12 czerwca 2015, piątek, g. 19.00, sala koncertowa

KANON POLIHYMNII

KRZYSZTOF MALICKI flet
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
DAWID JARZĄB dyrygent (AM Wrocław)

C. M. von WEBER Uwertura do opery Wolny strzelec
W. A. MOZART Koncert fletowy G-dur KV 313
L. van BEETHOVEN VII Symfonia A-dur op. 92

kup bilet on-line


Prawdziwe czarodziejstwo orkiestrowe – tak określa Uwerturę do opery Wolny strzelec Carla Marii von Webera, którą rozpoczniemy koncert – Przewodnik operowy. Dalej będzie równie magicznie, a to najpierw za sprawą Koncertu fletowego G-dur Wolfganga Amadeusa Mozarta, w którym „partię solową tworzy kunsztowna koronka dźwięków drobnych, układanych w delikatne wzory” – jak pisze w komentarzu Kacper Miklaszewski. Ten urzekający utwór, gdy się dobrze wsłuchać – przywodzący na myśl śpiew ptaków, którym zachwycał się kompozytor, usłyszymy w interpretacji naszego specjalnego gościa – Krzysztofa Malickiego.
Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej poprowadzi Dawid Jarząb. Artysta, mimo młodego wieku, ma już całkiem pokaźne dossier artystyczne i pilnie poszerza swoje doświadczenie w prowadzeniu zespołów wokalnych i wokalno-instrumentalnych.




KRZYSZTOF MALICKI
Naukę gry na flecie rozpoczął w wieku dziesięciu lat.
Był uczniem Jerzego Chudyby, wieloletniego pierwszego flecisty Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej. Dyplom Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie uzyskał w klasie fletu prof. Elżbiety Dastych-Szwarc w roku 1989. Brał udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez flecistów takich, jak: Pierre-YvesArtaud, Robert Aitken, Peter Ode. Jest muzykiem wszechstronnym. Łączy w sobie walory muzyka orkiestrowego, wytrawnego kameralisty i solisty. Chętnie wykonuje dzieła Bacha i Mozarta, ale nie stroni od współczesnej awangardy. Od 1988 pracuje w Orkiestrze Symfonicznej Filharmonii Narodowej, której do dziś jest pierwszym flecistą i solistą. Koncertując z tym czołowym europejskim zespołem, występował w Polsce i za granicą z najwybitniejszymi artystami, dyrygentami i instrumentalistami: Jerzym Semkowem, Stanisławem Skrowaczewskim, Jackiem Kaspszykiem, Antonim Witem, Jerzym Maksymiukiem, Mścisławem Rostropowiczem, Vladimirem Ashkenazym, Krystianem Zimermannem, Mischą Maiskym, Nigelem Kennedym i in. Grał także z orkiestrami: Sinfonia Varsovia, Leopoldinum, Amadeus, Sinfonia Viva i Polską Orkiestrą Radiową.
W latach 1989-93 współpracował z pianistą Robertem Skierą, z którym odbywał koncerty w Polsce (m.in. recitale i koncerty kameralne w FN) i w Niemczech.
Był członkiem Kwintetu Instrumentów Dętych Drewnianych Da camera (1991-94), z którym dwukrotnie odbył tournée do USA, Niemiec, Czech, Szwajcarii a także nagrał płytę "Polish Music" nominowaną do nagrody Fryderyk.
W latach 1995-2001 był członkiem kwintetu FN "Aulos" (koncerty w kraju i w Niemczech).
Występował z Jadwigą Rappe i Andrzejem Bauerem w prezentacjach pieśni Cramba.
Jako solista występował z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej pod dyr. Kazimierza Korda, Andrzeja Boreyko i Jacka Kaspszyka, a także z innymi orkiestrami pod dyrekcją Tadeusza Wicherka, Bogdana Olędzkiego i Bernarda Chmielarza. Razem z Mirosławem Pokrzywińskim i Orkiestrą Kameralną Filharmonii Narodowej był solistą premierowego wykonania Koncertu Podwójnego na flet, klarnet i orkiestrę smyczkową Jana Oleszkowicza.
Jako pedagog prowadził zajęcia z najzdolniejszymi młodymi flecistami na kursach muzycznych w Nowym Sączu, Białymstoku i Konstancinie (Muzyczna Agrafka).
Krzysztof Malicki prowadzi także działalność animatora życia muzycznego. Był współtwórcą cykli koncertów Organy dla Wszystkich Świętych oraz Muzyka u Wszystkich Świętych związanych z budową i rozsławianiem organów w jednym z największych kościołów w Polsce.
24 sierpnia 2011 r. Krzysztof Malicki został odznaczony przez Prezydenta RP Srebrnym Krzyżem Zasługi.
23 czerwca 2012 r. uzyskał dyplom ukończenia Podyplomowych Studiów Menedżerskich w zakresie zarządzania dla twórców, artystów i animatorów kultury na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.
Krzysztof Malicki został wybrany przez Walny Zjazd Delegatów Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków na Sekretarza Głównej Komisji Rewizyjnej SPAM w kadencji 2012-2017.


DAWID JARZĄB
Studiuje dyrygenturę na II roku studiów II st. w klasie Marka Pijarowskiego na Wydziale Dyrygentury, Kompozycji, Teorii Muzyki i Muzykoterapii Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Kształcił się również pod kierunkiem Alana Urbanka na Wydziale Edukacji Muzycznej, specjalność: Prowadzenie Zespołów Wokalnych i Wokalno- instrumentalnych. Edukację uzupełnia, biorąc udział w licznych kursach z dziedziny dyrygentury, chóralistyki i prowadzenia zespołów, m.in. w Mistrzowskich Kursach Dyrygenckich prowadzonych przez Tadeusza Strugałę oraz Gabriela Chmurę.
Był śpiewakiem Chóru Filharmonii Wrocławskiej. Koncertował z takimi dyrygentami, jak m.in.: Jacek Kaspszyk, Krzysztof Penderecki, Gabriel Chmura, Tomasz Bugaj, Jerzy Maksymiuk, Konrad Junghaenel, Rolf Beck, Benjamin Bayl, Ben Parry, Paul McCreesh, Robert Hollingworth, Giovanni Antonini czy Bob Chilcott. Występował na wielu festiwalach, w tym: MUSMA, Warszawska Jesień, Wratislavia Cantans, BBC Proms. Brał udział w nagrywaniu płyt pod dyrekcją Paula McCreesha, nagradzanych prestiżowymi Diapason d'or czy BBC Awards. W 2013 został korepetytorem w Polskim Narodowych Chórze Młodzieżowym, a rok później pełnił tam funkcję dyrygenta-asystenta. Na profesjonalnej scenie zadebiutował w styczniu 2014 roku. Jako dyrygent współpracował z Chórem Filharmonii Wrocławskiej, Wrocławską Orkiestrą Kameralną Leopoldinum, Orkiestrą Filharmonii Szczecińskiej, a także Akademicką Orkiestrą Symfoniczną oraz Kameralną Akademii Muzycznej we Wrocławiu.
Jest laureatem I nagrody na I Ogólnopolskim Konkursie Dyrygenckim im. Adama Kopycińskiego we Wrocławiu (2013), a także III nagrody oraz nagrody specjalnej za najlepszą interpretację utworu Claudia Monteverdiego na Międzynarodowym Konkursie Dyrygentury Chóralnej W stronę Polifonii (2014). Stypendysta Prezydenta Miasta Wrocławia.



powrót do strony głównej