KONCERT FINAŁOWY

WIKTORIA WIZNER sopran
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
KRZYSZTOF DOBOSIEWICZ dyrygent

Ach ci Włosi! To naród śpiewaków… – można westchnąć za bohaterką sztuki Tadeusza Różewicza. Muzyka włoskiej kinematografii to nie tylko Nino Rota, Ennio Morricone czy Marco Beltrami, ale również tematy z kompozycji tak wybitnych twórców, jak: Giacomo Puccini, Antonio Vivaldi i Gioacchino Rossini. Na finał mamy zatem okazję poznać różnorodne oblicza ich sztuki.

PENNE GRANDE*: Od 16:00 danie dnia Tagliatelle al ragù bianco.

WIKTORIA WIZNER
urodziła się w Koszalinie. W latach 1995-2005 była członkiem Studia Baletowego, z którym występowała na scenach polskich i europejskich. W latach 2012-2018 studiowała na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie śpiewu prof. Małgorzaty Greli i dr Beaty Gramzy. Od września 2019 roku rozpoczyna studia wokalne na prestiżowej uczelni Royal Conservatoire of Scotland w Glasgow. Jest laureatką nagród na międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach wokalnych („Złote Głosy” w Warszawie, ,,Drezdenko" w Drezdenku, ,,Bella Voce" w Busku-Zdrój, ,,Euro Classic” i „Citta di Barletta” we Włoszech, „Riga Symphony” na Łotwie oraz „Golden Talent in Golden Prague” w Czechach). Występowała na deskach Opery Bałtyckiej w operetce Orfeusz w piekle Jacquesa Offenbacha (jako Minerwa), Opery Nova w spektaklach Eugeniusz Oniegin Piotra Czajkowskiego (jako Filipiewna), Demony z Edinrath Pawła Tomasza Grajnerta (jako Elderin), Filharmonii Gorzowskiej w musicalu Dogonić Pippi Krzysztofa Dobosiewicza, a także na sali koncertowej Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w operetkach, Bal w operze Richarda Heubergera (jako Fedora) oraz Księżniczka czardasza Imre Kalmana (jako Sylwia). Śpiewała również na estradach, m.in. Filharmonii Koszalińskiej, Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, Casa Boggian w Weronie, Palazzo Mezzacapo w Maiori czy w Dvorets Kul'tury Im. N. A. Rimskogo-Korsakova w Tichwinie. Można ją usłyszeć na płycie Krzysztofa Filasińskiego W pewien piękny wieczór oraz płycie I Międzynarodowego Festiwalu Tanga Argentyńskiego w Koszalinie.

KRZYSZTOF DOBOSIEWICZ
Wychował się w warszawskiej rodzinie muzycznej. Studiował w warszawskiej Akademii Muzycznej w klasie skrzypiec prof. Zenona Bąkowskiego i prof. Henryka Palulisa, kompozycję u Bogusława Schaeffera oraz dyrygenturę w Akademii Muzycznej Mozarteum w Salzburgu w klasie Waltera Hagengrolla. Od ponad 20 lat mieszka i pracuje w Finlandii, gdzie aktywnie popularyzuje muzykę polską, przy okazji różnorodnych projektów artystycznych. Jako muzyk orkiestrowy pracował z wybitnymi solistami pod batutą wielkich dyrygentów jak, m.in.: Yehudi Menuhin, Jorma Panula, Hannu Lintu, Dima Slobodeniouk (pod batutą którego odbyła się premiera koncertu klarnetowego Dobosiewicza). Występował jako skrzypek solista na estradach fińskich oraz szwedzkich (m.in. Ostgota Blasarsymfoniker, Linkoping). Jest również aktywnym kompozytorem, orkiestratorem i aranżerem. Równie swobodnie czuje się w muzyce klasycznej, filmowej, elektronicznej, eksperymentalnej improwizacji, jak i jazzie. Dyrygował wieloma orkiestrami w Finlandii oraz w Polsce. Jako dyrygent koncertował m.in. z Anną Marią Staśkiewicz, Agatą Zubel, Krzysztofem Bąkowskim, Nikitą Boriso-Glebskim, Eriką Dobosiewicz, Sami Junnonen, Paivi Severeide, Marianem Petrescu. W swojej pracy twórczej swobodnie porusza się w repertuarze klasycznym, jaki i na granicy muzyki i performance'u. Jego ambicją jest zaangażowanie odbiorcy na każdej płaszczyźnie odbioru. Sięga w tym celu do elementów teatru i widowiska, odważnie łącząc rożne gatunki i nurty. W wielu krajach cieszy się zasłużoną sławą wizjonera i innowatora. W swoim dorobku artystycznym może poszczycić się kilkoma autorskimi projektami: Klasyka horrorów – arcydzieła muzyki filmowej przedstawione w nowej, atrakcyjnej formie, Video Games – Superheroes – filmowe hity dla młodzieży, Lunapark – widowisko muzyczne dla dzieci.

PARTNER*

PENNE GRANDE UN VERO RISTORANTINO ITALIANO

Kielce, ul. Słowackiego 1

Penne Grande Festiwalowi towarzyszyć będzie promocja kulinarna kuchni włoskiej naszego Partnera.
Każdy festiwalowy bilet upoważnia do jednorazowego 20% rabatu na dania serwowane w restauracji, dokąd zapraszamy także na prelekcje.

Trzydzieści lat doświadczenia we Włoszech czyni naszą kuchnię wyjątkową. Bez mrożonek i mikrofali, z miłością serwujemy oryginalne dania z Włoch. Organizujemy uroczystości małe i duże - spotkania przyjacielskie, urodziny, rocznice i wszystko, co wymyślisz i czego potrzebujesz. Może być z muzyką na żywo. U nas nie znajdziesz trzydziestu dań w karcie. Jest tylko 6 dań głównych, ale za to zawsze świeże. Nie znamy słowa "zamrażarka" i nie chcemy poznać. Za to wiemy doskonale co to pyszne włoskie wędliny, makarony, doskonała oliwa i wyborne sery.
Jeżeli coś Ci u nas smakowało to zadzwoń i zamów. Szef przygotuje danie specjalnie dla Ciebie.
Pamiętaj, że w każdą środę jest u nas jam session, w czwartek jazz, a w piątki i soboty staramy się o dobrą muzykę.

Wrzesień 2019