkiestrami filharmonicznymi w Europie. Dokonał nagrań dla kilkunastu radiofonii, nagrał płyty z utworami Beethovena, Brahmsa, Chopina, Zarębskiego, Panufnika. Z okazji inauguracji Prezydencji RP w Radzie Unii Europejskiej wystąpił z Orkiestrą Filharmonii we Lwowie. Pianista był jurorem międzynarodowych konkursów pianistycznych, a także komentował XVII Międzynarodowy Konkurs Chopinowski dla TVP Kultura. W dniu swoich urodzin 6 lipca ub.r. wystąpił z recitalem na X Festiwalu im. Jerzego Waldorffa w Radziejowicach. W 2019 wystąpił m.in. na V Festiwalu Muzyki Klasycznej Konex w Buenos Aires, w Palau de la Musica Catalana w Barcelonie, w Valldemosie na Majorce, na Festiwalu Chopinowskim w Genewie. Został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony kulturze - Gloria Artis”.


JACEK ROGALA
Dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej


MARTYNA SZYMCZAK
Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej prof. Marka Pijarowskiego. W trakcie studiów współpracowała jako asystent dyrygenta m.in.: z Agnieszką Duczmal czy Michałem Klauzą. Na roku dyplomowym została zaproszona przez Filharmonię Zielonogórską do udziału w Międzynarodowym Forum Młodych Dyrygentów. Debiutowała na scenie Filharmonii Narodowej w 2018, prowadząc Koncert Symfoniczny Dyplomantów UMFC z Orkiestrą FN. Uczestniczyła m. in. w V Międzynarodowych Kursach Dyrygenckich w Krakowie prowadzonych przez Rafała Jacka Delektę oraz w warsztatach operowych z Carlo Montanaro organizowanych przez Uniwersytet Muzyczny w Warszawie. Po ukończeniu studiów związała się z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie jako dyrygent-asystent, gdzie bierze udział w przygotowaniu premier operowych i baletowych, pracując m. in. z Grzegorzem Nowakiem. Poza klasycznym repertuarem symfoniczno-operowym interesuje się także wykonawstwem muzyki współczesnej. Dyrygowała takimi zespołami, jak: Filharmonia Narodowa, Polska Orkiestra Radiowa, Orkiestra Akademii Beethovenovskiej, Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej, Orkiestra Filharmonii Zielonogórskiej, Orkiestra Symfoniczna Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.



strona główna

Grudzień 2019