13 maja 2018, niedziela, godz. 11.00, sala koncertowa

HISTORIE CHÓREM WYŚPIEWANE

CHÓR KAMERALNY FERMATA
CHÓR DZIECIĘCY DZIATKI FERMATKI
CHÓR MŁODZIEŻOWY KLASY VI i VII OSM I ST.
– ZESPÓŁ PAŃSTWOWYCH SZKÓŁ MUZYCZNYCH

EWA ROBAK dyrygent, animacja publiczności

kup bilet on-line


Chór wykona utwory oparte na znanej publiczności w każdym wieku poezji klasyków literatury dziecięcej (m.in.: Cuda i dziwy, muz. J. Świder, sł. J. Tuwim; Myszki muz. K. M. Prosnak, sł. Z. Drabik; Bajka o chorej żabie, muz. I. Pfeifer, sł. J. Brzechwa; W zielonym gaiku, muz. J. Świder, sł. lud.; Legenda o smoku, muz. muz. A. Waligóra-Tarnowska, sł. A. Świrszczyńska; a także Marsz Radeckiego w opr. E. Robak, muz. J Strauss czy Stary Donald farmę miał – muz. i sł. trad.).
Dużym członkom Fermaty towarzyszyć będzie dziecięcy zespół Dziatki Fermatki, Chór młodzieżowy klasy VI i VII OSM I st. Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach – oraz publiczność, która zostanie zaproszona do wspólnej zabawy i improwizacji.

Koncert dla dzieci od lat 6.


CHÓR KAMERALNY FERMATA
Zespół, którego założycielem i dyrygentem jest Ewa Robak, powstał w 1998 w Kielcach. Tworzą go absolwenci i studenci Instytutu Edukacji Muzycznej UJK. W repertuarze posiada zarówno utwory należące do kanonu chóralistyki, jak i muzyki rozrywkowej wykonywanej a cappella. Chór wziął udział w nagraniu 12 płyt CD i DVD: Tryptyk Świętokrzyski; Siedem pieśni Marii i Listy z Placu Zgody; Fermata kolęduje; Portfolio, Grechuta niejednym głosem, Zaśpiewam Jezuskowi. Ponadto, wystąpił w spektaklach Kieleckiego Teatru Tańca: Dla Ciebie, Panie (gospel) i Pasja (P. Łukowiec, H. Jachimowski).
Chór Fermata otrzymał wiele nagród, m. in. I na Festiwalu Programu I TVP w Sopocie (2005), Grand Prix na „Mundus Cantat” w Sopocie (2007), Muzyczny Scyzoryk w kat. Muzyka Poważna (2010), I nagroda na Międzynarodowym Festiwalu w Pradze (2011), Srebrny Dyplom „Legnica Cantat” (2014, 2015), dwa Złote Dyplomy Bratislava Cantat I (2015), I nagroda na CANTANTES LUBLINENSIS (2016), I nagroda na Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Rzeszowie (2017), I nagroda na III Międzynarodowym Konkursie Muzyki im. Józefa Świdra w Cieszynie (2017).


CHÓR DZIECIĘCY DZIATKI FERMATKI, nazwany niegdyś "okazjonalnym", tworzony jest spontanicznie na potrzeby danego koncertu, projektu. Chór składa się z dzieci 5,6,7-letnich uczęszczających do różnych przedszkoli oraz klas pierwszych w regionie świętokrzyskim. Dzieci przygotowane są przez członków Chóru Kameralnego Fermata. W tym roku zobaczymy na scenie ponad 70 małych chórzystów. Zespołowi towarzyszyć będą młodzi muzycy - uczniowie szkoły muzycznej, ubarwiający koncert grą na instrumentach.


CHÓR MŁODZIEŻOWY KLASY VI I VII OGÓLNOKSZTAŁCĄCEJ SZKOŁY MUZYCZNEJ I STOPNIA
działa w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych I i II stopnia w Kielcach. Jest to kameralny zespół składający się z młodych muzyków, uczniów szkoły muzycznej.


EWA ROBAK
Doktor habilitowany sztuki w dyscyplinie artystycznej dyrygentura, adiunkt w Instytucie Edukacji Muzycznej UJK w Kielcach. Prowadzi chór akademicki, Chór Kameralny Fermata, chór Antidotum oraz „okazjonalny” chór dziecięcy Dziatki Fermatki. Zespoły pod jej kierownictwem wzięły udział w nagraniu 12 płyt. Nowatorskim przedsięwzięciem była adaptacja poezji śpiewanej na chór a cappella na płycie Grechuta niejednym głosem. Koncertowała w kraju i za granicą (USA, Dania, Słowacja, Czechy, Hiszpania, Włochy, Izrael). Otrzymała indywidualnie nagrody: Rektora UJK (2004, 2006, 2009, 2017), I st. Prezydenta Miasta Kielce (2004), Miasta Kielce (2005); dla Dyrygenta w Pradze (2011), w Bielsku-Białej (2015); nominację do nagrody Świętokrzyska Victoria w kat. Osobowość (2014), Medal KEN (2009), Brązowy Krzyż Zasługi (2017). Ewa Robak prowadzi warsztaty dla na chórmistrzów i zespołów w różnych regionach Polski. Celem jej pracy społeczno-organizacyjnej jest rozśpiewywanie kielczan od przedszkola do seniora.

strona główna

Maj 2018