12 listopada, wtorek, g.18.30, sala kameralna

BERNADETTA GRABIAS mezzosopran, autorka projektu
MARIUSZ SIUDZIŃSKI aktor, reżyser
MICHAŁ GRABIAS pianista

MKiDN  Instytut Muzyki i Tańca  Moniuszko 200.

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
w ramach programu "Moniuszko 2019 - Promesa"
realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Koncertowi towarzyszy wystawa Moniuszko, którą specjalnie przygotowali artyści-malarze z grupy Symfonia w Warszawie.

Muzyka doskonale współgrająca z aktorstwem i śpiewem, żart goniący żart i publiczność bijąca brawa raz za razem.
Na pięknych dróżkach pana Moniuszki"[www.ekutno.pl/kultu]

Projekt zatytułowany Dróżki Pana Moniuszki … czyli był sobie dziad i baba ma formę inscenizowanego koncertu opartego na tekstach poetów polskich oraz wybranych pieśniach Stanisława Moniuszki.
Teksty to głównie fragmenty z komedii Aleksandra Fredry oraz wierszy Adama Mickiewicza, Adama Asnyka i Bolesława Leśmiana, powiązane z ponad 20 pieśniami (Pieśń wieczorna, Prząśniczka, Dalibógże, Dziad i baba, Groźna dziewczyna, Polna różyczka, Złota rybka, Kum i kuma, Pieśń wojenna, Dobra noc i inne). Tworzą one zabawną dwuczęściową opowieść o czasie narzeczeńskim i małżeńskim, w dowcipny sposób wytykając przywary i zmienne nastroje w relacjach damsko-męskich.
Lekkie elementy dekoracji, jasna kolorystyka kostiumów wraz z tekstami o dużej dawce humoru tworzą spektakl gwarantujący dobrą zabawę.

BERNADETTA GRABIAS
Solistka Teatru Wielkiego oraz adiunkt w Akademii Muzycznej w Łodzi.
Laureatka wielu konkursów wokalnych krajowych i zagranicznych, m.in. III nagrody na Queen Elisabeth Competition 2008 w Brukseli. Współpracuje z Operą Narodową, Krakowską, Śląską, Teatrem Wielkim w Poznaniu i Operą Nova w Bydgoszczy oraz Filharmoniami, m.in.: Narodową, Krakowską, Łódzką, Poznańską, Śląską, Opolską, Rzeszowską. Wykonuje pierwszoplanowe role mezzosopranowe, jak: tytułowa Carmen, Rosina (Cyrulik sewilski), Isabella (Włoszka w Algierze), Jane Seymour (Anna Bolena), Queen Elisabeth (Maria Stuarda), Olga (Eugeniusz Oniegin), Nicklausse (Opowieści Hoffmanna) i wiele innych. Jest częstym gościem festiwali muzyki klasycznej, realizując koncerty wokalne oraz projekty wokalno-teatralne promujące operę belcanto i pieśni kompozytorów polskich. Była ambasadorem pieśni polskiej w roku chopinowskim na Festiwalach La Folle Jurnee w Nantes, Printemps Musical w Silly (Francja) i Ambasadzie Polskiej w Brukseli. Nagrodzona m.in. nagrodą ZASP im. Schillera za Najlepszy Debiut, „Brylantem Polskim” oraz nagrodą Marszałka Województwa Łódzkiego za szczególne osiągnięcia artystyczne.

MARIUSZ SIUDZIŃSKI
Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Aktor filmowy, teatralny i dubbingowy. Pracuje w zespole łódzkiego Teatru im. Stefana Jaracza. Artysta o bardzo bogatym dorobku scenicznym. Najważniejsze osiągnięcia to, m.in. monodram Zwierzenia klowna Heinricha Bölla, role w Ferdydurke Witolda Gombrowicza, Brzydalu Mariusa von Mayenburga, Mrocznych perwersjach codzienności Marca Antonia de la Parry, Zwłoce Friedricha Dürrenmatta. Laureat wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, m.in. Grand Prix na Festiwalu Teatrów Jednego Aktora w Toruniu. Zajmuje się również reżyserią teatralną. Zrealizował m.in. Bajki Pana Brzechwy, Chorego z urojenia Moliera.
W swoim dorobku artystycznym ma także wiele ról filmowych i serialowych. Stale współpracuje jako lektor ze stacjami telewizyjnymi i agencjami reklamowymi.

MICHAŁ GRABIAS
Pianista i kameralista. Ukończył Akademię Muzyczną w Łodzi w klasie fortepianu prof. Tadeusza Chmielewskiego i ad. Joanny Kaczmarskiej oraz w klasie kameralistyki prof. Joanny Hajn-Romanowicz. Laureat konkursów kameralnych, m.in. Konkursu Muzyki Kameralnej XX wieku im. K. i G. Bacewiczów w Łodzi oraz Międzynarodowego Konkursu Kameralnego im. K. Pendereckiego w Krakowie.
Obecnie występuje na koncertach kameralnych, wykonując zarówno klasyczną muzykę wokalną i instrumentalną, jak również muzykę współczesną, rozrywkową i jazz. Pracuje jako korepetytor. Prowadzi agencję artystyczną GramArt.

Listopad 2019