13 października 2017, piątek, g. 19.00, sala koncertowa

F. MENDELSSOHN Muzyka do Snu nocy letniej

Instytut Muzyki i Tańca

Koncert współorganizowany i współfinansowany
w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca "Dyrygent– rezydent".
Dyrygentem – rezydentem Filharmonii Świętokrzyskiej im. O. Kolberga
w sezonie 2017/2018 jest Dawid Runtz.

Uniwersytet Jana Kochanowskiego

Koncert, którego głównym adresatem już od czterech lat jest społeczność akademicka Kielc, tradycyjnie poprzedzi wykład prof. UJK Janusza Króla na temat... No właśnie – tego dowiedzą się Państwo już w piątek 13 października.
Muzyczny wieczór natomiast rozpoczniemy od Koncertu wiolonczelowego e-moll op. 85 Edwarda Elgara, elegijnego utworu napisanego pod wpływem traumatycznych przeżyć I wojny światowej. „Choć wymagający technicznie nie epatuje wirtuozerią, zachwyca natomiast bogactwem tematycznej inwencji, szczególnym kolorytem harmonicznym, przede wszystkim zaś – głębią emocjonalnego przekazu” – jak twierdzą muzykolodzy. Solistą będzie Tomasz Daroch – m.in. zwycięzca oraz zdobywca tytułu Grand Prix VIII Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego 2011 im. Witolda Lutosławskiego.
Po przerwie zaprezentujemy muzykę do Snu nocy letniej, 40-minutowe przepiękne dzieło „cudownego dziecka muzyki” – Felixa Mendelssohna, złożone z 14 części, z których najbardziej znany jest Marsz weselny, rozsławiony wykonaniem na ślubie córki angielskiej królowej Wiktorii.
Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej poprowadzi Dawid Runtz – dyrygent-rezydent naszej instytucji w sezonie 2017/18. Artysta jest laureatem nagród na konkursach dyrygenckich (m.in. im. W. Lutosławskiego w Białymstoku w 2016), a także kompozytorskich. Dawid Runtz znalazł się również w gronie uczestników warsztatów w Rawennie, które prowadził w ubiegłym roku jeden z najwybitniejszych dyrygentów świata, dyrektor Chicago Symphony Orchestra – Riccardo Muti. Sukcesem utalentowanego młodego dyrygenta jest fakt, że czworo uczestników prestiżowego kursu wybrano spośród 230 kandydatów z całego świata.

TOMASZ DAROCH
Kształcił się pod kierunkiem wybitnych wiolonczelistów: Michaela Flaksmana, Juliusa Bergera, Jeleny Ocic oraz Stanisława Firleja. Ukończył studia z wyróżnieniem w Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst Mannheim w Niemczech oraz w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, w której pracuje na stanowisku asystenta. Brał również udział w mistrzowskich kursach wiolonczelowych u światowej sławy profesorów, takich jak: Bernard Greenhouse, Miklos Perenyi, Heinrich Schiff, Frans Helmerson, Gary Hoffman, David Geringas. Jest laureatem, m.in.: Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. P. Casalsa w Budapeszcie (II nagroda, 2014), XVIII Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. K. Bacewicza w Łodzi – (2013, I nagroda), V Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. A. Janigro w Zagrzebiu (2012, III nagroda oraz nagroda publiczności), VIII Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. W. Lutosławskiego w Warszawie (2011, I nagroda i Grand Prix), 44. Międzynarodowego Konkursu Instrumentalnego (2009, I nagroda). Stypendysta, m.in. Ministerstwa Kultury i Sztuki, Marszałka Województwa Łódzkiego, Kunststiftung Baden-Württemberg oraz Menuhin Live Music w Niemczech. Zadebiutował jako solista w wieku 14 lat i od tamtej pory koncertuje w wielu krajach, m. in. w takich jak Węgry, Czechy, Chorwacja, Niemcy, Włochy, Francja, Austria, Szwajcaria, Holandia, Belgia, Finlandia, Szwecja, Rosja oraz Stany Zjednoczone. Dokonał wielu nagrań dla Polskiego Radia i TV oraz niemieckich i francuskich rozgłośni radiowych. Od wielu lat koncertuje również z rodzinnym trio fortepianowym Daroch Trio, a także w kwartecie wiolonczelowym Polish Cello Quartet.

DAWID RUNTZ
Ukończył studia dyrygenckie na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w klasie Antoniego Wita, debiutując koncertem z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie. Swój warsztat dyrygencki wzbogacał pod kierunkiem Jormy Panuli i Jacka Kaspszyka. Wyjątkowym artystycznym osiągnięciem było ukończenie Riccardo Muti Italian Opera Academy w Rawennie, prowadzonej przez Raccardo Mutiego.
Jest laureatem II nagrody na VI Ogólnopolskim Konkursie Młodych Dyrygentów im. W. Lutosławskiego w Białymstoku (2016), II nagrody oraz nagrody specjalnej I Ogólnopolskiego Konkursu Studentów Dyrygentury im. Adama Kopycińskiego we Wrocławiu (2013). W 2014 reprezentował Polskę podczas I Międzynarodowego Forum Dyrygenckiego w Zielonej Górze.
Artysta na swoim koncie ma również sukcesy kompozytorskie – I miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim Uczniowskie Forum Muzyczne w Warszawie pod patronatem MKiDN (2010), nagrody na Międzynarodowym Konkursie Młodych Kompozytów Euritmia we Włoszech (2011) za skomponowanie utworu Capriccio per flauto solo.
Stypendysta Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego RP, Marszałka Województwa Pomorskiego, Starosty Powiatu Wejherowskiego, Rektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Ponadto otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Wejherowa za osiągnięcia w dziedzinie muzyki (2010, 2017).
Od sezonu artystycznego 2014/2015 współpracuje z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie jako dyrygent-asystent przy produkcjach dzieł operowych.
W tym roku ukończył prestiżowe kursy dyrygenckie prowadzone przez Daniele Gatti z orkiestrą The Royal Concertgebouw Orchestra w Amsterdamie. W lipcu zadebiutował w Japonii podczas Pacific Music Festival w Sapporo na zaproszenie Valerie’a Giergieva.
Od 2017 roku Dawid Runtz jest reprezentowany przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.